14 lipca 2015

"Na wnuczka"

Trzy mieszkanki Jarosławia nie dały się oszukać. 14 lipca tuż po godz. 13 do dyżurnego jarosławskiej komendy zadzwoniły kobiety, informując, że najprawdopodobniej oszuści próbowali wyłudzić od nich pieniądze metodą na tzw. „wnuczka”. Policjanci skierowani do wyjaśnienia okoliczności tych zdarzeń, ustalili w rozmowie z mieszkankami Jarosławia, że do każdej z nich na stacjonarny numer telefonu zadzwoniła nieznana im osoba. Schemat działania był podobny. Telefonujący mężczyzna przedstawiał się jako bratanek lub siostrzeniec. Dwie kobiety zostały poproszone o podanie numeru swojego telefonu komórkowego. Po kilkunastu minutach ponownie zadzwonił mężczyzna, tym razem podając się za policjanta z Rzeszowa i Jarosławia. Twierdził, że prowadząc czynności niejawne ustalił numer telefonu kobiety i wie, że dzwonił wcześniej do niej oszust. Warunkiem zatrzymania przestępcy jest wybranie przez rozmówczynię pieniędzy z banku i przekazanie ich osobie, którą policjanci mają zatrzymać. Kobiety w wieku 61, 62 i 79 lat szybko zorientowały się, że mają do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy i zdecydowały się powiadomić o tym Policję. Policjanci apelują do osób starszych, a także ich rodzin o ostrożność. Pamiętajmy, że metody działania oszustów szybko ulegają zmianie. Przestępcy wykorzystują podobne mechanizmy działania, ale zawsze oparte są one na pewnych elementach związanych z zagrożonym życiem lub zdrowiem członka rodziny. Sprawcy wywierają na osobach starszych presję czasu. Czasem uwiarygadniają też swoje działania podszywając się pod policjantów, albo pracowników administracji, wodociągów czy urzędników. Przypominamy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy.  Nigdy nie informujmy obcych ile mamy oszczędności i w jakim banku.  Nie podawajmy też takim osobom numerów swoich telefonów. Przypominamy, że zazwyczaj pracownicy spółdzielni informują wcześniej o planowanych pracach. Pamiętajmy, że złodzieje nie mają skrupułów. Żerują na naiwności, a przede wszystkim na dobroci osób starszych, często zabierając w ten sposób oszczędności ich życia.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

14 lipca 2015

Wypadek na skrzyżowaniu

W Jarosławiu 13 lipca 2015 r. przed godziną 19 na skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej z Pawłosiowską doszło do kolizji drogowej. Uczestniczyły w niej dwa samochody: Renault Megane i Opel Meriva.

zobacz materiał »
11 lipca 2015

Wypadek w Przeworsku

Nocny wypadek w Przeworsku

zobacz materiał »
8 lipca 2015

Wypadek na głównej krzyżówce

Wypadek na głównej krzyżówce

zobacz materiał »
8 lipca 2015

Wypadek na ul. Poniatowskiego

8 lipca 2015 r. tuż po północy doszło do wypadku drogowego w Jarosławiu przy ul. Poniatowskiego. 

zobacz materiał »
7 lipca 2015

Wybił szybę, bo chciał ratować psa. Dostał wezwanie na policję

Przed jednym z centrum handlowych w Warszawie mężczyzna wybił szybę w samochodzie, bo chciał uratować zamkniętego w środku psa. Teraz może nawet stanąć przed sądem za niszczenie mienia. 

zobacz materiał »