4 sierpnia 2019

XIII Powiatowe Święto Chleba w Przeworsku

W tym roku Powiat Przeworski jest organizatorem konkursu na „korowaj przeworski”. Konkurs jest ogłoszony w ramach projektu pt. „Tradycyjne wesele regionu przeworskiego - obrzędy, zwyczaje, wierzenia i potrawy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Planu Operacyjnego na lata 2018-2029. Rywalizacja konkursowa polegała na upieczeniu najsmaczniejszego i najbardziej gustownie ozdobionego według tradycji, drożdżowego ciasta obrzędowego, nazywanego korowajem. Do konkursu zgłosiło się 14 Kół Gospodyń Wiejskich: Adamówka, Gwizdaj, Chałupki, Leżachów, Zalesie, Rudka, Chodakówka, Gorliczyna II, Pełnatycze, Urzejowice, Rozbórz, Siennów, Lipnik, Maćkówka I. Ocenie podlegał smak oraz wystrój zgodny z tradycją wypieku. Komisja w składzie: Przewodniczący - Wicestarosta Przeworski Jerzy Mazur, Członkowie komisji: Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak, p.o. Dyrektor Muzeum w Przeworsku Katarzyna Ignas, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Przeworsku Joanna Mordarska, Sekretarz komisji: Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Przeworsku Rafał Anklewicz, postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce – KGW Chodakówka

II miejsce – KGW Maćkówka I

III miejsce – KGW Gwizdaj.

Na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie” z Wierzbnej z widowiskiem weselnym „Wesele przeworskie: od błogosławieństwa do białego wieńca”, według scenariusza opracowanego przez Zofię Hadro pochodzącą z Rozborza, wielokrotnie pełniącą funkcje weselne pierwszej drużki i starościny, w oparciu o pieśni i przyśpiewki, melodie weselne z lat 60-70. XX w. Prapremiera widowiska odbyła się 3 lutego 2019 r. w Starym Dzikowie podczas 17. Regionalnego Przeglądu  Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego". Następnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Sieteszanie” z Sieteszy. Instruktorem tańca jest Bożena Siwiecka, a kierownikiem Maria Dudek. Zaprezentowały się dwie grupy. Grupa taneczna wykonała suitę tańców przeworskich i lasowiackich. Grupa wokalna zaśpiewała utwory ,,W moim ogródeczku", ,,Jarzębina czerwona", ,,Pognała wołki", ,,Lipka zielona" oraz ,,Takiego Janicka".

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

17 lutego 2019

Targi Ślubne w Przeworsku

17 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku obyły się I Targi Ślubne.

zobacz materiał »
4 października 2018

Pożar i ewakuacja MOKu w Przeworsku

Pożar i ewakuacja Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku to scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych, które odbyły się końcem września.

zobacz materiał »
15 września 2018

"Cena Wolności" - rekonstrukcja w Tryńczy

Rekonstrukcja obrony mostu na rzece Wisłok w Tryńczy od dziesięciu lat niezmiennie cieszy się popularnością. Tegoroczna rekonstrukcja, która odbyła się pod hasłem „Cena Wolności” miała miejsce 15 września.

zobacz materiał »
4 września 2018

Bezpiecznie w drodze do szkoły

Ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły” trwa od początku września. W Przeworsku, bezpiecznego przejścia przez „zebrę” uczył uczniów oddziału przedszkolnego policyjny przeworski Słonik.

zobacz materiał »
1 września 2018

Uczczenie pamięci ofiar II Wojny Światowej

W sobotę 1 września br. grupa Przeworscy Patrioci, ONR Przeworsk oraz środowisko kibicowskie przeworskiego Orła wraz z ponad 100 osobową grupą mieszkańców Przeworska oddało hołd bohaterom walk na Westerplatte, w tym szczególnie najważniejszej dla lokalnej społeczności postaci - majora Jana Gryczmana, który zacięcie walczył z niemieckim wrogiem we wrześniu 1939 roku. 

zobacz materiał »