2 grudnia 2019

Zmiana zaczyna się od każdego z nas. Każdy może przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

            Ekolodzy biją na alarm wieszcząc rychłe nadejście globalnego ocieplenia...            

            ...jeżeli mieszkańcy ziemi nie podejmą kroków dążących do redukcji efektu szklarniowego. Jednym z jego powodów jest dwutlenek węgla, który, mimo iż jest niezbędnym do życia składnikiem powietrza jest również rzekomym powodem wzrostu temperatury na ziemi. Rok 2015 był pierwszym rokiem w historii pomiarów średniej temperatury Ziemi, gdy wzrost wyniósł więcej niż 1°C ponad poziom z okresu przedprzemysłowego. Eksperci szacują, że w wypadku braku drastycznych zmian w dotychczasowej polityce energetycznej, wynik ten przekroczy 1,5°C w czwartej dekadzie XXI wieku.[1]            

            Skąd tyle dwutlenku węgla w atmosferze?

            Za jego produkcję odpowiadają w dużej mierze procesy naturalne, jednak nadwyżka emisji CO2 do atmosfery jest wynikiem działalności człowieka. Obliczono, że w 2017 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wyemitował średnio 7,2 tony tego gazu. Jest to tzw. ślad węglowy, który minimalizować można poprzez rezygnowanie z samochodu na rzecz transportu publicznego czy ograniczenie podróży samolotem.[2]

            Jak walczyć z emisją CO2 w naszych domach?

            By przyczynić się do poprawy jakości powietrza w atmosferze, należy przede wszystkim zadbać o jak najbardziej ekologiczną formę zaopatrywania naszego domostwa w energię. W Polsce energetyka opiera się w 80% na węglu. W najnowszym projekcie Polityki Energetycznej Polski znajduje się dążenie do ograniczenia tego udziału do 56-60% do 2030 roku. Zawiera się tam również wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł z obecnych 11% do 21-23%. Anna Sawicka, ekspert ds. rozwoju strategii ekologicznej w Banku Ochrony Środowiska zachęca do instalacji paneli fotowoltaicznych: Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy nie tylko ograniczyć ilość energii produkowanej z węgla, ale także w długofalowej perspektywie generować oszczędności. Prosumencki system opustów pozwala bowiem na wyprowadzenie części prądu wytworzonego w domowej instalacji do sieci elektrotechnicznej. Anna Sawicka wymienia również wybór odpowiedniego pieca, jako dobry ruch w kierunku walki ze zmianą klimatu: Wymiana starego kotła na bardziej efektywny, nie dość, że zmniejszy ilość dwutlenku węgla oddawanego do atmosfery to korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Warto pamiętać, że podczas spalania paliw stałych emitowane są także były i benzo(a)piren, który ma właściwości rakotwórcze.            

            Wymianę starego pieca mogą ułatwić dofinansowania

            Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje pożyczki i dotacje na wymianę starego źródła energii w ramach programu „Czyste Powietrze”. Instalację fotowoltaiczną możemy natomiast po części opłacić z programu „Mój prąd” i uzyskać 50% dofinansowania, jednak nie więcej niż 5000 złotych.            

             Walka odbywa się również na poziomie lokalnym            

             Wpowszechnie kojarzonym ze smogiem Krakowie podjęto decyzję o zakazie korzystania z paliw stałych, zarówno w piecach jak i np. w kominkach. Dopuszcza się jedynie stosowanie bardziej ekologicznych surowców jak gaz ziemny, propan-butan czy biogaz rolniczy. Nie trzeba wiele by włączyć się do walki o czystsze powietrze. Wystarczy poszukać dofinansowania i wymienić piec oraz stosowane w nim paliwo na wytwarzające mniej zanieczyszczeń.

[1] Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, Nauka o klimacie, Katowice 2018, str. 24

[2] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Greenhouse_gas_emission_statistics__carbon_footprints

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

8 listopada 2019

"Opowieści Wąskotorowe dla Niepodległej" - finał projektu

Na uroczystości podsumowującej projekt gościli zaangażowani w jego realizację, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przeworsku, a także dyrektorzy szkół i ośrodków kultury, które również przyczyniły się do dotarcia kolei wąskotorowej "Pogórzanin" na ostatnią stację. 

zobacz materiał »
24 października 2019

„Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon"

Sesja popularnonaukowa pn. „Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon" była jednym z ostatnich wydarzeń, organizowanych w ramach obchodów Roku Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka".

zobacz materiał »
19 października 2019

Za siedmioma lasami, czyli "Lasy Rocznicowe"

"Lasy Rocznicowe" to inicjatywa Nadleśnictwa Sieniawa, dzięki której udało się posadzić tylko w tym roku kilkanaście tysięcy drzew. 

zobacz materiał »
10 października 2019

Zainteresowanie "Dermobusem" przerosło oczekiwania organizatorów

Brak miejsc na badanie w Jarosławiu. Wciąż są wolne miejsca na badanie w Pruchniku oraz Radymnie.

zobacz materiał »
26 września 2019

200 lat Pałacu Dzieduszyckich

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu obchodził swoje 200-lecie

zobacz materiał »