7 września 2019

Rekonstrukcja wydarzeń historycznych w Gminie Tryńcza

W ubiegły weekend na terenie trynieckiej strażnicy kolejowej miało miejsce szczególne widowisko przygotowane przez Wójta Gminy Tryńcza przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach „Trynieckiego weekendu z historią – Wrzesień 1939 – walczymy do końca!'' 7 września 2019 r. mieszkańcy Chodaczowa i okolic przenieśli się do czasów II wojny światowej i uczestniczyli w rekonstrukcji poświęconej obronie strażnicy kolejowej i mostu na Wisłoku przed najazdem Niemców.

Widowisko rozpoczęło się przejazdem ochotniczej kawalerii konnej, następnie rozpoczęła się część właściwa wydarzenia. Sielski spokój mieszkańców wsi zostaje zakłócony przez niemiecki zwiad motocyklowy. Wszystkie stanowiska obronne zostały przez Polaków obsadzone. W wiosce narasta strach. Wreszcie, z lasu wyłania się opancerzony oddział niemiecki. Rozlegają się głośne strzały, płoną okoliczne chaty. Niemcy przegrupowują się i atakują polskie pozycje. Czy Polakom udało się odeprzeć atak Niemców ?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w przygotowanym przez nas skrócie rekonstrukcji tej bohaterskiej potyczki.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

9 września 2019

Sesja Nadzwyczajna Powiatu Jarosławskiego

Sesja Nadzwyczajna Powiatu Jarosławskiego

zobacz materiał »
1 września 2019

Dożynki Powiatu Przeworskiego

W tradycji dożynkowej przenika się wymiar duchowy wydarzenia wraz z lokalnym folklorem i staropolskim zwyczajem.  Dlatego też pomimo upalnej pogody impreza przyciągnęła tłumy osób z okolicznych miejscowości, którzy uczestniczyli nie tylko w Eucharystii, ale także w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

Zapraszamy zatem do obejrzenia materiału wideo, który najlepiej przybliży nam jak przebiegało to niezwykle radosne i barwne Święto.

zobacz materiał »
29 sierpnia 2019

Nowe życie „Pogórzanina”

W trakcie specjalnego przejazdu Przeworską Kolejką Wąskotorową „Pogórzanin”, który odbył się w czwartek 29 sierpnia, dziennikarze oraz lokalni samorządowcy dowiedzieli się o przyznaniu 14 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na rewitalizację kolei Przeworsk-Dynów. W sumie projekt będzie opiewał na kwotę 20 mln zł.

zobacz materiał »
3 marca 2019

Turniej piłkarski „Gramy dla Tomka Białogłowskiego”

Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że zdrowy mężczyzna cieszący się życiem, dziś walczy o zdrowie.

zobacz materiał »
26 lutego 2019

Przedsiębiorca Roku Ziemi Lubaczowskiej 2018

Przedsiębiorca Roku Ziemi Lubaczowskiej 2018 – wybrany!

zobacz materiał »