24 września 2015

Pendolino w Jarosławiu?

Poniżej treść listu posła Mieczysława Kasprzaka.

Szanowna  Pani Minister

W związku z licznymi postulatami mieszkańców Podkarpacia zwracam się z próbą o wydłużenie trasy przebiegu Pendolino do stacji Jarosław i Przemyśl.

Od grudnia bieżącego roku planowane jest uruchomienie połączenia z Trójmiasta przez Warszawę do Rzeszowa. Uważam że nie powinno być żadnych przeszkód by planowany kurs wydłużyć do stacji Przemyśl (gdzie Intercity ma swoją stację postojową).

Stacja postojowa w Przemyślu Bakończycach  jest ważnym argumentem bo skład musiałby tam ”nocować”, omawiany kurs na Podkarpacie jest końcówką wieczornego kursu EPI z Trójmiasta do Krakowa, powrót natomiast początkiem porannego kursu z Krakowa do Trójmiasta. Przejazd z Rzeszowa do Przemyśla i z powrotem odbywał by się w godzinach nocnych. Czas przejazdu z Rzeszowa do Jarosławia w tych godzinach byłby bardzo atrakcyjny niecałe 40 minut a dojazd do Warszawy zająłby zaledwie 5 godzin.

Za czasów kursowania  ekspresów ”Małopolska” czy ”Pieniny” połączenia te cieszyły się dużym powodzeniem. Obecnie wielu mieszkańców z okolic Przemyśla Jarosławia i Lubaczowa z powodu uciążliwego połączenia kolejowego rezygnuje z tego środka komunikacji i korzysta z komunikacji samochodowej. Dodatkowym argumentem  jest wyremontowany dworzec w Przemyślu oraz kończący się remont dworca w Jarosławiu.

Szybkie połączenie kolejowe to również wzrost atrakcyjności inwestycyjnej tego regionu, co jest moją szczególną troską.

Kolejny element to zobowiązania wszystkich ekip rządowych wobec mieszkańców  likwidowanego w grudniu 1998 roku województwa Przemyskiego w zakresie przeciwdziałania degradacji gospodarczej i społecznej tego regionu.

 W związku z przedstawioną sytuacją zwracam się z zapytaniem do Pani Minister: 

                                                                              Z wyrazami szacunku

                                                                              Mieczysław Kasprzak

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

17 września 2015

Spotkanie autorskie Ireny Mackiewicz

Spotkanie autorskie Ireny Mackiewicz

zobacz materiał »
16 września 2015

Ratujmy małego Kubusia!!!

Ratujmy małego KUBĘ!!!

zobacz materiał »
14 listopada 2015

65 lat POB

65 lat POB

zobacz materiał »
20 września 2015

Rada Pożytku Publicznego Miasta Jarosławia

15 września 2015 r. o godz. 10.00 w Sali Lustrzanej kamienicy Attavantich odbyło się seminarium szkoleniowe dla kandydatów i członków Rad Działalności Pożytku Publicznego. 

zobacz materiał »
15 września 2015

Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta Jarosławia

Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta Jarosławia obradowała 15 września 2015 r. nad ustaleniem strefy płatnego parkowania na terenie miasta, stawkami za parkowanie oraz sposobem ich pobierania. Spotkanie, na które zaproszono Pana Burmistrza, mieszkańców i przedsiębiorców, było dość burzliwe. Nie podjęto żadnej decyzji.

zobacz materiał »