2 maja 2015

Święto Flagi

Święto flagi to bardzo młoda tradycja. W kalendarzu pojawiło się w 2004 roku. 2 maja Polacy wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz.

Biało-czerwona flaga używana jako flaga państwowa, pojawiła się dopiero w czasie odzyskania - po latach zaborów - niepodległości. Jednak barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale wtedy zamiast flag używano biało-czerwonych kokard narodowych.
Święto Flagi z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. 2 maja biel i czerwień pojawiła się na budynkach użyteczności publicznej i głównych ulicach naszego miasta, ale najwięcej narodowych barw było na jarosławskim Rynku, gdzie w rodzinnej atmosferze świętowaliśmy, to jedno z najmłodszych świąt państwowych.

Sprzed Kolegiaty na Rynek, z 30-metrowa flagą przymaszerowali burmistrz Waldemar Paluch, jego zastępca Marcin Zaborniak, radni, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń. Przed nimi przeszła Orkiestra Dęta „Laudate Dominum", Kompania Honorowa Wojska Polskiego i poczty sztandarowe. Odegrany został hymn państwowy, żołnierze Kompanii Honorowej WP wciągnęli na masz flagę.

To święto naszego dumnie powiewającego na wietrze i bliskiemu sercu każdego Polaka biało - czerwonego sztandaru narodowego, który symbolizuje wolność, wielką wartość, która jeszcze do niedawna dla kilku naszych pokoleń była wartością nieosiągalną - mówił burmistrz W. Paluch. Głos zabrał również dowódca Garnizonu Jarosław płk Dariusz Słota. Z wieży ratuszowej rozbrzmiewał jarosławski hejnał. Na zakończenie mieszkańcom rozdano w sumie 400 flag narodowych.

TX Monika Sadurska, Kancelaria Burmistrza Miasta

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

31 maja 2015

Serwis informacyjny Przedszkolaków

Serwis informacyjny dzieci z Przedszkola im. Edmunda Bojanowskiego. Dzieci przedstawiają informacje z ostatniego tygodnia.

zobacz materiał »
29 kwietnia 2015

Uzależnieniom mówimy NIE

W środę 29 kwietnia odbyła się uroczystość związana z zakończeniem kampanii profilaktycznej koordynowanej przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - „Uzależnieniom mówimy NIE”.

zobacz materiał »
28 kwietnia 2015

"O Złoty Klucz do Sławy" eliminacje

28 kwietnia 2015 roku sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu wypełniła się śpiewem i muzyką.

zobacz materiał »
1 maja 2015

VIII „Jarosławskie Potyczki Ortograficzne” - skrót

W czwartek 23 kwietnia 2015 odbyła się kolejna, VIII już edycja konkursu ortograficznego - „Jarosławskie Potyczki Ortograficzne”.

zobacz materiał »
24 kwietnia 2015

„Zlot gwiaździsty – Śladami przeszłości”

W ubiegły piątek 24 kwietnia odbył się uroczysty XIV finał konkursu zorganizowanego przez Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, pt. „Zlot gwiaździsty – Śladami przeszłości”. 

zobacz materiał »