24 grudnia 2019

Zwyczaje świąteczne na świecie

Opłatek, choinka, pierwsza gwiazdka... Nasze zwyczaje świąteczne są wszystkim znane, w końcu braliśmy udział w przygotowaniu Wigilii już tyle razy... A zastanawialiście się kiedyś jak celebruje się Boże Narodzenie w Meksyku, albo Japonii? Zapraszamy w świąteczną podróż dookoła świata!

Australia
W tej części globu próżno oczekiwać białych świąt. W okresie, w którym wypada Boże Narodzenie, trwają tam wówczas letnie wakacje. Mimo to Australijczycy praktykują wspólne kolędowanie przy świecach, które nazywają: „Carols by Candeligt”. Z powodu wysokich temperatur mieszkańcy gromadzą się na plażach, które za sprawą śnieżnobiałych obrusów przekształcają się w wielki świąteczny stół. Również Święty Mikołaj dał się ponieść australijskiemu klimatowi. Australijczycy bardziej niż w czerwonym stroju widzą go w kombinezonie płetwonurka, a sanie z reniferami zamienione są na deskę windsurfingową.

Ukraina
Na Ukrainie część świątecznych porządków można sobie odpuścić. A konkretnie pozbywanie się pajęczyn. Ukraińcy traktują je jako ozdoby choinkowe za sprawą pewnej legendy. Zgodnie z nią pewna uboga wdowa poświęciła wszystkie oszczędności na przygotowanie kolacji i nie wystarczyło na ozdoby choinkowe. Pierwszego dnia świąt dzieci z radością obudziły swoją matkę, przynosząc informację, iż choinka jest przyozdobiona. Odpowiedzialny za to był pająk, który spowił choinkę swoją siecią. Pajęczyna z czasem zmieniła się w srebro i złoto, uwalniając rodzinę od ubóstwa. Dlatego na Ukrainie umieszcza się na świątecznym drzewku plastikowego pająka, mającego zapewnić szczęście i dostatek.

Grecja
Tutaj okres wręczania prezentów jest dosyć rozciągnięty. Obdarowywanie bliskich praktykuje się przez cały miesiąc, rozpoczynając od Mikołajków 6 grudnia aż do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Grecy uważają, że w tym okresie ich domostwa są narażone na atak złych duchów. Zgodnie z tradycją, duchy miałyby dostawać się do domów przez kominy, dlatego też należy intensywnie palić w kominkach, by uniemożliwić wtargnięcie złym mocom do środka. Gdyby to miało nie wystarczyć z pomocą przychodzi świńska szczęka. Zawieszenie wieprzowego zgryzu nad kominkiem na dobre zatrzymuje niepożądanych intruzów.

Hiszpania
Prezenty wręczają Trzej Królowie w dzień swojego święta. W zamian dzieci przygotowują kostki cukru dla zmęczonych podróżą królewskich wielbłądów. W mniejszych miasteczkach praktykuje się tradycję zwaną „urną losu”. Uczestnicy wrzucają do urny karteczki z imionami i nazwiskami, następnie każdy losuje po dwie kartki. Wylosowane osoby będą w nadchodzącym roku naszymi przyjaciółmi. W trakcie wieczerzy świątecznej podawany jest specjalny keks, w którym ukrywa się drobne upominki np. monety. Osoba, której przypadnie kawałek bez niespodzianki jest zobowiązana do upieczenia keksu na następne święta. W Katalonii praktykuje się Tio de Nadal – świąteczny pieniek stylizowany na psa lub łosia, w którym umieszcza się słodkości. Aby wydostać je na zewnątrz, należy okładać pieniek kijem, co ma w założeniu poprawić jego trawienie. Uderzaniu towarzyszy piosenka, której słowa brzmią: Caga tió, caga torró, avellanes i mató, si no cagues  et daré un cop de bastó. caga tió!", co po przetłumaczeniu brzmi mniej więcej tak: „Defekuj pieńku, wydal nugat, orzeszki i twaróg. Jeśli nie wydalisz dobrze to zbiję cię kijem. Defekuj pieńku”. Z pieńka mogą jednak wypaść również umieszczone w nim cebula lub czosnek. Jest to znak, że w tym roku należy dać już sobie na wstrzymanie ze słodkościami.


Holandia
Holendrzy do świąt wielkiej wagi nie przywiązują. Podchodzą do nich bardziej jak do dni wolnych od pracy. Mają również swojego Mikołaja, którego zwą Sinterklaas. Według tradycji podróżuje on statkiem z Hiszpanii do Holandii, a jego rejs zaczyna się w pierwszą sobotę po dniu Świętego Marcina. W czasie jego podróży dzieci znajdują w ustawionych przed kominkiem bucikach drobne upominki i łakocie. A w wigilię urodzin św. Mikołaja, wypadającą w Holandii 5 grudnia, wszystkie dzieci, które były grzeczne otrzymują okazały prezent. Holenderski Sinterklaas ma swoich pomocników. Może towarzyszyć mu jeden lub kilku asystentów, którzy noszą miano Czarnego Piotrusia. Twarz takiego pomocnika jest czarna jak węgiel a do jego zadań należą między innymi noszenie wora z prezentami oraz wymierzanie kar niegrzecznym dzieciom.

