4 listopada 2016

Niebawem premiera filmu o rodzinie Ulmów z Markowej

Od początku roku TV Łańcut pracuje nad realizacją dokumentalno – fabularnego filmu „Chleba naszego powszedniego”. Ponad godzinny obraz opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów i innych osób, które w czasie wojny ratowały Żydów w Markowej. W filmie patrzymy na zdarzenia sprzed ponad 70 lat oczami osób, które pamiętają czasy II wojny światowej w Markowej i pamiętają też dzień, kiedy przez wieś przebiegła przerażająca wiadomość. To była tragedia i nie uwierzyli ludzie – może to nieprawda? Ale jednak– wspomina Stanisława Kuźniar, chrzestna matka małego Władzia Ulmy. 24 marca 1944 roku Józef i Wiktoria Ulmowie, a wraz z nimi szóstka ich maleńkich dzieci, zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie pod swoim dachem ośmiorga Żydów.

Producentem filmu jest Miejski Dom Kultury w Łańcucie, a jego pomysłodawcą dyrektor tej instytucji, Andrzej Piechowski. Film to w głównej mierze zapis wspomnień, ale też komentarz naukowy historyka dr Mateusza Szpytmy. Nad częścią dokumentalną i koordynacją całości pracują Mirosław Mazurkiewicz i Katarzyna Mazurkiewicz. Cały obraz dokumentalny wzbogaca pięć scen fabularnych. Reżyserem fabuły jest Kornel Pieńko, zdjęcia do scen fabularnych wykonał Kamil Krawiec. W rolę Wiktorii Ulmy wcieliła się Ewa Mrówczyńska z rzeszowskiego Teatru Maska, Józefa Ulmę zagrał Robert Żurek, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W filmie wystąpili także mieszkańcy regionu wyłonieni w castingach.

Premiera filmu „Chleba naszego powszedniego” odbędzie się  7 listopada w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie (wstęp za okazaniem wejściówek). Kolejne seanse planowane są na 11 listopada w Łańcucie i 25 listopada w Markowej (wstęp wolny). Wydarzeniom towarzyszyć będą wystawy: „Samarytanie z Markowej” z Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz „Chleba naszego powszedniego” z Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Produkcja: Miejski Dom Kultury w Łańcucie
Koordynacja produkcji i realizacja scen dokumentalnych: TV Łańcut
Realizacja scen fabularnych: Akademia Aktorska Artysta w Rzeszowie
Dofinansowano ze środków Miasta Łańcuta.
Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

1 listopada 2016

Zapomniani Bohaterowie

Jednym z bohaterów działań wojennych rozgrywanych w naszych okolicach w trakcie II wojny światowej był porucznik Andrzej Kolasa.

zobacz materiał »
31 października 2016

Losy Żydów z okolic Jarosławia

W trakcie II wojny światowej wiele polskich rodzin ukrywało, mimo groźby śmierci, osoby narodowości żydowskiej. Mało kto wie, że w Rokietnicy, wsi w powiecie jarosławskim, Piotr Kapłon ukrywał sześciu Żydów. 

zobacz materiał »
13 października 2016

Zasoby archiwalne związane z Kolegium Św. Jana w Jarosławiu

Zasoby archiwalne związane z Kolegium Św. Jana w Jarosławiu, to tytuł wykładu, który wygłosił ks. Kazimierz Leń, w czwartek 13 października w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. 

zobacz materiał »
13 października 2016

Remont Bramy Krakowskiej

12 września plac budowy tyczący się renowacji Bramy Krakowskiej został przekazany firmie wykonującej remont. Według planu zakończenie prac ma mieć miejsce 16 listopada.

zobacz materiał »
8 października 2016

Sceny z kręcenia filmu dokumentalnego

Prezentujemy Państwu sceny z realizacji rekonstrukcji tragicznych wydarzeń z czasów okupacji niemieckiej, które rozegrały się w jarosławskiej Szkole Budowlanej.

zobacz materiał »