17 kwietnia 2015

W 70 rocznicę spalenia wsi i ludobójstwie mieszkańców Wiązownicy

LIST OTWARTY                                                do Pana Prezydenta RP                                                Bronisława Komorowskiego

 

 

                                 Czy nie wstyd Panu Panie Prezydencie,

 

na wstępie mojego listu chciałbym zaznaczyć, że jako polski polityk potępiam haniebny akt zbrojnej agresji, jakiego dokonała na państwie ukraińskim putinowska Rosja. Popieram sensowne i racjonalne wsparcie, udzielane ofiarom rosyjskiej agresji. Sprzeciw wobec imperialnych działań Kremla leży w żywotnym interesie Polski. Jednak  te okoliczności nie mogą usprawiedliwiać prowokacji wymierzonej w Głowę polskiego państwa, do jakiej doszło podczas Pana wizyty w parlamencie ukraińskim. 

 

 Rada Najwyższa Ukrainy, podczas Pana wizyty, uchwaliła akt prawny, uznający członków OUN-UPA za „bojowników o niepodległość".  Do tego nakazała karać, jako przestępców, tych wszystkich, którzy przypominają o zbrodniczym charakterze UPA. Kto mówi prawdę o zbrodniach UPA może trafić do ukraińskiego więzienia, nawet jeżeli czyni to poza granicami Ukrainy np. w Polsce.

 

   Czy nie wstyd Panu Panie Prezydencie, niech Pan przeprosi rodziny za ten despekt na który Pan pozwolił. To nie tylko knebel na prawdę, to szyderstwo z prawdy i strasznego cierpienia niewinnie  zamordowanych tysięcy naszych rodaków, w tym kobiet i dzieci. Pan jako Prezydent, wobec tak jawnej  prowokacji, nie powinien był milczeć. Jako Głowa państwa, składająca wizytę poza granicami kraju, jest Pan przecież zobowiązany dbać o interesy i majestat Rzeczypospolitej Polskiej. Wizyty zagraniczne wymagają profesjonalnego przygotowania, m.in. po to,  by uniemożliwić wpisanie ich w szkodzące Polsce wydarzenia.

 

 
   Nie muszę  Panu chyba wyjaśniać, czym była Zbrodnia Wołyńska.   Liczba Polaków  zamordowanych przez UPA przekroczyła znacznie ponad 100 tysięcy. Jako polski Prezydent, historyk z wykształcenia, doskonale zna Pan te fakty .

 

Jest sprawą szokującą, że ustawę tę, gospodarze  Pana wizyty, z pełną premedytacją zdecydowali się uchwalić właśnie w dniu tej wizyty. Ustawa ta oznacza przecież, że tysiące Polaków, którzy wspominają swoich zamordowanych przez UPA bliskich, popełniają w świetle ukraińskiego  prawa, przestępstwo.  Jak Pan mógł dopuścić w ramach profesjonalnego przygotowania agendy swojego pobytu na Ukrainie, by tego rodzaju afront i obraza pamięci naszych pomordowanych Rodaków mogła mieć miejsce. W  pierwszej kolejności Pan, jako Prezydent,nie powinien milczeć wobec tej prowokacji.

 

 Potępiając rosyjską agresję na Ukrainę, nie możemy akceptować jawnego kłamstwa parlamentu ukraińskiego wobec ludobójstwa dokonanego przez sotnie UPA  na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

                                                                                                         Z poważaniem,

                                                                                                      Mieczysław Golba

                                                                               Poseł na Sejm RP

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

28 kwietnia 2015

San ad Jarosław

Dyrektor Muzeum w Jarosławiu, Jarosław Ołowski otworzył niezwykłą wystawę dotyczącą rzeki San, a w szczególności sportów na niej uprawianych  przez jarosławian. Odwiedzający, których były tłumy, nie oglądali tylko zdjęć, ale i eksponaty. 

zobacz materiał »
1 marca 2015

Wyklęci we własnej ojczyźnie

1 marca, od 2011 roku obchodzony jest jako święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma być on dniem wspomnienia dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych za krew przelaną w obronie ojczyzny.

zobacz materiał »
19 lutego 2015

"100 rocznica wybuchu I wojny światowej w Garnizonie Jarosław"

Promocja książki "100 rocznica wybuchu I wojny światowej w Garnizonie Jarosław"

zobacz materiał »
28 stycznia 2015

Międzynarodowy dzień pamięci ofiar Holokaustu

Uroczystości, zorganizowane w naszym mieście już po raz czwarty, co roku skupiają gości zarówno z kraju i zagranicy. Rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. 

zobacz materiał »
15 stycznia 2015

Krótka historia Jarosławia na podstawie ekspozycji Muzeum

Krótka historia Jarosławia na podstawie ekspozycji w jarosławskim Muzeum

zobacz materiał »