8 września 2014

Cała Polska czytała "Trylogię"

Kiedy 2 lata temu ruszała ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, po lekturę „Pana Tadeusza” sięgnęło 60 miast i miasteczek, a w tym roku głośne czytanie „Trylogii” odbywało się już w ponad 1600 miejscach. Jarosław również włączył się do akcji, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry. Fragmenty „Potopu” związane z naszym miastem odczytał burmistrz Andrzej Wyczawski, który patronował wydarzeniu.

6 września br. mieliśmy okazję, już po raz trzeci, włączyć się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania popularyzującą czytelnictwo, bogactwo rodzimej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Prezydenta RP podjęła również Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu. W ubiegłym roku na nowo odkrywaliśmy dzieła patrona placówki - Aleksandra Fredry, a wczoraj (6 września) „Trylogię" noblisty, Henryka Sienkiewicza. Fragmenty „Potopu” związane z Jarosławiem (t. III, rozdz. IV) odczytał burmistrz Andrzej Wyczawski, a pozostałych wybranych utworów można było wysłuchać w wykonaniu kabaretu „Młodzi Duchem” pod kier. Doroty Białek oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Aktorzy odczytali m.in.: utwór „U bramy raju", bajkę „Sęp i sokół, fragmenty „W pustyni i w puszczy", „Quo vadis", „Potop" t. I – Rozmowa Zagłoby z Rochem, t. II – Walka Kmicica z Bogusławem i Oblężenie Częstochowy, a na zakończenie zabrzmiała „Dumka na dwa serca".

Biblioteka tego dnia przygotowała również projekcje fragmentów filmowych adaptacji „Trylogii" m.in. „Ogniem i Mieczem" z 1999 r. w reż. Jerzego Hoffmana, dwie wystawy: „Narodowe czytanie - Henryk Sienkiewicz" i „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza" oraz degustacje ciast jarosławskich cukierni. Dyrektor MBP, Elżbieta Tkacz zachęcała uczestników akcji do odwiedzenia kącika Abecadło czytelnika, jego drugiej odsłony B – jak… biszkopty. Słodkimi wyrobami z Jarosławia częstowały uczennice Publicznego Gimnazjum nr 3. Akcję honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Jarosławia.

Małgorzata Młynarska

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej

 

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

5 września 2014

System Kolejkowy w Wydziale Komunikacji - konferencja

Już od ponad miesiąca w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Jarosławiu funkcjonuje nowy system kolejkowy. Na specjalnie zorganizowanej dla mediów konferencji mówiono dlaczego wprowadzanie tego systemu było niezbędne oraz czy jego działanie rzeczywiście rozładowało kolejki.

zobacz materiał »
3 września 2014

ZUS w Szkołach

Warto wiedzieć więcej – to hasło jakie przyświeca nowemu projektowi edukacyjnemu ZUS.

zobacz materiał »
2 września 2014

Pogoda na wtorek i kolejne dwa dni

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (02-04.09.2014) | POLSKA

zobacz materiał »
1 września 2014

Ulica Zdrowia - 2 września przedostatni termin

Tegoroczna edycja „Ulicy zdrowia" w Jarosławiu powoli zbliża się do końca. Jutro, 2 września przedostatnia możliwość bezpłatnego skontrolowania stanu zdrowia. W standardowym pakiecie znajdują się badania: słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego krwi. Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" przyciągnęło od kwietnia już ponad 2 tys. osób. Serdecznie zapraszamy!

zobacz materiał »
17 sierpnia 2014

Film z Koronacji już do nabycia

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, pragniemy poinformować, że możliwe jest nabycie filmu z Uroczystości Koronacji wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin.

Płyty można zakupić w studio TwojaTV ul. Rynek 6 w godzinach 10-13

Koszt 15zł

zobacz materiał »