2 stycznia 2020

Czy będzie opłacało się nas wyleczyć? Czyli zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Aby trochę ochłonąć od nieprzyjemnych zmian związanych z podwyżkami w nowym roku, chcemy przedstawić kilka pozytywnych zmian, jakie ten rok nam przyniesie.
A mowa tu nowych sposobach wyceny świadczeń, realizacji recept, no i oczywiście
o temacie spędzającym sen z powiek chorujących, czyli kolejkach do lekarzy.  

8 stycznia – czas wielkich zmian

Pacjenci już od 8 stycznia 2020 roku muszą szykować się duże zmiany w ochronie zdrowia bowiem lekarze będą wystawiać e-recepty (receptę w formie elektronicznej). Jedynie w określonych przypadkach recepty będą wciąż wystawiane w formie papierowej tj.:

-w ramach importu docelowego,

-recept o nieustalonej tożsamości,

-recept transgenicznych (tylko do końca 2020 r.)

-recept pro auctore i pro familiae

-w przypadku braku dostępu do systemu e- zdrowie.

Skuteczniejsze leczenie = więcej pieniędzy

            Również od stycznia w życie wejdą nowe sposoby wyceniania świadczeń zdrowotnych przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy przez to rozumieć, że placówki, w których zastosowano skuteczniejsze metody leczenia dostaną więcej pieniędzy. Tak dla przykładu:

25 % więcej pieniędzy będą mogły otrzymać szpitale w sytuacji przeprowadzenia kompleksowej operacji onkologicznej,

na 15 % więcej liczyć będą mogli lekarze rodzinni, wystawiający skierowania na badania profilaktyczne chorób układu krążenia bądź raka szyjki macicy, a także w sytuacji pełnienia opieki nad pacjentami z ustabilizowanymi chorobami układu krążenia, cukrzycą i chorobami tarczycy. Na bonusy można liczyć również za skuteczne efekty leczenia obejmujące walkę z nadwagą i otyłością wśród pacjentów.

Jest to, na razie program pilotażowy, który zakłada również większą stawkę dla szpitali w sytuacji, gdy chory trafi na rehabilitację w okresie nie dłuższym niż dwa tygodnie od momentu opuszczenia szpitala.

Wyroby medyczne na nowych zasadach

            Kolejnym udogodnieniem dla pacjentów ma być zmiana w dotychczasowym procesie obsługi kart i wniosków o zaopatrzenie w wyroby medyczne. Dotychczas wymagało to długich wizyt w placówkach macierzystych wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie w sytuacji powstania błędów w ich wypełnianiu pacjent musiał stawiać się w placówce niejednokrotnie.

            Ma być łatwiej, gdyż od stycznia podczas wizyty u lekarza uzyskamy potwierdzenie zlecenia z NFZ i będziemy mogli udać się bezpośrednio po jego realizację.

Co z dokumentacją medyczną?

            W tej sferze zmiany następować będą stopniowo do 30 czerwca 2020 roku. Od tego dnia możliwe będzie jedynie prowadzenie dokumentacji medycznej w formie e-dokumentacji.

(prowadzenie papierowej dokumentacji będzie możliwe wyłącznie w placówkach, w których warunki techniczno-organizacyjne nie pozwolą na prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej).

            W dokumentacji elektronicznej oprócz danych pacjenta zawarte będą również informacje o numerach e-recept, e- skierowań, oraz identyfikatory asystentów medycznych. Na lekarzach będzie również spoczywał obowiązek przekazywania wszelkich dokumentów mających na celu zapewnienie ciągłości leczenia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej.

Zatory Płatnicze

            Od początku tego roku weszła w życie również ustawa o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym, która zakłada skrócenie maksymalnie do 30 dni od momentu doręczenia faktury, terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny.

Zadłużone szpitale i placówki medyczne są wyłączone z tego obowiązku, dzięki czemu nie wzrosną im również odsetki.

Niekończące się kolejki

            Od 1 stycznia 2020 roku harmonogramy przyjęć pacjentów będą wysyłane do NFZ przez wszystkie placówki, mające podpisany kontrakt na stacjonarne oraz całodobowe świadczenia zdrowotne. Ma to umożliwić pacjentom łatwiejszy dostęp do informacji o pierwszych wolnych terminach realizowanych przez placówki medyczne finansowane przez NFZ. Zatem będziemy mogli sprawdzić kolejkę przyjęć m.in. do:

-zespołów długoterminowej opieki domowej dla dorosłych i dzieci,

-hospicjów domowych,

-zespołów domowej opieki paliatywnej,

-fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej

            Należy zwrócić tu uwagę na fakt obciążenia lekarzy dodatkowymi obowiązkami, co zmniejszy czas na wywiad oraz szczegółowe badanie pacjenta, a także przestarzały sprzęt, na którym muszą oni pracować, co jak zwykle rozbija się o niedofinansowanie ochrony zdrowia, czy brakiem lekarzy.

źródło: medonet.pl

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

31 grudnia 2019

Co robimy w Sylwestra?

Dzisiaj ostatni dzień w roku. O północy przywitamy kolejny dzień, a wraz z nim rozpoczną się lata 20 XXI wieku. Wybraliśmy się z kamerą na ulicę, by zapytać jak mieszkańcy Jarosławia będą świętować Sylwestra. Zobaczcie czego się dowiedzieliśmy.

zobacz materiał »
30 grudnia 2019

Nadciągają zmiany dla pracodawców i pracowników!

Co nas czeka w nowym roku – czyli zmiany dla pracowników i pracodawców.

zobacz materiał »
23 grudnia 2019

Akcja Szary Ekran - Jak oderwać się od telefonu w święta

Jak to się dzieje, że siedząc przy wigilijnym stole wielu z nas korci aby rzucić okiem na swój smartfon? Winę przypisuje się nasyceniu kolorami, które cieszą nasze oczy w takim stopniu, że coś ciągnie nasz wzrok na ekran. By łatwiej oderwać się w święta od telefonu można przyłączyć się do akcji "Szary Ekran".

zobacz materiał »
19 grudnia 2019

Jarmark Bożonarodzeniowy 2019

Wydarzenie będzie mieć miejsce na płycie jarosławskiego Rynku w dniach 19.12-21.12...

zobacz materiał »
17 grudnia 2019

Jarosławski szpital wśród 100 najlepszych w Polsce!

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu otrzymało w XVI edycji ogólnopolskiego rankingu szpitali "Rzeczypospolitej" 59 lokatę. Wśród szpitali leżących na terenie województwa podkarpackiego ustąpił jedynie Szpitalowi Specjalistycznemu PRO-FAMILIA w Rzeszowie, który w ogólnej klasyfikacji zają 2 miejsce. Wśród szpitali publicznych natomiast, jarosławski COM może poszczycić się pierwszym miejscem w województwie. 

zobacz materiał »