27 marca 2015

Dzień Teatru

Jarosławska Grupa Teatralna PLASTER po raz kolejny przyłączyła do obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Teatru. Impreza wystartowała o 17.00 na sali widowiskowej MOK Jarosław. Na początku  już wśród aktorów którzy zaczęli grać spektakl odczytane zostało orędzie Krzysztofa Warlikowskiego.

 Przypominamy, że o napisanie orędzia co roku zostaje poproszona jedna z znaczących osób świata teatru. Tegoroczne orędzie zostało przetłumaczone na dwadzieścia dwa języki i odczytane w piątek wieczorem w niezliczonych teatrach, filharmoniach, domach kultury, wszędzie tam gdzie teatr kładzie swoje znaczenia - na całym świecie.

Liczni widzowie mieli okazję obejrzeć dwie premierowe sztuki w reżyserii Pawła Sroki a wykonaniu jarosławskiego Teatru PLASTER. Pierwszą z nich była LEGENDANA wg Lidii Amajko.

Rzeczona, LEGENDANA  to nasz współczesny świat przedstawiony w oczach dziecka skrzywdzonego. Akcja spektaklu toczy się na wielkim szarym nie realnym blokowisku gdzie każdy z bohaterów próbuje wyjść ponad osiedle odciąć się od jego spraw, ale okazuje się to absolutnie niemożliwe. Rzeczywistość wokół nas toczy się i miele nie bierze jeńców – trwa rzeczywiście. To tylko od nas zależy czy świat ten będzie bardziej znośny a może na szarych blokach pojawią się kwiaty? A więc historia mówi o konieczności empatii, zauważania innych i bezinteresownej nawet drobnej pomocy.

IWONA – to adaptacja sztuki Witolda Gombrowicza „Iwona księżniczka Burgunda” . Tym razem rozkręcamy akcję w współczesnej galerii sklepowej. To tu coraz częściej młodzież w zimne dni spotyka się na zakupach, ogląda wystawy przegląda się sama sobie przez szyby wystawowe z pleksiglasu. Co tam widzi? Najczęściej każdy samego siebie jak najlepiej a każda inna postać obok jest przekrzywiona w pryzmacie plastiku. Podobnie jak w poprzednim spektaklu aktorzy nie próbują zmieniać na siłę świata dają tylko komentarz, który być może nakłoni odbiorcę spektaklu by i ten w swojej ocenie innych był nieco bardziej ostrożny.

W trakcie Antraktu wystąpiły trzy wokalistki Kinga Zalot, Sylwia Gawura i Katarzyna Wysocka które należą do wokalnej grupy stworzonej i działającej od wielu lat przy MOK Jarosław pod okiem Wiktora Maruta który także był twórcą muzyki do granych tego dna spektakli. W przerwie między spektaklami wystąpiła recytatorka Weronika Makowska z fragmentem  tekstu  „Idioty” Fiodora Dostojewskiego. Dzień wcześniej dzięki tej recytacji Weronika wygrała eliminacje miejskie 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i wraz z innymi aktorami teatru PLASTER Kingą Wygnaniec, Patrycją Stec i Martyną Brodowicz będą reprezentować Jarosław na eliminacjach rejonowych w Przemyślu.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

8 kwietnia 2015

Najpiekniejsza pisanka wielkanocna

Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie działa bez zarzutu. Współtworzy kulturę lokalnej społeczności i rozwija jej pasje i umiejętności, kreując przy tym aktywne postawy uczestnictwa w społeczeństwie. 

zobacz materiał »
12 kwietnia 2015

Adaptacja piwnic pod kamienicami 4,5,6 w rynku

Przy sprzyjających wiatrach już od września bieżącego roku jarosławianie będą mogli poszczycić się nową atrakcją turystyczną w swoim mieście.  

zobacz materiał »
25 marca 2015

II Powiatowy Konkurs „Śladami Wielkich Poetów”

Literatura, sztuka, poezja stanowią pewnego rodzaju przygodę, która od wczesnych lat dzieciństwa nieugięcie towarzyszy nam w życiu. Uczy nas refleksji oraz obrazuje prawdy i reguły rządzące naszym światem, dlatego też propagowanie twórczości literackiej czy też „Wielkich Poetów”, zwłaszcza rodzimych, pochodzących z naszego państwa jest bardzo istotne dla rozwoju młodego pokolenia. Na szczęście nie zapominają o tej prawdzie w Jarosławiu. 

zobacz materiał »
26 marca 2015

Eliminacje do 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Młodzież na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury   ze szkół ponadgimnzjalnych z powiatu jarosławskiego zmierzyła się w eliminacjach, które wyłoniły reprezentantów do kolejnego etapu. 

zobacz materiał »
3 kwietnia 2015

Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

zobacz materiał »