3 grudnia 2019

Wykład pt. „Hawłowice Górne na tle osadnictwa okolic Pruchnika w średniowieczu i okresie wczesnonowożytnym” w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

W piątek, 29.11.2019 w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbył się wykład pt. „Hawłowice Górne na tle osadnictwa okolic Pruchnika w średniowieczu i okresie wczesnonowożytnym” prowadzony przez dr hab. Mariana Wolskiego, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Profesor opowiedział o osadnictwie Gminy Pruchnik – ze szczególnym naciskiem na okres od XIV do XVI wieku – m. in. o zróżnicowaniu geograficznym okolicznych terenów i jego wpływie na rozwój typów osadnictwa. Wolski zwrócił uwagę, iż śladów stałego zasiedlania obszarów sąsiadujących z Pruchnikiem należy dopatrywać się w neolicie. Na trwałość osad wpływała m. in. wysoka jakość gleb lessowych, uchodzących za szczególnie urodzajne. Innym charakterystycztym typem gleb terenów okołopruchnickich były bielice - występujące na obszarach porośniętych lasami iglastymi, narażone na wymywanie, niesprzyjające rolnictwu.

Badacz zauważył, iż często powstałe osady stopniowo zanikały i zostały wchłonięte przez sąsiednie miejscowości (w przypadku Pruchnika były to Ucherce) a tereny gminy zasiedlała ludność ruska, polska i niemieckojęzyczna. Wolski poruszył kwestie związane ze strukturą własnościową miejscowości, lokacji na prawie niemieckim oraz ówczesnego układu urbanistycznego.

Stanowiło to tło dla opowieści o historii Hawłowic (Dolnych - datowanych na połowę XIV wieku oraz Górnych wzmiankowanych w 1434 roku w dokumencie dotyczącym dzielenia dóbr ziemskich przez Pruchnickich). Profesor zwrócił uwagę na najistotniejsze hawłowickie zabytki: dwór, cerkiew przekształconą później na kościół rzymskokatolicki oraz dworski lamus z najstarszymi polichromiami o charakterze świeckim na terenach południowo-wschodnich oraz XVI-wieczną posadzką.

Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu „Starosta Jarosławski zaprasza”.Informacja oraz zdjęcia nadesłane przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

3 grudnia 2019

Zaplanowano modernizację budynku przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1

Zabytkowy budynek przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1 w Jarosławiu zostanie zmodernizowany na potrzeby Powiatowego Ogniska Baletowego. 

zobacz materiał »
3 grudnia 2019

Gdzie szukać pomocy zimą - Komunikat Wydział Rozwoju i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu

Wydział Rozwoju i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu przekazał informację,
w jakich jednostkach należy szukać pomocy zimą.

zobacz materiał »
27 listopada 2019

Jak nie dać się naciągnąć w Black Friday

Black Friday to kolejna amerykańska tradycja narodowa, która zakiełkowała na żyznej polskiej ziemi. W okresie poprzedzającym święta sklepy liczą na wielkie zyski generowane epidemią gorączki zakupów. A te przed świętami trzeba zrobić tak czy siak, wiadomo. Sztuczki praktykowane przez sprzedawców mają nakłonić nas do wydania większej kwoty niż to konieczne. Jednak znając stosowane przez nich techniki, możemy trzeźwiejszym okiem ocenić czy zakup faktycznie będzie dobrą decyzją.

zobacz materiał »
21 listopada 2019

100 lat Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Wypadający w tym roku setny jubileusz istnienia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, został uczczony na spotkaniu w Sali Lustrzanej w Kamienicy Attawanich. 

zobacz materiał »
12 listopada 2019

Opowieści Wąskotorowe dla Niepodległej - podsumowanie projektu

Na uroczystości finalizującej projekt gościli zaangażowani w jego realizację, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przeworsku, a także dyrektorzy szkół i ośrodków kultury, oraz członkowie zespołów, które również przyczyniły się do dotarcia kolei wąskotorowej "Pogórzanin" na ostatnią stację.

zobacz materiał »