30 grudnia 2019

Nadciągają zmiany dla pracodawców i pracowników!

Co nas czeka w nowym roku – czyli zmiany dla pracowników i pracodawców.
 
1. Podwyżka płacy minimalnej.
 
Wraz z Nowym rokiem zarówno pracowników jak i pracodawców czeka kilka odczuwalnych zmian. Dotyczyć one będą podwyżki minimalnego wynagrodzenia o 350 zł. Co oznacza że minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2600 brutto. Czyli w przeliczeniu daje to 17 zł brutto za godzinę.! Jest to najważniejsza zmiana ale nie jedyna.
Co więcej zmieni się też sposób wyliczania pensji minimalnej ( co dodatkowo wpłynie na jej podwyższenie)
Do obliczenia wynagrodzenia pracownika wliczać się będzie:
-składka wynagrodzenia,
-świadczenia wynikające ze stosunku pracy
 
2. Staż pracy
 
1 stycznia wejdzie w życie również zmiana dotycząca dodatku za staż pracy. Od tej pory nie będzie miał on wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać że do wyliczenia pensji NIE wlicza się:
-dodatek za prace w nadgodzinach i w nocy,
-nagrody jubileuszowe,
-odprawy związane z przejściem na emeryturę bądź rentę,
-należności z tytułu podróży służbowej, ( w tym diety).
 
3. Pracownicze Plany Kapitałowe
 
PPK to kolejny element, który zacznie obowiązywać w 2020 roku w firmach zatrudniający od 50 do 249 pracowników. W związku z powyższym do 24 marca w porozumieniu z pracownikami firmy zobligowane są do wybrania instytucji finansowej. Pierwsza taka wpłata musi zostać przekazana w terminie od CZERWCA do LIPCA 2020 roku.
 
4. OFE
 
Z końcem 2019 roku przez rząd została przyjęta ustawa o likwidacji OFE. Dlatego wraz z nowym rokiem pracownicy muszą pamiętać o jednym bardzo ważnym terminie: OD 1 CZERWCA DO 1 SIERPNIA 2020 r. W tym terminie wszyscy uczestnicy OFE mają czas na podjęcie decyzji o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS oraz złożenie deklaracji. Wszyscy którzy nie zdąża podjąć odpowiednich działań w wyżej podanym terminie automatycznie trafia do IKE.
 
5. Oskładkowanie umów
 
Mowa tu o sytuacji, w której kolejne zawierane umowy nie muszą być ozusowane pod warunkiem że, przychód z pierwszej lub kilku wcześniej zawartych umów (łącznie) oscylował na poziomie minimalnego wynagrodzenia.
Podobnie przedstawia się sytuacja, gdy np. pracujemy na etacie w jednej firmie, a w innej dorabiamy na zleceniu. W takiej sytuacji jeżeli z pierwszej wyciągamy co najmniej pensje minimalną, to przy umowie zlecenie nie płacimy w ogóle ZUS.
 
6 Co na to pracodawcy?
 
Jak się okazuję, niektórzy pracodawcy znaleźli już furtkę na ominięcie wymuszanego przez rząd podniesienia płacy minimalnej - chodzi tu o skrócenie czasu pracy. Jest to wynikiem tego że części pracodawców nie stać jest na takie podwyżki.
Wzrost wynagrodzenia dla każdego pracownika o 350 zł niesie za sobą w parze podwyżkę kosztów zatrudnienia takiej osoby o ponad 420 zł miesięcznie. Co w rocznym rozrachunku oznacza wzrost o 5 tyś zł. W sytuacji gdy pracodawca zatrudniał by 20 osób, musiał by znaleźć dodatkowe 100 tyś zł na podwyżki.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

23 grudnia 2019

Akcja Szary Ekran - Jak oderwać się od telefonu w święta

Jak to się dzieje, że siedząc przy wigilijnym stole wielu z nas korci aby rzucić okiem na swój smartfon? Winę przypisuje się nasyceniu kolorami, które cieszą nasze oczy w takim stopniu, że coś ciągnie nasz wzrok na ekran. By łatwiej oderwać się w święta od telefonu można przyłączyć się do akcji "Szary Ekran".

zobacz materiał »
19 grudnia 2019

Jarmark Bożonarodzeniowy 2019

Wydarzenie będzie mieć miejsce na płycie jarosławskiego Rynku w dniach 19.12-21.12...

zobacz materiał »
17 grudnia 2019

Jarosławski szpital wśród 100 najlepszych w Polsce!

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu otrzymało w XVI edycji ogólnopolskiego rankingu szpitali "Rzeczypospolitej" 59 lokatę. Wśród szpitali leżących na terenie województwa podkarpackiego ustąpił jedynie Szpitalowi Specjalistycznemu PRO-FAMILIA w Rzeszowie, który w ogólnej klasyfikacji zają 2 miejsce. Wśród szpitali publicznych natomiast, jarosławski COM może poszczycić się pierwszym miejscem w województwie. 

zobacz materiał »
17 grudnia 2019

Jodłę można dostać!

A choinkę przed świętami i tak zdobyć trzeba. Jak zadbać o drzewko by przetrwało jak najdłużej? Co odróżnia jodłę kaukaską od świerka? Te, jak i wiele innych informacji dostarczy wam ten materiał.

zobacz materiał »
11 grudnia 2019

Wielka Galeria Artystyczna 2019

Akcja kulturalno-charytatywna organizowana od 21 lat, również w tym roku zdołała zgromadzić pieniądze dla potrzebujących. 

zobacz materiał »