5 czerwca 2016

[Na żywo] - X Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego GACOK

„Gacok” to jeden z najstarszych tańców tańczonych w Gaci, oprócz „szewca”, „przepiórki”, „ułaniczka”, „majdaneczka”, „żyda” i „ciuryły” i te właśnie tradycje taneczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, zaważyły na organizacji w Gaci przeglądu przeznaczonego dla zespołów tańca ludowego i par tanecznych, wykonujących regionalne tańce Podkarpacia.

W konkursie biorą udział zespoły tańca ludowego i pary taneczne, których umiejętności są naturalne, przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz zespoły prowadzone przez instruktorów-choreografów prezentujące tańce opracowane artystycznie.

Gać szczyci się ponad stuletnimi, udokumentowanymi, tradycjami kultury ludowej. W 1908 roku powstaje tu Teatr i Chór Włościański, a w 1912 r. w ramach Drużyny Bartoszowej Zespół Muzyki i Śpiewu. Tradycje te kontynuuje Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Gacoki”, stąd zamysł zorganizowania przeglądu zespołów tańca ludowego właśnie w tym środowisku.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

30 maja 2016

Na żywo - Moshe Kupferman - malarz z Jarosławia

Spotkanie jest częścią projektu „Sprawna ręka” – 90. rocznica urodzin Moshe Kupfermana

zobacz materiał »
12 maja 2016

LIVE XVIII Sesja Rady Miejskiej

12 maja 2016 r., o godz. 12.00, w Sali Lustrzanej Urzędu Miasta odbędzie się XVIII sesja Rady Miejskiej

zobacz materiał »
28 kwietnia 2016

LIVE XXIV sesja Rady Miasta Jarosławia

28 kwietnia br. odbędzie się XXIV sesja Rady Miasta Jarosławia. W najbliższy czwartek radni będą głosowali nad podjęciem 16 uchwał. Cztery z nich dotyczą gospodarki odpadami komunalnymi, wśród pozostałych są m.in. w sprawie nadania honorowego obywatelstwa, rozwiązania ZSO im. Książąt Czartoryskich i likwidacji III LO, czy uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.

zobacz materiał »