27 grudnia 2019

Orszak Trzech Króli 2020

W nadchodzącym roku już po raz dziewiąty ulicami miasta przejedzie Orszak Trzech Króli. Mędrcy wyruszą z trzech stron miasta, kierując się ku usytuowanej na jarosławskim rynku stajence.

Wydarzenie czerpie z bogatej tradycji organizowania przedstawień jasełkowych w naszym kraju. Podobne orszaki są organizowane w uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miastach i miejscowościach w Polsce. W Jarosławiu możemy podziwiać Orszak od 2012 roku, a przygotowanie przedsięwzięcia zrzesza różne środowiska z całego powiatu.

Rozpoczęcie wymarszu planowane jest na godzinę 12:00. Z czterech stron miasta wyruszą osobne delegacje:
- Orszak Świętej Rodziny - Zacznie wędrówkę w kościele Kolegiaty Bożego Ciała i jako pierwszy dotrze do celu.
- Orszak Europejski (kolor czerwony) - Poprowadzi Króla Kacpra z kościoła pw. Chrystusa Króla.
- Orszak Afrykański (kolor niebieski) - Pod przewodnictwem króla Baltazara wystartuje z kościoła pw. Świętej Trójcy. 
Orszak Azjatycki (kolor żółty) - Kierowany przez króla Melchiora, wyruszy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

Postacie historyczne biorące udział w przemarszu wezmą wcześniej udział (o godz. 10:30) w uroczystej mszy świętej, odprawionej w kościele pw. Chrystusa Króla, pod przewodnictwem abpa Adama Szala - metropolity przemyskiego.

Jak co roku, korowodom towarzyszyć będzie kolędowanie w akompaniamencie orkiestr. Po dotarciu na rynek nastąpi podzielenie się opłatkiem z gościem honorowym orszaku - metropolitą przemyskim.

W tym dniu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Rynek zostanie wyłączony z ruchu samochodowego. Na dzień poprzedzający przemarsz (5.01), organizatorzy również przewidują częściowe utrudnienia w ruchu na rynku.

Koordynatorem wydarzenia jest archiprezbiter jarosławski, ks. prałat Andrzej Surowiec, organizatorem m.in. Urząd Miasta Jarosławia.
źródło: Kancelaria Burmistrza Miasta, Urząd Miasta Jarosławia

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

1 listopada 2019

Dzień Wszystkich Świętych

W tym szczególnym dniu odwiedzamy groby naszych bliksich, by zapalić znicz i podtrzymać pamięć o nich w naszych sercach i umysłach.

zobacz materiał »
29 października 2019

„Zachowaj Trzeźwy Umysł” - Medal dla Jarosławia

Fundacja Trzeźwy Umysł oraz Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych doceniły aktywność profilaktyczno-edukacyjną Jarosławia w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i zwalczania narkomanii. Miasto zostało odznaczone medalem „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, zaś Małgorzata Bórzyńska – pracownik Urzędu Miasta Jarosławia została zaproszona do prestiżowego grona Kapituły, jako jedna z najbardziej aktywnych pełnomocników i koordynatorów ds. profilaktyki ze wszystkich województw.

zobacz materiał »
8 października 2019

Zespół Szkół w Kańczudze skończył 75 lat.

W minioną sobotę odbyły się obchody 75 jubileuszu istnienia Zespołu Szkół w Kańczudze. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych oraz kuratorium oświaty. Nie zabrakło też absolwentów szkoły.

zobacz materiał »
25 września 2019

Jubileusze długoletniego pożycia małżeńskiego

Dnia 25.09.2019 roku odbyła się uroczystość w celu uczczenia długoletniego pożycia małżeńskiego 23 par. Miała ona miejsce w Jarosławskim urzędzie miasta.

zobacz materiał »
9 listopada 2018

Przedszkolaki sławią Niepodległą!

Przedszkolaki wiedzą, że Polska jest najważniejsza :) Mali patrioci z Miejskiego Przedszkola nr 8 Montessori w Jarosławiu razem zaśpiewali hymn narodowy

zobacz materiał »