Pamięci artysty Krzysztofa Krzycha
Ekspozycję przygotował najbliższy współpracownik artysty, Henryk Cebula, którego zamysłem było pokazanie zarówno obrazów z ostatnich lat twórczości, jak i tych z początku drogi artystycznej. Dlatego w pierwszej sali poza portretem Krzysztofa Krzycha, który Rodzina przekazała ZSP, znajdziemy malarstwo - akty kobiece przenikające się z abstrakcją, bo jak sam mówił o swojej pracy twórczej: (...) Dobry obraz przedstawiający musi się opierać na pewnym porządku abstrakcyjnym, natomiast obraz abstrakcyjny nie jest nigdy całkowicie wolny od skojarzeń (...).
W kolejnych salach pojawiają się m.in. ilustracje do „Konopielki", exlibris, rysunki - studium postaci z czasu studiów, grafika cyfrowa, nie może zabraknąć również portretów - doskonale bowiem potrafił uchwycić charakter postaci. Część z nich najbliżsi zobaczyli po raz pierwszy. Odwiedzający wystawę mają niepowtarzalną okazję retrospekcji wieloletniego dorobku twórczego Krzysztofa Krzycha zarówno pod względem tematycznym, jak i technik wykonania. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i zagranicą, ale także m.in. w Urzędzie Miasta Jarosławia czy Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Dla magistratu wykonał portret byłego burmistrza miasta dra med. Adolfa Dietziusa, który znajduje się na honorowym miejscu w Sali Narad, a dla SMJ poczet prezesów.
Otwarta 15 lutego br. wystawa nie jest jedyną formą upamiętnienia artysty. W I rocznicę jego śmierci i Dzień Patrona Szkoły pracownia malarstwa w ZSP otrzymała imię Krzysztofa Krzycha. - Mam satysfakcję, że sam pracuję w tej pracowni, tak jak kiedyś objąłem pracownię po Tobiaszu, potem Kieferlingu. Mogę kontynuować tradycję rysunku w Naszej szkole wzbogacając ją przemyśleniami mojego młodszego kolegi-artysty, dyrektora i przyjaciela, który będzie przyglądał się naszym poczynaniom z góry, wraz ze Śliwińskim i Kieferlingiem - podsumowuje Henryk Cebula.
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Jarosławia
Poprzednie wiadomości:
"Jarosław 1920"
W 2010 roku Jarosław zmienił się na chwilę w plan filmowy. To na naszym Rynku nakręcono część scen do ostatniego odcinka serialu „1920. Wojna i miłość” w reż. Macieja Migasa.
"Cerkiewne opowieści" - wystawa fotografii
„Cerkiewne opowieści” - wystawa fotografii Małgorzaty Radziejowskiej i Janusza Skórskiego
Wystawa Marcina Samlickiego
Marcin Samlicki, wybitny bocheński artysta malarz, wrażliwy na piękno przyrody kolorysta, pełen artystycznej pasji i imponującej wiedzy o sztuce której poświęcił całe swoje życie.
Wystawa A. Krawczyka "Jestem stąd"
W swojej twórczości podejmuje malarstwo pejzażowe, kwiaty i tematykę religijną. Uprawia malarstwo sztalugowe i akwarelę.
Wystawa "Powrót Chasydów"
autorstwa Zbigniewa Józefa Tobiesiewicza
Komentarze: