4 stycznia 2014

Gazeta Jarosławska - Sąd jednak powróci?

Jest duża szansa na to, by do Przeworska powrócił sąd. To efekt działań klubu PSL. Do prezydenckiego projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych, który zakładał przywrócenie 17 sądów, posłowie PSL w porozumieniu z posłami PO zgłosili poprawkę przywracającą 41 sądów rejonowych.

Posłowie rozpatrzyli przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Przyjęte zostało rozwiązanie zaproponowane przez Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego przywracające 41 sądów rejonowych w powiatach o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys. i spraw co najmniej 5 tysięcy spraw cywilnych, karnych, nieletnich i rodzinnych. W tym przedziale mieści się przeworska Temida i ma dużą szansę na powrót.

– To efekt wielu zabiegów i starań szerokiego kręgu ludzi, zwłaszcza z PSL – cieszył się z takiego obrotu spraw starosta przeworski Zbigniew Kiszka.

   Sądy Rejonowe miałyby powrócić także do Niska i Leżajska. Po przyjęciu projektu przez posłów w podkomisji teraz zajmie się nim sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Po niej trafi on pod obrady Sejmu. W optymistycznym założeniu zreorganizowane sądy powrócą we wrześniu 2014 r.

Więcej w Gazecie Jarosławskiej 

http://www.jaroslawska.pl/artykul/9971,Sad-jednak-powroci

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

2 stycznia 2014

29-latka ucierpiała podczas kolizji

29-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego ucierpiała w zdarzeniu drogowym. Wczoraj rano w okolicach Nienowic jadąca renault scenic kobieta najprawdopodobniej straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z drogi na pole orne, gdzie doszło do dachowania samochodu. Policjanci ustalili, że 29-latka była trzeźwa i sama podróżowała pojazdem. Poszkodowana trafiła do szpitala.

zobacz materiał »
1 stycznia 2014

Pożar w Sylwestra...

 Trzy jednostki straży pożarnej gasiły pożar, który w sylwestrowe popołudnie wybuchł  na posesji przy ul Chopina w Radymnie. Dwie jednostki PSP z Jarosławia oraz radymniańska OSP brały udział w akcji gaszenia pożaru, który objął budynek gospodarczy na posesji w sąsiedztwie masarni. 

zobacz materiał »
27 grudnia 2013

Gazeta Jarosławska - "W płomieniach stracił żonę, córkę uratowali sąsiedzi"

Gorliczyna-Szewnia: Pożar, w którym Roman Kubrak stracił żonę zdarzył się 6 grudnia. Tragedia rozegrała się w domu jednorodzinnym. W płomieniach stanęła jedna kondygnacja murowanego budynku. Straty są duże. Na pomoc w pierwszej kolejności pospieszyła rodzina, sąsiedzi i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

zobacz materiał »
27 grudnia 2013

Życie Podkarpackie - "Tysiące lat przed Chrystusem"

Wiadomo było o licznych śladach archeologicznych pochodzących sprzed 7,5 tysiąca lat, a nawet starszych. Jednak dopiero w trakcie pracy przy budowie obwodnicy Jarosławia, a potem autostrady trafiliśmy na odkrycia dające nowe spojrzenie na przeszłość tego regionu – mówi archeolog Andrzej Pelisiak, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszwskim.

zobacz materiał »
23 grudnia 2013

Autostradą A4 do granicy

Od 23 grudnia 2013 r. kierowcy mogą korzystać z ciągu głównego nowego, ponad 21-kilometrowego odcinka A4 na Podkarpaciu. To kolejne kilometry na sieci nowych dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. Odcinek od węzła Przemyśl do Korczowej (granica państwa) wybudowany został przez firmę AVAX. Wartość kontraktu to 818 mln zł.

zobacz materiał »