28 marca 2017

Bądź EKO-nomiczny!

Ludzie na całym świecie coraz większą uwagę przykładają do oszczędzania wody i energii elektrycznej. Powodem zmiany świadomości i nawyków jest nie tylko aspekt ekologiczny. Zwiększona liczba osób dostrzega wymierne – ekonomiczne korzyści, wynikające z racjonalnego korzystania z wody i energii.

Fachowcy podkreślają, że zmieniając tylko kilka postaw w życiu codziennym można zaoszczędzić nawet do 3000 zł rocznie.

Energia na wagę złota

Lwią część oszczędności można poczynić wdrażając kilka prostych zasad, które nie kosztują zbyt wiele.
Są to oszczędności wynikające ze świadomego korzystania z energii elektrycznej.

  1. Przede wszystkim należy gasić światło, gdy się z niego nie korzysta. Zaleca się również wymienić żarówki na energooszczędne ale tylko w pomieszczeniach, gdzie spędzamy więcej czasu. Powód jest prosty, żarówki energooszczędne dosyć długo się zapalają. Żarówki te zużywają nawet do pięciu razy mnie energii i są o około dziesięć razy trwalsze. W pomieszczeniach, w których spędzamy mniej czasu zaleca się korzystanie ze źródeł oświetlenia punktowego.

  2. Zwróćmy uwagę na ładowarki bardzo często podłączone do gniazdka w sytuacji gdy niczego nie ładują. Takie ładowarki telefoniczne i komputerowe również pobierają prąd.

  3. Dodatkowym źródłem eko – oszczędności jest wyłączanie urządzeń z których nie korzystamy. Telewizor, DVD podłączone do prądu – chociaż wyłączone bądź przełączone w stan uśpienia nadal będą pobierać energię, która kosztuje.

Pieniądze uciekają jak woda.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej, bezpiecznej wody pitnej. Każdego dnia umiera zaś około 6 tysięcy dzieci z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej. To znaczy, że co 15 sekund ginie dziecko z powodu braku czegoś z czego my korzystamy w nadmiarze i bardzo często nie doceniamy dobrodziejstwa z wodą związanego.

Pierwszym krokiem do oszczędzenia wody jest likwidacja mikroprzecieków. Rocznie w ten sposób potrafi nam wyciec nawet kilkadziesiąt kubików wody. Jeśli mamy problem ze spłuczką w toalecie, to cyfra ta może zwiększyć się do kilkuset rocznie.

  1. Dobrą praktyką jest zakręcanie wody w trakcie mycia zębów czy golenia się.

  2. Zaleca się by brać prysznic kosztem kąpieli. Jeśli nie chcemy jednak rezygnować z tego dobrodziejstwa, to lejmy jedną trzecią wody, nie napełniając całej wanny.

  3. Okryta złą sławą zmywarka do naczyń również przyczynia się w sposób 

  4. znaczny do oszczędności. Tradycyjna zmywarka zużywa od 15 do 22 litrów wody, jednak na zmywanie ręczne wykorzystujemy bagatela od 50 do 100 litrów wody. Jeśli mimo to nadal nie możemy się przekonać do zmywarki, to starajmy się myć naczynia nie pod bieżącą wodą a napełniając zlewozmywak i jedynie płucząc naczynia w wodzie zimnej.

  5. Dla mieszkańców domków z ogródkiem ważne, by znać wymagania konkretnych roślin na wilgotność. Z reguły oszczędniej jest podlewać rośliny rzadziej a obficiej – woda lepiej dotrze do korzeni.

  6. Inwestycja w perlatory, które napowietrzają strumień wody przez co jest on silniejszy przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody jest kolejnym krokiem do oszczędności na wodzie – krokiem pozwalającym zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych rocznie.

  7. starajmy się nie wrzucać śmieci do sedesu, bo przecież po każdej takiej czynności należy ten sedes spłukać. Wrzucajmy śmieci gdzie ich miejsce – do kosza.

Oszczędzają energię elektryczną przyczyniamy się bezpośrednio do zmniejszenia ubocznych skutków jej produkcji. Uboczne skutki to oczywiście zanieczyszczenie powietrza. Problem smogu jest problemem, który dopiero powoli dociera do świadomości ludzi w Europie. Choroby układu oddechowego podnoszą coraz bardziej odsetek śmiertelności wśród populacji ludzi zamieszkujących tereny zurbanizowane.

Dzięki wyrobieniu w sobie kilku powyższych nawyków możemy być świadomi ekologicznie i ekonomicznie – być EKO-nomiczni.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

21 marca 2017

Sonda Uliczna : Pierwszy Dzień Wiosny

20 marca o godzinie około godziny 11:30 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Sprawdzilismy jak jarosławianie spędzili jej pierwszy dzień.

zobacz materiał »
16 marca 2017

Abonament RTV i Czas Pracy Matek według PSL

Opłata abonamentu radiowo telewizyjnego oraz skrócenie czasu pracy matek było tematem konferencji prasowej posła na sejm RP Mieczysława Kasprzaka.

zobacz materiał »
23 lutego 2017

Najlepszy pączek na tłusty czwartek

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

zobacz materiał »
10 lutego 2017

Smakowity dzień

9 lutego obchodzony jest międzynarodowy Dzień Pizzy

zobacz materiał »
1 lutego 2017

Cyfryzacja w edukacji

Nieodłącznym elementem naszego życia już od kilkunastu lat jest technologia cyfrowa.

zobacz materiał »