30 października 2019

Pamięć i hołd

Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz poseł Tadeusz Chrzan udali się z wizytą na dwa jarosławskie cmentarze. Odwiedzili również nekropolie zlokalizowane w Radymnie i Przeworsku, gdzie toważyszyli im lokalni samorządowcy. Do Przeworska zawitał z nimi również poseł Marek Kuchciński.

Starosta Stanisław Kłopot podsumował tę ideę słowami:
- Wieńce i znicze pamięci zapłonęły m.in. na grobach i przy tablicach lub pomnikach osób reprezentujących swoimi czynami i postawą wszystkich walczących o wolną i niepodległą Polskę lub za nią zamordowanych 

Wśród pochowanych na cmentarzach, leżących na terenia miasta i powiatu znajdują się groby dziewiętnastowiecznych powstańców, inicjatorów odzyskania niepodległości Polski w 1918 r.. Spoczywają tu również ofiary totalitaryzmów - niemieckiego i sowieckiego, żołnierze obydwu wojen, w tym Państwa Podziemnego i powojennej niepodległościowej partyzantki, księża zasłużeni dla podtrzymywania narodowego ducha oraz parlamentarzyści i działacze społeczni związani z Jarosławiem i okolicami. Celem wizyty było oddanie zmarłym hołdu i podtrzymanie pamięci o nich.

Zdjęcia nadesłane przez Wydział Rozwoju i Promocji Powiatu Jarosławskiego

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

1 listopada 2019

Kwesta na jednym z najstarszych cmentarzy w Europie

W tym roku, w dzień Wszystkich Świętych ponownie będzie można spotkać wolontariuszy kwestujących przed główną i boczną bramą Starego Cmentarza oraz na alejkach cmentarnych.W akcji wezmą udział również dzieci i młodzież jarosławskich szkół a także samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń. Kwestujących spotkamy w godz. 8.00-14.00.

zobacz materiał »
18 października 2019

Budżet Obywatelski 2020. Wiemy, które projekty zdobyły przychylność mieszkańców.

BO 2020 - już wszystko jasne!

Mieszkańcy zdecydowali, na jakie zadania w przyszłym roku zostanie przeznaczony milion złotych. W piątek (18 października br.) burmistrz miasta Waldemar Paluch oficjalnie ogłosił wyniki głosowania na projekty budżetu obywatelskiego na 2020 roku. Najwięcej głosów w poszczególnych kategoriach uzyskały: . VI edycja okazała się rekordowa pod wieloma względami. Podczas piątkowego spotkania burmistrz pogratulował zwycięzcom oraz podziękował wszystkim wnioskodawcom!

Budżet obywatelski jest doskonałym narzędziem, które warto wykorzystywać do zmian na lepsze swojej najbliższej okolicy. Po raz kolejny udowodnili to jarosławianie w VI edycji zgłaszając 85 propozycji, z których 78 zostało dopuszczonych do głosowania. Rekordowe zainteresowanie wykazali też mieszkańcy przy wyborze inicjatyw do realizacji. Łącznie wpłynęło 13022 kart (12552 ważnych), na których można było oddać trzy głosy (po jednym w każdej kategorii)! W tym roku mieszkańcy oddali 36936 głosów (33186 ważnych). 

W miniony piątek (18 października) burmistrz miasta Waldemar Paluch oficjalnie ogłosił wyniki oraz pogratulował zwycięzcom. Spotkanie było również okazją do wręczenia wszystkim wnioskodawcom podziękowań za przygotowanie projektów oraz aktywne zaangażowanie się w tę inicjatywę.

- To szczególny moment, kiedy możemy podzielić się informacją jakie zadania będziemy realizowali w przyszłym roku. Chciałbym wszystkim Państwu podziękowań za udział w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jest to kolejny rok, kiedy mamy same rekordy i możemy być z tego dzisiaj dumni. Ja jestem dumny z tego, że tak licznie mieszkańcy zaangażowali się w budżet obywatelski. Ma to dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ rolą burmistrza jest przede wszystkim służyć mieszkańcom. Jak inaczej służyć jeśli nie poprzez realizację tych zadań, które mieszkańcy oczekują? -  mówił burmistrz.

Wielokrotnie podkreślał także zasługę inicjatorów, którzy wykonali olbrzymią pracę propagując swoje zadania oraz zbierając głosy poparcia pod nimi. Dziękujemy!

zobacz materiał »
4 października 2019

Nowe Centrum Zarządzania PSP w Jarosławiu

W Jarosławskim oddziale PSP oficjalnie otwarto nowe centrum zarządzania.

zobacz materiał »
1 października 2019

Finał "Ulicy zdrowia"

Z początkiem października zakończenie „Ulicy zdrowia"! Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" przyciągnęło od kwietnia ponad 2400 osób. Nie zawiedli też krwiodawcy. 1 października (wtorek) po raz ostatni w tym roku będzie można bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz wykonać test na HCV. Nowością będzie wizyta dentobusa przy SP nr 4. W listopadzie i grudniu zapraszamy jeszcze do mobilnego punktu poboru krwi.

zobacz materiał »
17 września 2019

IX Jarmark Benedyktyński

IX Jarmark Benedyktyński za nami.

zobacz materiał »