6 grudnia 2014

Wirtualne Muzeum Dawnych Narzędzi i Sprzętów Wiejskich

 Kolekcjonowanie starych przedmiotów z regionu jarosławskiego przez Krzysztofa Bieniasza doprowadziło z czasem do pomysłu stworzenia małego wiejskiego muzeum. Dopiero szansa stworzenia muzeum wirtualnego umożliwiła zaprezentowanie części zbiorów zgromadzonych w piwnicy i garażu domu.

Kufer    Celem małego muzeum jest ocalenie resztek kultury materialnej wsi regionu jarosławskiego z XIX i XX wieku. Znajduje się w nim ponad dwieście eksponatów, z których tylko wybrane zostały pokazane w kilku działach. Wiele z nich zostało stworzonych przez wiejskich rzemieślników, inne wyciągnięte z lamusa techniki ukazują wkraczającą na polską wieś nowoczesność. Ze starymi przedmiotami i narzędziami z gospodarstw domowych związana jest nie tylko ciężka praca chłopska, ale także charakterystyczne dla regionu zwyczaje, które także zostaną przypomniane.

Zbiory muzeum po ich wzbogaceniu zostaną kiedyś pokazane bezpośrednio, nie tylko na stronach internetowych.

więcej na: http://muzeumdns.pl/

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

2 października 2014

Sesja o Józefie Stecińskim

W jarosławskim Opactwie w dniach 2-3 października odbyła się specjalna sesja popularnonaukowa pn. „Z Jarosławia w Świat” poświęcona życiu i twórczości wybitnego jarosławskiego artysty i konserwatora Józefa Stecińskiego.

zobacz materiał »
8 października 2014

Wystawa we wiacie Kamienicy Marysieńki

Wystawa we wiacie Kamienicy Marysieńki

zobacz materiał »
2 października 2014

Konkurs o Powstaniu Warszawskim

W 70 rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu został zorganizowany szczególny konkurs. Piosenką i recytacją uczestnicy czcili pamięć tych którzy polegli w powstaniu. 

zobacz materiał »
30 września 2014

100 rocznica powstania 3 PP Legionów

Na początku października przypada 100. rocznica powstania 3 Pułku Piechoty Legionów. Sformowany on został w 1914 roku z żołnierzy rozwiązanego wcześniej Legionu Wschodniego, uzupełnionego ochotnikami ze Śląska i Galicji.

zobacz materiał »
20 września 2014

Rekonstrukcja obrony Mostu w Tryńczy

Siedemdziesiąt pięć lat temu hitlerowskie oddziały wkroczyły do Tryńczy. W wyniku zdarzenia zginęło mnóstwo żołnierzy i ludności cywilnej. Aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia 20 września zorganizowano rekonstrukcję obrony mostu nad Wisłokiem w Tryńczy.

zobacz materiał »