3 sierpnia 2014

VIII Powiatowe Święto Chleba w Przeworsku

 3 sierpnia na terenie parku przy Muzeum w Przeworsku odbyło się VIII Powiatowe Święto Chleba, którego głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Przeworsku przy współudziale Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Przeworsku pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. Święto, które tradycyjnie odbyło się w pierwszą niedzielę sierpnia, przypominać ma wszystkim o szacunku do chleba wytwarzanego pracą rąk Rolnika Polskiego, który jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach „Bo chleb to nie tylko pokarm, ale cała filozofia godnego i pełnego miłości bliźniego życia”.

VIII Powiatowe Święto Chleba rozpoczęło się Msza Św. w Klasztorze OO. Bernardynów w Przeworsku w ramach Wielkiej Nowenny przed Jubileuszem 550 - lecia. Mszę Św. celebrowali O. Gwardian Marceli Gęśla, O. Teofil Misjonarz z Kenii, O. Albin Misjonarz z Maurycjusza. Podczas Mszy Św. poświęcone zostały bochny chleba, które Przewodniczące KGW prezentowały podczas przemarszu ulicami miasta wraz z zaproszonymi gośćmi przy dźwiękach Kapeli Ludowej  „Chłopaki ze Starej Paki”. Barwny korowód dotarł do Muzeum Zespołu Pałacowo - Parkowego w Przeworsku, gdzie po przywitaniu przez konferansjera Jana Wilka odbyło się oficjalne otwarcie.

Panie z KGW na czele z Przewodniczącą Zofią Kalamarz przekazały poświęcone chleby Gospodarzowi Powiatu Staroście Zbigniewowi Kiszce, Gospodarzowi Województwa, które reprezentował Wiceprzewodniczący Sejmiku Pan Janusz Magoń, Dyrektorowi Ośrodka PODR w Boguchwale Panu Jerzemu Jakubcowi oraz O. Gwardianowi Marcelemu Gęśli. Obdarowani chlebem w swoich przemówieniach zwrócili uwagę na rolę chleba w naszym życiu, nawiązując do homilii wygłoszonej podczas Mszy Św. przez O. Gwardiana, zwracając uwagę na ciężką i niedocenianą pracę rolników oraz pozdrawiając wszystkich uczestników święta zapewniali, że otrzymany chleb będą dzielić sprawiedliwie. Pozostałe poświęcone chleby Panie z KGW pokroiły i podzieliły między uczestników Powiatowego Świętą Chleba.

Następnie tradycyjnie odbyła się „Część Chlebowa” przygotowana przez KGW z Pigan, w której w pieśniach i wierszach zwrócono szczególną uwagę na rolę chleba w naszej tradycji, kulturze i życiu. Po Części Chlebowej i przywitaniu gości Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka oraz Przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Zofia Kalamarz symbolicznie przekazali bochny chleba Misjonarzom przybyłym na uroczystość dla głodujących w Afryce.

Największą atrakcją święta jak zawsze były stoiska, na których królował chleb, wypieki o różnych kształtach i smakach przypominające niekiedy młode lata a także potrawy regionalne. Te wszystkie smakołyki podawane przez Panie z 26 kół w przepięknych strojach można było do woli degustować.

Dalszą część uroczystości uświetniły występy dzieci, zespołów ludowych i kapel. Na scenie wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Mirocinie pod opieką Pani Dyrektor Krystyny Serwańskiej, uczennica ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przeworsku Maria Wojnarowicz,  Zespół wokalny „AGiKa” pod opieką Pani Aldony Młynarczyk, Ludowy Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, „Jagiellanie” z Jagiełły, Zespół Śpiewaczy „Piganeczki” z Pigan, Zespół Pieśni i Tańca „Sieteszanie” z Sieteszy pod kierownictwem Pana Grzegorz Zająca i Pani Bożenki Siwieckiej oraz Kapela Ludowa „Jaworniczanie” z Jawornika Polskiego.