Meksyk
W Meksyku pierwszą oznaką zbliżających się Świąt jest Dzień Matki Boskiej z Guadalupe. Wypada on 12 grudnia i jest okazją do rodzinnego wyjścia, podczas którego mieszkańcy Meksyku zaopatrują się w prezenty i ozdoby świąteczne. Właściwe świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się natomiast 16 grudnia. Przez 9 dni organizuje się tzw. Posadas. Są to procesje symbolizujące poszukiwanie schronienia przez Maryję i Józefa. Osoby biorące w nich udział odwiedzają udekorowane domy z sąsiedztwa i tak jak Józef i Maryja są z nich wypraszane. Oczywiście wszystko jest wcześniej zaplanowane i w ostatnim z domów odbywa się świętowanie. Każdego dnia jest to inne miejsce. Świętowaniu towarzyszy zazwyczaj Piniata – zdobiony gliniany garnek, w którego wnętrzu umieszcza się słodycze i mandarynki. Wiesza się go pod sufitem, a następnie dzieci z zasłoniętymi oczami próbują rozbić go za pomocą kija i uwolnić łakocie. Świąteczna Piniata powinna mieć 7 końców symbolizujących 7 grzechów głównych. W zależności od regionu kraju, prezenty wręczane są w Wigilię lub w Święto Trzech Króli, oprócz Mikołaja przynosi je również dzieciątko Jezus.

Norwegia
Święta w Norwegi są obchodzone rodzinnie. Jest świąteczne drzewko, adwent, kolędy oraz wieczerza. Co prawda menu jest inne, ale można zauważyć pewne podobieństwa między świętowaniem w Polsce oraz w Norwegii. Mieszkańcy tego skandynawskiego kraju mają jednak tradycje, których na próżno szukać w Polsce. Jedną z nich jest chowanie mioteł w wigilijny wieczór. Wszystko za sprawą czarownic, które tego wieczoru usilnie próbują znaleźć jakiś środek transportu. Zgodnie z norweską tradycją ludową, w stodole każdego wiejskiego gospodarstwa mieszka krasnal. Może on poczuć się zaniedbany i zająć się wyrządzaniem psot i złośliwości. Dlatego w Boże Narodzenie, niektórzy gospodarze zostawiają swoim krasnoludkom miseczkę kaszki ryżowej z cukrem i cynamonem, co ma udobruchać psotnika na nadchodzący rok.

Szwecja
W Szwecji świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się już 13 grudnia, wraz z dniem świętej Łucji. Świętu toważyszą parady, na których co roku wybiera się św. Łucję. Kobieta, która dostąpi tego zaszczytu przywdziewa strój świętej i ma przywilej iść na czele parady. Miejscowość Gavle ma swoją odrębną tradycję związaną z pewną historią. Jej początki sięgają 1966 roku i są właściwie efektem przypadkowego pożaru. Otóż pewien szwedzki architekt postanowił postawić w centrum miasta ozdobną kozę wykonaną ze słomy. W okolicy nowego roku, przez zaprószony ogień konstukcja doszczętnie spłonęła. Na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy co roku w okresie świątecznym puszczają wielką kozę z dymem.

Japonia
Japońscy Chrześcijanie stanowią około 1,5% ludności. Dziwić może zatem, że co roku, cały kraj świętuje Wigilię. W ten dzień Japończycy tradycyjnie zajadają się... ...kurczakami z KFC! Wszystko za sprawą reklamy, wyemitowanej w 1974 roku. Ruch jest tak duży, że zamówienia należy składać z wyprzedzeniem. To się nazywa moc marketingu.


Źródła: https://czasnawywczas.pl/praktyczne/boze-narodzenie-na-swiecie/ https://podroze.se.pl/aktualnosci/boze-narodzenie-2012-najciekawsze-zwyczaje-na-swie/2846/ https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/swieta-bozego-narodzenia-na-swiecie-rozne-tradycje/r4tbn92 http://regiodom.pl/portal/wnetrze/dekoracje-i-akcesoria/nietypowe-zwyczaje-swiateczne-na-boze-narodzenie-w-innych-krajach
https://www.claudia.pl/artykul/swiateczne-zwyczaje-w-roznych-krajach http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10848620,Boze_Narodzenie_w_Europie___najdziwniejsze_zwyczaje.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Ti%C3%B3_de_Nadal
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/norwegia-jak-norwegowie-obchodza-boze-narodzenie/ar/8100350

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

2 grudnia 2019

Zmiana zaczyna się od każdego z nas. Każdy może przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Ekolodzy biją na alarm wieszcząc rychłe nadejście globalnego ocieplenia...            

            ...jeżeli mieszkańcy ziemi nie podejmą kroków dążących do redukcji efektu szklarniowego. 

zobacz materiał »
8 listopada 2019

"Opowieści Wąskotorowe dla Niepodległej" - finał projektu

Na uroczystości podsumowującej projekt gościli zaangażowani w jego realizację, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przeworsku, a także dyrektorzy szkół i ośrodków kultury, które również przyczyniły się do dotarcia kolei wąskotorowej "Pogórzanin" na ostatnią stację. 

zobacz materiał »
24 października 2019

„Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon"

Sesja popularnonaukowa pn. „Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon" była jednym z ostatnich wydarzeń, organizowanych w ramach obchodów Roku Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka".

zobacz materiał »
19 października 2019

Za siedmioma lasami, czyli "Lasy Rocznicowe"

"Lasy Rocznicowe" to inicjatywa Nadleśnictwa Sieniawa, dzięki której udało się posadzić tylko w tym roku kilkanaście tysięcy drzew. 

zobacz materiał »
10 października 2019

Zainteresowanie "Dermobusem" przerosło oczekiwania organizatorów

Brak miejsc na badanie w Jarosławiu. Wciąż są wolne miejsca na badanie w Pruchniku oraz Radymnie.

zobacz materiał »