11 grudnia 2013

Jarosławy 2013

20-ta edycja Honorowych Nagród Burmistrza Miasta Jarosławia

Nieprzerwanie od 1994 r. Burmistrz Miasta Jarosławia przyznaje Honorowe Nagrody - JAROSŁAWY. W ten sposób wyróżnia osoby prywatne, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa, których osiągnięcia wnoszą nieoceniony wkład w rozwój naszego miasta. W tym roku, statuetki zostały wręczone już po raz dwudziesty. Trafiły do rąk jedenastu laureatów, w kategoriach aktywność społeczna, sport, infrastruktura, kultura, ochrona zdrowia oraz oświata.

Honorowa Nagroda Burmistrza Miasta Jarosławia ma już 20 lat. Jej pomysłodawcą był ówczesny burmistrz Jerzy Matusz. Do tej pory trafiła do rąk 176 laureatów - wielu zasłużonych osób, zarządów, instytucji i stowarzyszeń, za wybitne osiągnięcia w dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. 7 grudnia 2013 r. burmistrz miasta Andrzej Wyczawski wręczył kolejne statuetki „JAROSŁAWA”, jako podziękowanie i uznanie dla działalności i osiągnięć wyróżnionych.

- Jedenaście statuetek w sześciu kategoriach świadczy o tym, że w naszym mieście mamy ludzi z pasją – podkreślał na wstępie Andrzej Wyczawski, gospodarz uroczystości.

W kategorii oświata Burmistrz Miasta wyróżnił dwie placówki świętujące w tym roku swoje jubileusze: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha ze 130-letnią historią oraz Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego obchodzący 65-lecie istnienia. Statuetki odebrali dyrektorzy Adam Tomaszewski oraz Jacek Tracz.

W kategorii kultura również zostały przyznane dwie statuetki. Za łączenie wizji nowoczesnego duszpasterstwa z szeroką działalnością kulturalną, sportową i charytatywną „Jarosława" otrzymał ks. prałat Andrzej Surowiec oraz Zofia Garczyńska - prezes Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu, która należy do najaktywniejszych osób związanych z tą organizacją. W ubiegłym roku wydała książkę pt. „Ich za Polskę męczył kat" jako świadectwo sześciu trudnych lat spędzonych na zesłaniu. W imieniu laureatki, statuetkę odebrała wnuczka Aleksandra.

W kategorii aktywność społeczna Burmistrz Miasta przyznał trzy statuetki. Wyróżnił, świętujący w tym roku 20 lat, 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza. Za kultywowanie tradycji oręża polskiego, dobrą współpracę z samorządem oraz przyczynianie się do integracji społeczności wojskowej ze społecznością lokalną „Jarosława" odebrał dowódca, ppłk Ryszard Suwalski. W gronie laureatów znalazły się również dwie organizacje:  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie" oraz Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich, które pomagają zarówno osobom bezdomnym i ciężko chorych  jak również uzdolnionej młodzieży umożliwiając jej dalsze kształcenie i rozwój edukacyjny.  Statuetki odebrali prezes Fundacji „Wzrastanie" Marian Żołyniak oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Edukacyjnej, Stanisław Kiełbowicz.

W kategorii infrastruktura zostały wręczone dwie statuetki. „Jarosław" to kolejna z nagród jaką może poszczycić się Jarosławskie Przedsiębiorstwo Budowlane „BUDEXIM" S.A. 17 sierpnia 2012 r. JPB podjęło się ważnego zadania - dokończenia budowy Przedszkola Miejskiego nr 10 na os. Kombatantów. Niewątpliwie sukces ten nie byłby możliwy bez kompetencji, zaangażowania, doświadczenia, umiejętności i gotowości do przezwyciężania wyzwań, firmy budującej obiekt. W imieniu Zarządu wyróżnienie odebrał Krzysztof Romaniec - Dyrektor ds. Przygotowania Produkcji. Zrealizowanie wielu inwestycji w mieście nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jarosławiu, które świętuje w tym roku 15 lat istnienia. Zrozumienie na linii miasto - powiat było podstawą finalizacji ważnych rozwiązań komunikacyjnych jakim jest łącznik obwodnicy, czy droga graniczna. Obecnie Powiat zaliczany jest do jednych z czołowych nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce, a wyrazem tego są wysokie miejsca zajmowane w rankingach. Statuetkę z rąk burmistrza Andrzeja Wyczawskiego odebrali starosta jarosławski Jerzy Batycki oraz wicestarosta Józef  Szkoła.

W kategorii sport został wyróżniony Jarosławski Klub Sportowy, którego największym tegorocznym osiągnięciem jest powrót czarno-niebieskich do III ligi. Ten  sukces to zasługa  przede wszystkim wspaniałych piłkarzy i trenera Pawła Załogi, ale także w dużej mierze wieloletnich oddanych działaczy z prezesem Witoldem Rogalą, który w imieniu klubu odebrał statuetkę „Jarosława".

W kategorii ochrona zdrowia, statuetkę otrzymało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu, które prowadzi na szeroką skalę edukację skierowaną zarówno do jego członków, jak i do mieszkańców powiatu jarosławskiego. Stowarzyszenie ma za sobą organizację wielu przedsięwzięć, spotkań, sympozjów, badań poprawiających świadomość o objawach, zapobieganiu i leczeniu choroby cukrzycowej. Wyróżnienie odebrał prezes Grzegorz Graboń.

Finałem jubileuszowej gali był koncert Ryszarda Rynkowskiego z zespołem. Artysta zaśpiewał utwory doskonale wszystkim znane tj. Wypijmy za błędy, Dziewczyny lubią brąz, Natalie, Nie budźcie marzeń ze snu, Szczęśliwej drogi już czas, czy Jedzie pociąg z daleka. Laureatom „Jarosławów 2013" zadedykował Blues dla tych, co nie traca ducha oraz Dary losu. Nie mogło zabraknąć również świątecznego akcentu. Artysta złożył wszystkim  życzenia utworem pt. Dziś nadzieja rodzi się.

Podczas gali wystąpiły również solistki Miejskiego Ośrodka Kultury - Aldona Mikoś i Monika Czarny, które przygotował instruktor muzyczny, Wiktor Marut. Imprezę prowadzili Magdalena Rożek i Paweł Sroka.

teks przygotowała M. Młynarska UM Jarosław

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

9 grudnia 2013

Spotkanie z Ireną Smoczkiewicz

Spotkanie z Ireną Smoczkiewicz

zobacz materiał »
7 listopada 2013

Zasłużeni dla ochrony dziedzictwa kulturowego Jarosławia

Zasłużeni dla ochrony dziedzictwa kulturowego Jarosławia

zobacz materiał »
3 listopada 2013

Bierzmowanie w Kościele p.w. MB Cz w Piwodzie

Bierzmowanie w Kościele p.w. MB Cz w Piwodzie

zobacz materiał »
3 listopada 2013

Konsekracja Kościoła w Piwodzie

Konsekracja Kościoła w Piwodzie

zobacz materiał »
25 października 2013

Finał XII konkursu recytatorskiego im.J.Hordyńskiego

Finał XII konkursu recytatorskiego im.J.Hordyńskiego

zobacz materiał »