Podczas imprezy przeprowadzony został konkurs wiedzy o bhp w rolnictwie pt. „Nie daj się wkręcić,  upadek to nie przypadek”, którego organizatorami byli: Placówka Terenowa KRUS w Przeworsku i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Powiatowy Zespół Doradców w Przeworsku.

Jak co roku organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, na stoiskach przeprowadzane były konkursy w których można było wygrać cenne nagrody. Uczestnicy imprezy mogli bezpłatnie zwiedzić Muzeum – Pałac Lubomirskich, Muzeum Pożarnictwa oraz odwiedzić stoiska informacyjne przygotowane przez Agencję Rynku Rolnego w Rzeszowie, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przeworsku, Placówkę Terenową KRUS w Przeworsku i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Powiatowy Zespół Doradztwa w Przeworsku, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oddział Jarosław.  W trakcie imprezy pracownicy SP ZOZ w Przeworsku w ramach promocji i edukacji zdrowotnej oferowali bezpłatne badania: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, kwasu moczowego we krwi, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, profilaktyka raka piersi i zapisy na badania cytologiczne i mamograficzne.

O godz. 18:30 na scenie wystąpiła gwiazda disco polo Zespół „Skaner” – Robert Sasinowski. Gwiazdą wieczoru był Mateusz Ziółko zwycięzca  III edycji The Voice of Poland wraz z zespołem, oraz zwycięzca Super Debiutów Opole 2014. Na zakończenie do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił zespół „Galaktyka”.

W tegorocznej edycji udział wzięło 26 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przeworskiego – Dębów (Gm. Gać), Hucisko Jawornickie (Gm. Jawornik Polski), Lipnik, Rączyna, Siedleczka i Sietesz (Gm. Kańczuga), Chałupki, Gorliczyna I, Gorliczyna II, Nowosielce, Rozbórz, Studzian, Ujezna i Urzejowice (Gm. Przeworsk), Pigany (Gm. Sieniawa), Gniewczyna Tryniecka, Gorzyce, Jagiełła i Wólka Ogryzkowa (Gm. Tryńcza), Maćkówka I, Pełnatycze, Rożniatów, Siennów, Zalesie, Zarzecze i Kisielów (Gm. Zarzecze).

TX: Powiat Przeworski

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

19 lipca 2014

Dni Radymna dzień II

Ostatni dzień obchodów "Dni Radymna" rozpoczął się na Stadionie Miejskim. Czynne były stoiska z napojami, jedzeniem, gadżetami, pięknie świeciło słońce, a na scenie przygrywała przeworska kapela "BEKA". 

zobacz materiał »
28 lipca 2014

Pożar starego zabytkowego XVIII-wiecznego dworku

Pożar starego zabytkowego XVIII-wiecznego dworku wybuchł około godziny 23.30, na miejsce jako pierwszą wysłano jednostkę OSP Duńkowice w sile 3 zastępów.

zobacz materiał »
20 lipca 2014

Turniej Rycerski

W zespole Pałacowo - Parkowym w Boratynie 20 lipca odbył się Turniej Rycerski. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji m.in.: wolna elekcja, sąd nad czarownicą, pojedynek o rękę kobiety oraz pokazy walk. Dla najmłodszych przygotowano liczne konkursy oraz dmuchane zjeżdżalnie.

zobacz materiał »
19 lipca 2014

Dni Radymna

W sobotę 19 lipca nastąpił kulminacyjny moment obchodów DNI RADYMNA. Tego dnia o 20:30 na dużej scenie wystąpiła grupa KOMBII - gwiazda tegorocznego święta. 

zobacz materiał »
29 czerwca 2014

Przekazanie samochodu Ratowniczo-Gaśniczego

28 czerwca w Duńkowicach odbył się uroczysty apel z okazji 10 lecia włączenia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz poświęcenie Wozu Ratowniczo - Gaśniczego marki MAN TGM.

zobacz materiał »