29 stycznia 2014

Obchody 151 Rocznicy Powstania Styczniowego

Uroczystość rozpoczęła msza święta sprawowana w kościele pw. Trójcy Świętej, sprawowana przez o. Józefa Kiełbasę.  - 22 stycznia 1863 roku, czyli 151 lat od temu, Tymczasowy Rząd Narodowy  w Warszawie ogłosił manifest wzywający wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej przedrozbiorowej do walki zbrojnej przeciw Rosji, podkreślając, że udział w powstaniu jest obowiązkiem każdego Polaka. „Ludzie ochotni do bitew i do obrony dobra narodu - apelowano w odezwie wydanej 7 lutego 1863 roku - szczególnie zaś ludzie wojskowo uzdolnieni niechaj dążą w szeregi narodowe. Uzbrojeni, pod dobrym przewodnictwem, przechodzić mają kordony". W takich okolicznościach zapoczątkowane zostały wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą Powstania Styczniowego. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy uroczystości upamiętniające 150. rocznicę Powstania Styczniowego - mówił w imieniu Burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, Bogdan Wołoszyn -  Dziś kontynuując całoroczne obchody tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia wspominamy patriotyczny zryw Polaków, którego fundamentem były ideały wolności i braterstwa, odwagi i męstwa. To było jedno z najbardziej dramatycznych i najważniejszych wydarzeń w naszej nowożytnej historii. Podjęty przez powstańców heroiczny wysiłek był świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego.

Kolejna część obchodów miała miejsce, w asyście wojskowej, przy tablicy upamiętniającej Powstanie Styczniowe na Starym Cmentarzu. Odczytano Apel Poległych, w hołdzie bohaterskim powstańcom oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców.

Konrad Sawiński
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

26 stycznia 2014

VIII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ważnym elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Jarosławiu była modlitwa pod domniemanym murem straceń w Opactwie Sióstr Benedyktynek, zapalenie zniczy i złożenie kamieni pamięci.

zobacz materiał »
26 stycznia 2014

Bełżec - Obóz Zagłady

Niemiecki Obóz Zagłady w Bełżcu był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 roku wymordowano około 500 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski

zobacz materiał »
23 stycznia 2014

"Ryngraf Powstańczy"

Kilka uwag na temat Powstania Styczniowego w dobie autonomii galicyjskiej i okresie międzywojennym w Jarosławiu”.

zobacz materiał »
19 grudnia 2013

Egzekutorzy spod znaku UB

„Egzekutorzy spod znaku UB. Lata 1944-1956 na terenie województwa rzeszowskiego.”

zobacz materiał »
5 stycznia 2014

Rocznica Śmierci Abpa Ignacego Tokarczuka

W pierwszą rocznicę śmierci Abpa Ignacego Tokarczuka modliliśmy się w jarosławskiej Kolegiacie za zmarłego Pasterza.

zobacz materiał »