11 sierpnia 2014

Koncert o pokój na świecie

W dniu 3 sierpnia 2014 r. z inicjatywy Archiprezbitera Jarosławskiego, ks. Prałata Andrzeja Surowca w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu we współpracy z Panią Igą Dżochowska Fundacją Polsko-Japońską "Yamato" Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu odbył się koncert o pokój na świecie. W programie wydarzenia znalazły się występy japońskiego muzyka międzynarodowej sławy, Jin’a Matsuno grającego na skrzypcach Stradivariusa, który wykonał zarówno utwory solowe, jak i w duetach z akompaniamentem fortepianowym i fletu poprzecznego Rolfa Bartkiewicz.

Data uroczystości jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie 6 sierpnia 1945 rokuzrzucono bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później taki sam los spotkał Nagasaki. Zorganizowany z okazji 69. rocznicy upamiętniającej tragedię w Hiroszimie i Nagasaki - jarosławski występ japońskiego artysty miał być hołdem złożonym ofiarom zarówno tamtych wydarzeń, jak również ofiarom wszystkich wojen i wszelkiego rodzaju przemocy na całym świecie. W założeniu organizatorów przesłaniem koncertu było niezależne od szerokości geograficznej i półkuli pragnienie pokoju, które łączy wszystkich ludzi ponad językami, kulturą czy też zaszłościami historycznymi. Koncert był także rodzajem modlitwy do Pana Boga o pokój na świecie - tak bardzo zagrożony wobec obecnych wydarzeń na Bliskim i Dalekim Wschodzie, a także na Ukrainie.

Cieszę się, że możemy się spotkać na koncercie z piękna intencją o pokój na świecie. My wiemy, że ten pokój jest naruszany, że istnieje niebezpieczeństwo eskalacji działań zbrojnych w wielu miejscach na świecie. Pamiętamy czym kończy się wojna. 6 sierpnia przypada kolejna rocznica zrzucenia bomby na Hiroszimę, a później Nagasaki... Zadbajmy o pokój we własnym sercu i wokół siebie i na różne sposoby wołajmy o pomoc do Pana Boga, bo najwyraźniej nie umiemy rządzić się na świecie - mówił ks. Andrzej Surowiec, Archiprezbiter jarosławski.

Koncert w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zakończył pokaz Miko-mai tradycyjnego japońskiego tańca stanowiącego rodzaj modlitwy do Boga w wykonaniu Eriny Fujii z Japonii.

Następnie w Katolickim Centrum Kultury można było obejrzeć wystawę Marka Gajdy przedstawiającą magiczny świat drzewek Bonsai.

Wydarzenie, które zostało objęte patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce - zaszczycił Radca Ambasady Japonii, Hiroshi Matsumoto.

TX: Parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

3 lipca 2014

Występ zespołu "Bossa Nova Quartet"

Występ zespołu "Bossa Nova Quartet" w parku im. Baśki Puzon był kolejną imprezą w ramach projektu "Nowe oblicze kultury". 

zobacz materiał »
28 czerwca 2014

Wywiad z Pamelą Stone

Pamela już zagościła na naszej antenie z artykułem "Młoda Amerykańska wschodząca gwiazda z Jarosławskimi korzeniami" specjalnie dla mieszkańców przyjechała z USA aby zagościć na jarosławskiej scenie podczas "Dni Miasta" na które serdecznie zapraszamy.

zobacz materiał »
18 czerwca 2014

Koncert Jazzowy w parku B.Puzon

Materiał nadesłany na platformę "dajznać" serdecznie dziękujemy

zobacz materiał »
22 czerwca 2014

Nowe Oblicze Kultury - koncert Stężalskiego

Do miejsc publicznych o dużym potencjale kulturalnym zaliczyliśmy Park im. Baśki Puzon. Na tym właśnie terenie chcieliśmy zaproponować mieszkańcom koncert muzyki jazzowej, zorganizowany w ramach projektu Miejsca Odzyskane. Nowe Oblicze Kultury 2.

zobacz materiał »
8 czerwca 2014

FESTYN POD PLATANEM - XVI Regionalny Przegląd ...

8 czerwca odbył się XVI Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych - „Festyn pod Platanem” - pieśni żartobliwe, do świętych patronów, pastusze, pasterskie. 

zobacz materiał »