5 maja 2015

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień walki z dyskryminacją, nazywany również „Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną” został także zorganizowany w Jarosławiu.

Co roku, w dniu 5 maja Europa obchodzi Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zalążkiem obchodów tej uroczystości jest Francja, która jako pierwsza zaczęła celebrować ten dzień jako „Spotkanie z godnością”. Celem ustanowienia tego święta jest zwrócenie uwagi na dyskryminację osób niepełnosprawnych intelektualnie, dyskryminację, która jest powszechnie obecna w urzędach, miejscach pracy jak i w życiu codziennym. W ramach obchodów dnia w Polsce organizowany jest Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Organizatorem tego przedsięwzięcia było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu a patronem honorowym był burmistrz naszego miasta. Z tej okazji na jarosławskim Rynku w godzinach przedpołudniowych przygotowano wiele atrakcji i koncertów.
W programie imprezy były m.in.: pokazy taneczne grupy SALTATIO i koncerty zespołów: EXODUS oraz REBELIANCI a motocykliści z RONIN RIDERS JAROSŁAW nie tylko prezentowali swoje maszyny, ale również zadbali o posiłek dla uczestników imprezy. Włączyli się w nią także członkowie grupy Jarosławskie Klasyki Nocą. 

Na koniec uroczystości odbywających się przed Urzędem Miasta wypuszczono do nieba symbolicznie pomarańczowe balony, których kolor jest właśnie symbolem niepełnosprawności. Ponadto, O godzinie 12.30 w ramach tego święta została zorganizowana konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Waldemara Palucha oraz przedstawicieli Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu. Celem zebrania na które wybrano okoliczną Kawiarnię – Galerię Przedmiotu było przedstawienie szczegółów innowacyjnego projektu na rzecz dzieci z niepełnosprawnością, noszącego tytuł „Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka”. Omawiany projekt powstał za sprawą Fundacji Velux oraz środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – przekazanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

3 maja 2015

Kandydat na prezydenta w Jarosławiu

Wybory prezydenckie już niedługo. Z tej okazji w dniu 3 maja nasze miasto odwiedził kolejny kandydat na Prezydenta Polski, tym razem wywodzący się z Ruchu Narodowego – Marian Kowalski

zobacz materiał »
30 kwietnia 2015

Miedzynarodowy Dzień Tańca

30 kwietnia 2015 z okazji - przypadającego na dzień 29 kwietnia, Międzynarodowego Dnia Tańca w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu można było podziwiać występy estradowe wielu popularnych zespołów tanecznych. 

zobacz materiał »
3 maja 2015

Miejskie obchody Święta 3 Maja

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji naszego państwa w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

zobacz materiał »
2 maja 2015

Majówka 2015

W sobotę, 2 maja w naszym mieście odbyła się pierwsza z organizowanych w okresie wiosenno-letnim imprez plenerowych w tym roku.

zobacz materiał »
2 maja 2015

Święto Flagi

Biało-czerwona flaga używana jako flaga państwowa, pojawiła się dopiero w czasie odzyskania - po latach zaborów - niepodległości.

zobacz materiał »