2 listopada 2015

Kwesta na ratowanie cmentarnych zabytków

W dniu Wszystkich Świętych na Starym Cmentarzu, już po raz 23. odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków naszej nekropolii. W tym roku udało się zebrać 6 335,57 zł.

 

Pierwszą kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków przeprowadzono w naszym mieście 23 lata temu. Zbiórka pieniędzy w dniu 1 listopada stała się już dobrą tradycją. W tym roku przed główną bramą Starego Cmentarza również ustawili się wolontariusze z puszkami, wśród nich przedstawiciele władzy samorządowej, politycy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i przedstawiciele PWSTE. Kwestował również burmistrz Waldemar Paluch wraz  z małżonką i najmłodszą córką.

Już od kilku lat przedsięwzięcie jest poszerzone o zbiórkę pieniędzy na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie. Z tej okazji do kwestujących przyłączyli się członkowie jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Akcja zainicjonowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu, z powodzeniem pozyskuje co roku nowych chętnych, którzy kwestują przed cmentarzem w ten szczególny dzień.

Organizatorami kwesty byli: Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy; współorganizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich.

Dla przypomnienia:

Stary Cmentarz w Jarosławiu liczy już ponad 230 lat. Jest jedną z najstarszych pozamiejskich nekropolii w Europie. Powstał w 1784 r. i posiada wcześniejszą datę założenia od Łyczakowskiego we Lwowie (1786), Powązkowskiego w Warszawie (1790), wileńskiego Rossa (1800), czy też Rakowickiego w Krakowie (1803).

 

Monika Sadurska

Kancelaria Burmistrza Miasta

 

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

2 listopada 2015

Ślubowanie

Materiał prasowy

zobacz materiał »
2 listopada 2015

Dłuższa praca

Od 2 listopada, w każdy poniedziałek Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Jarosławia będzie czynna dłużej.

zobacz materiał »
1 listopada 2015

Kalendarz Wielokulturowy 2016

Kalendarz Wielokulturowy 2016

zobacz materiał »
1 stycznia 2015

Podział miasta na dzielnice

Podział miasta na dzielnice - konsultacje społeczne

zobacz materiał »
29 października 2015

Dom Dziecka prosi o oddanie głosu

Dom Dziecka w Jarosławiu prosi o oddanie głosu

zobacz materiał »