15 stycznia 2014

Gazeta Jarosławska - Zabytkowa Ruina

Właściciele zabytkowej kamienicy pod pretekstem remontu starali się rozebrać zdewastowany budynek? Zawiadomienie w tej sprawie złożył Konserwator Zabytków. Teraz śledczy sprawdzą, kto jest winny zniszczeniu wpisanego do rejestru ministerstwa kultury budynku.

 Zabytkowa kamienica mieszcząca się przy ul. Sobieskiego w Radymnie od lat straszyła mieszkańców miasta i przybywających do niego podróżnych. Kilka miesięcy temu, kiedy przy budynku pojawiły się rusztowania wydawało się, że wreszcie ktoś przywróci mu dawny blask. Jak się jednak okazało prace przy kamienicy nie miały nic wspólnego z remontem. Wszystko wskazuje na to, że zamiast tego właściciele chcieli budynek rozebrać, mimo braku jakichkolwiek pozwoleń ze strony Konserwatora Zabytków.

   – Jest to dla nas duży kłopot – przyznaje Wiesław Pirożek, burmistrz Radymna. – Budynek stwarza duże zagrożenie zarówno dla przechodniów jak i przejeżdżających tą ulicą – dodaje. Burmistrz przyznaje również, że miasto jako samorząd niewiele może zrobić, aby rozwiązać ciągnącą się od lat sytuację.

– Jesteśmy w centrum tej sprawy, bo budynek stoi na terenie miasta, ale nie mamy odpowiednich instrumentów, aby wyegzekwować należyte działania od właścicieli obiektu – zaznacza W. Pirożek. Dodaje jednocześnie, że samorząd jest poza postępowaniem toczącym się między właścicielami kamienicy, a konserwatorem i nadzorem budowlanym.

   O niezgodnych z prawem pracach, jakie trwały przy zabytkowym budynku w Radymnie policję poinformowała Grażyna Stojak, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków, którą z kolei zaalarmowali zaniepokojeni mieszkańcy Radymna.

   W ostatnich tygodniach ub.r. na miejsce udała się komisja konserwatorska, która stwierdziła, że zarządca budynku pod pretekstem jego remontu dokonuje rozbiórki.

   Na miejscu byli również przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Jarosławiu.

– Zawiadomienie o prowadzonych pracach wpłynęło do nas od Konserwatora Zabytków – informujeMałgorzata Schneider-Dutko, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jarosławiu. – Wydaliśmy decyzję o wstrzymaniu robót na obiekcie i sprawdziliśmy jego stan – dodaje.

– Budynek jest niemalże w stanie ruiny. Pozostała połowa ścian zewnętrznych, obecnie istnieje już jedynie parter oraz część ścian piętra. Stropy i część ścian zewnętrznych została rozebrana – informuje Zdzisław Bogusz, starszy inspektor PINB, który przeprowadzał oględziny budynku.

Więcej w papierowym wydaniu Gazety Jarosławskiej.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

14 stycznia 2014

Wypadek w kopalni piasku w Zapałowie

Dwóch mężczyzn wpadło do wody. Jeden zdołał się uratować. Trwają poszukiwania drugiego.

zobacz materiał »
5 stycznia 2014

Przegląd Kolęd i Pastorałek z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich

5 stycznia 2014 roku, czyli w przededniu Święta Objawienia Pańskiego, sieniawskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” ponownie będzie rozbrzmiewać kolędami w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich, które wezmą udział w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

zobacz materiał »
10 stycznia 2014

Otwarcie Środowiskowego Domu Pomocy w Zalesiu

Otwarcie Środowiskowego Domu Pomocy w Zalesiu

zobacz materiał »
9 stycznia 2014

W gm. Roźwienica brat okradł brata

Policjanci z Pruchnika wyjaśniali okoliczności kradzieży pieniędzy. Do zdarzenia doszło w grudniu na terenie gminy Roźwienica. Z policyjnych ustaleń wynikało, że kradzieży gotówki dokonała osoba, która miała dostęp do pokoju zajmowanego przez pokrzywdzonego. Sprawcą okazał się członek rodziny. To 26-letni brat pokrzywdzonego zabrał pieniądze z puszki a potem wydał je na własne potrzeby

zobacz materiał »
7 stycznia 2014

Celnicy zatrzymali na granicy pijanego kierowcę

0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał mężczyzna, który przekraczał polsko-ukraińską granicę w Korczowej. Nie mógł jechać dalej jeszcze z jednego powodu: celnicy znaleźli w jego aucie pół tysiąca paczek papierosów.
zobacz materiał »