26 lutego 2014

Kobiety w życiu ChopinaAnnie Sienkiewicz, zaznajamiającej słuchaczy z prywatnym życiem miłosnym Fryderyka Chopina, udało skupić się uwagę chyba wszystkich osób obecnych w Sali Lustrzanej kamienicy Attavantich. Pięknie opowiedziana, barwna biografia kompozytora, przeplatana jego muzyką, w wykonaniu Łukasza Stanisławczyka, na długo zapadnie w pamięci słuchaczy.

W pamięci znalazło się miejsce także dla takich nazwisk jak: Angelika Catalani, Włoszka, której śpiew urzekł młodego Fryderyka, księżniczki Eliza i Wanda Radziwiłłówny, śpiewająca sopranem dramatycznym Henrietta Sontag, Konstancja Gładkowska – to dzięki temu zauroczeniu Chopin skomponował 
Larghetto z koncertu fortepianowego f-moll. Wreszcie Maria Wodzińska –narzeczona Fryderyka. Ich związek został przerwany przez matkę Marii, gdy ta dowiedziała się o chorobie kompozytora.

Hrabina Maria d ’ Agoult, księżna Maria Kalergis, Delfina Potocka – muza polskich romantyków, której Chopin dedykował 
Koncert f-moll op. 21, Marcelina Czartoryska i wreszcie George Sand - początkowo nie uznawał jej ani za atrakcyjną, ani za sympatyczną oraz jej córka Solange Clésinger, która po 10 latach związku, stała się pośrednią przyczyną rozstania matki z kochankiem - George Sand podejrzewała, że Chopin ma romans z Solange, mimo że nigdy nie znaleziono na to dowodów.

Jane Stirling – ostatnie wielkie zauroczenie artysty, kobieta która po śmierci Chopina zrobiła wiele dla propagowania jego dorobku muzycznego. Kolekcjonowała także fortepiany, na których ten grywał i których był właścicielem. Dziś w Polsce – w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdują się 3 trzy fortepiany Chopina z kolekcji Jane Stirling.

Wspomniane wyżej damskie nazwiska to nie wszystkie kobiety, które w mniejszym lub większym stopniu były obecne w życiu Fryderyka Chopina. Panie nie zapomniały o pianiście także po jego śmierci – „Kobiety żegnały Chopina śpiewem w kościele św. Magdaleny. Po jego śmierci arcybiskup Paryża wydał po raz pierwszy w historii zgodę na wykonanie muzyki chóralnej w czasie mszy żałobnej - głosami żeńskimi!”.

TX: CKIP Marlena Dudek

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

28 lutego 2014

Wystąpienie dla słuchaczy Akademii Trzeciego Wieku

25 lutego burmistrz Andrzej Wyczawski uczestniczył w spotkaniu studentów-seniorów Akademii Trzeciego Wieku, zorganizowanym w CKiP. Gospodarz miasta przedstawił prezentację multimedialną, w której podsumował miniony rok, mówił również o planach na rok 2014.

 

zobacz materiał »
22 lutego 2014

Teatrzyk w MOK-u "Książę i Żebrak"

Spektakl dla dzieci oparty na powieści Marka Twaina.
Przypadek sprawia, że Książę i Żebrak spotykają się. Okazuje się, że są niezwykle do siebie podobni. Wpadają na pomysł, żeby zamienić się rolami. Każdy z nich ma szansę poznać zupełnie inne życie. Niekoniecznie jest to zamiana na lepsze ... Dzięki temu doświadczeniu Książę poznaje smutny los poddanych, a Żebrak przekonuje się, że życie w pałacu nie jest takie piękne na jakie wygląda. Spektakl uczy jaką wartość ma uczciwość i przyjaźń.

zobacz materiał »
21 lutego 2014

Walentynkowy wieczór POEZJI I PIOSENKI

Walentynkowy wieczór POEZJI I PIOSENKI

zobacz materiał »
20 lutego 2014

NOWA ODSŁONA PAŁACU LUBOMIRSKICH

Wielu chętnych miało okazję podziwiać pokaz iluminacji Pałacu Lubomirskich w którym obecnie mieści się siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, gmach został zaprezentowany w nowym wielobarwnym świetle. 

zobacz materiał »
12 lutego 2014

Prezentacje Projektów Edukacyjnych

W środę, czyli 12 lutego o godz. 16.00 w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych.

zobacz materiał »