21 czerwca 2016

Tajemniczy Klient

Już po raz dziesiąty w ramach programu „Bezpieczny Jarosław” 17 czerwca zostały przeprowadzone badania ankietowe „Tajemniczy klient”. Badania dotyczyły zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych młodzieży. Ankieterami byli pełnoletni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z naszego miasta. Młodzież sprawdzała, czy ich wygląd wzbudzi u sprzedawców wątpliwość co do sprzedaży artykułów przeznaczonych dla osób powyżej osiemnastego roku życia. W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami Urzędu Miasta sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim. Łącznie odwiedzili 45 punktów handlowych i gastronomicznych, które w swojej ofercie maja wyroby alkoholowe. W 29 przypadkach (64%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich
pełnoletność, natomiast w
16 przypadkach (36%), młodzi ankieterzy nie mieli większego problemu z zakupem alkoholu.

Uczniowie dokonali próby zakupu papierosów w 39 punktach handlowych. W 25 z nich (65%)spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 14 (35%) handlowcy bez problemu dokonaliby sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Niestety, w dalszym ciągu zbyt duża liczba jarosławskich handlowców nie respektuje obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie, pomimo faktu że ponad 80 % z nich jest świadoma prawa do żądania dokumentów od klientów, których wygląd budzi wątpliwości co do ich pełnoletności

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

16 czerwca 2016

Radni nie przyznali absolutorium burmistrzowi

W trakcie XXVI sesji Rady Miasta z dnia 16 czerwca, radni nie podjęli uchwały o przyznaniu absolutorium Burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi. Podczas głosowania 11 radnych klubu PiS wstrzymało się od głosu.

zobacz materiał »
9 czerwca 2016

Detal w architekturze - finał IV edycji

Detal w architekturze - finał IV edycji

zobacz materiał »
8 czerwca 2016

Problem na ulicy Trybunalskiej

Każdy z mieszkańców Jarosławia i okolic chociaż raz przeszedł się ulica Trybunalska, która łączy centralny punkt miasta czyli Rynek z ulicą Franciszkańską. Nie trudno więc zauważyć, że droga jest w opłakanym stanie i trudno swobodnie po niej przejść bez omijania rożnego rodzaju „pułapek”.

zobacz materiał »
4 czerwca 2016

Wędkarski Dzień Dziecka na Babionce

Wędkarski Dzień Dziecka na Babionce

zobacz materiał »
1 czerwca 2016

Zmiany na ul. Plac Świętego Michała

1 czerwca nie dało sie nie zauważyć prac prowadzonych na ulic Plac Świętego Michała. Dotyczyły one zmiany lokalizacji słupków odgradzających jezdnie od części spacerowej. 

zobacz materiał »