18 lipca 2015

Obrzęd prania kijankami

Pranie to zwykła czynność domowa, która obecnie nie wiąże się z dużym wysiłkiem.  Włącza się pralkę i pranie robi się samo.

Dawniej było to zajęcie wymagająca większego nakładu pracy. Kobiety  robiły pranie używając balii, w której umieszczana była tara – przyrząd mający postać pofalowanej blachy. Namoczoną bieliznę przesuwało się po powierzchni tary.

Prało się również w otwartych zbiornikach wodnych, używając do tego kijanek – kija,  deszczułek lub drewnianej łopatki. Obficie zmoczoną odzież uderzało się kijanką. Czynność była wielokrotnie powtarzana. Środkiem wspomagającym pranie była maź otrzymywana z prażenia popiołu roślinnego i łoju, ówczesnego substytutu mydła.

Zapraszamy do odbycia z nami podróży w czasie i obejrzenia „Dawnego obrzędu prania” w wykonaniu członkiń Zespołu Śpiewaczego „Piganeczki”.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

12 września 2015

Dzień Sybiraka w gminie Laszki

12 i 13 września 2015 r. w gminie Laszki obchodzono 75 rocznicę zestrzelenia załogi samolotu bombowego PLZ-37B Łoś na Kamionce oraz obchody Dnia Sybiraka.

zobacz materiał »
13 września 2015

76 rocznica śmierci lotników nad Pawłosiowem

W niedzielę, 13 września 2015 r., w Pawłosiowie uczcili pamięć bohaterskich lotników. Gminne obchody 76. rocznicy zestrzelenia bombowca i śmierci dwóch pilotów - por. Edmunda Mrozowskiego i kpr. Edmunda Kobylińskiego, rozpoczęła Msza św. odprawiona w intencji poległych lotników i żołnierzy września w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie.

zobacz materiał »
10 września 2015

„Jak to dawniej na wsi bywało”.

„Jak to dawniej na wsi bywało”.

zobacz materiał »
5 września 2015

Mistrzowie Polski z Bystrowic w "bojówce"

Mistrzowie Polski z Bystrowic w "bojówce"

zobacz materiał »
6 września 2015

Dożynki Powiatowe

Dożynki Powiatowe

zobacz materiał »