10 stycznia 2020

Przetrwać Ferie nie zwariować – czyli pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Przetrwać Ferie nie zwariować – czyli pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Już za parę dni stanie się! Staniemy przed wyzwaniem pogodzenia naszych codziennych obowiązków z rozwiązaniem dylematu znienawidzonego „ Mamo!, Tato! Nudzę się!”.

Aby ułatwić Państwu ten „ ciężki” czas, chcielibyśmy zaproponować 10 propozycji na jego rozwiązanie.

1. Połowy Fasoli

Nie tylko zajmie nasze dzieci na dłuższy czas, ale też doskonałym treningiem małej motoryki oraz doskonałym ćwiczeniem logopedycznym. Zabawa dla jednego lub większej ilości dzieci.

Co będzie potrzebne:

 • fasola

 • kubeczki / szklanki/ lub plastikowe pojemniki

 • słomki

Przebieg:

Fasole wsypujemy do większego pojemnika, a każdemu z dzieci wręczamy po jednym kubeczku oraz słomki. Zabawa polega na zasysaniu powietrza przez słomkę, tak by swobodnie móc ją przemieścić do kubeczka bez użycia rąk. Gdy już dzieciom opadnie zapał można nieco modyfikować zasady tak by stała się bardziej atrakcyjna wprowadzając odrobinę rywalizacji np.:

 • poprzez opisanie fasoli numerkami i wyłowienie zwycięzcy za największą ilość zdobytych punktów,

 • przy jednym dziecku można zastosować podobną zasadę opisując fasolki literami alfabetu aby dziecko po wyłowieniu liter mogło dodatkowo ułożyć z nich słowa,

2. Wojna balonowa

To propozycja zabawy dla dwójki lub większej ilości dzieci. Idealny pomysł w sytuacji gdy mamy możliwość wygospodarowania większej ilości bezpiecznego miejsca i mamy do czynienia z „wulkanami energii”.

Co będzie potrzebne:

 • sznurek

 • balony

 • stopery do uszy dla rodziców ;)

Przebieg:

Nadmuchane małe baloniki są przywiązywane sznurkiem do nogi dziecka. Zadanie jest proste – trzeba zdeptać balony drugiej osobie tak by pękł jednocześnie nie dając zdeptać swojego. Dużo śmiechu i zmęczenie dzieci gwarantowane.

3. Sztuczny śnieg

Zima w tym roku nie dopisuje, więc może zrobić go samemu? Bo która dziecko nie lubi śniegu!

Co będzie potrzebne:

 • 8 opakowań sody oczyszczonej

 • pianka do golenia

Przebieg:

Sodę i piankę mieszamy razem. Proponujemy by dziecko uczestniczyło w procesie tworzenie już to samo w sobie że robicie to wspólnie jest dla dziecka atrakcyjne. Po zagnieceniu masy wstawiamy nasz śnieg do lodówki na 30 minut. Po tym czasie sztuczny śnieg jest zimny i ma doskonałą konsystencję do zabawy, a wtedy ograniczeniem jest już tylko wyobraźnia dziecka.

4. Cymbergaj

Zabawa dla dwóch osób. Nic nas nie kosztuje a dzieci mają zajęcie na dłuższy czas, spędzony nie koniecznie przez same dzieci ale świetny sposób na rodzinne zawody.

Co będzie potrzebne:

 • karton

 • stół

 • taśma klejąca

 • zakrętka od butelki

 • plastikowe miseczki

 • folia aluminiowa

Przebieg:

Stół obklejamy dookoła blatu kartonem tworząc bandę (zostawiając pustą przestrzeń na bramki), zakrętkę owijamy gładko folią aluminiową i można zacząć zawody.

Powyższy sposób wykonania to jedynie prosta propozycja. Można użyć dowolnych dostępnych w domu materiałów, czy kreatywnych rozwiązań na stworzenie bramki czy pozostałych elementów.

5. Labirynt

Labirynt wersja dmuchana, to kolejna propozycja zabawy logopedycznej, której wykonanie jest proste i nie wymaga nakładów finansowych a jej wygląd zależy tylko od naszej kreatywności i dostępnych materiałów.

Co będzie potrzebne:

 • sznurek/ sznurówka

 • plastelina / przeróżne drobiazgi w formie przeszkód

 • folia aluminiowa/ koralik/ mała piłeczka

 • słomka

Przebieg:

Sznurek/ sznurówkę układamy w formie labiryntu (lub zachęcamy dziecko do samodzielnego tworzenia toru), na którym rozmieszczamy różnego rodzaju przeszkody ( kulki plasteliny w formie „kamieni” lub walców/ figurki z Kinder niespodzianek etc.). Tworzymy kulkę z folii aluminiowej, którą dziecko ma za zadanie „ przeprowadzić” przez cały tor przy użyciu słomki.

To tylko garstka pomysłów, zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami własnymi pomysłami na kreatywną organizację czasu swoich dzieci. Jesteśmy ciekawi jak wy radzicie sobie w tym ciężkim okresie ;)

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

31 grudnia 2019

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku życzy redakcja TwojaTV

Szanowni widzowie, dziękujemy za kolejny rok spędzony z nami. Mamy nadzieję, że kolejne 365 dni będzie obfitować w same dobre momenty i w każdym z tych dni znajdzie się powód do uśmiechu. Dziękujemy za informowanie nas o wydarzeniach w okolicy i życzymy, by nadchodzącym roku przeważały informacje dobre, niosące radość i pokrzepienie. Dziękujemy za dzielenie się z nami wypowiedziami i opiniami na wydarzeniach kulturalnych, sportowych oraz na ulicach. Chcemy by kolejny rok przyniósł wiele okazji do spotkania się w sprzyjających okolicznościach. Dużo szczęścia w Nowym Roku od całej redakcji TwojaTV!

zobacz materiał »
27 grudnia 2019

Sylwester Last Minute

Nie macie jeszcze planów na sylwestra? Wiecie jedynie, że usiądziecie ze znajomymi przy stole i z wątpliwym zapałem będziecie wyczekiwać na wybicie północy? Taki wieczór też może być emocjonujący i niezapomniany! Wystarczy poświęcić chwilę na zaplanowanie tematyki imprezy. Postaramy się podrzucić wam kilka inspiracji.

zobacz materiał »
24 grudnia 2019

Zwyczaje świąteczne na świecie

Opłatek, choinka, pierwsza gwiazdka... Nasze zwyczaje świąteczne są wszystkim znane, w końcu braliśmy udział w przygotowaniu Wigilii już tyle razy... A zastanawialiście się kiedyś jak celebruje się Boże Narodzenie w Meksyku, albo Japonii? Zapraszamy w świąteczną podróż dookoła świata!

zobacz materiał »
2 grudnia 2019

Zmiana zaczyna się od każdego z nas. Każdy może przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Ekolodzy biją na alarm wieszcząc rychłe nadejście globalnego ocieplenia...            

            ...jeżeli mieszkańcy ziemi nie podejmą kroków dążących do redukcji efektu szklarniowego. 

zobacz materiał »
8 listopada 2019

"Opowieści Wąskotorowe dla Niepodległej" - finał projektu

Na uroczystości podsumowującej projekt gościli zaangażowani w jego realizację, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przeworsku, a także dyrektorzy szkół i ośrodków kultury, które również przyczyniły się do dotarcia kolei wąskotorowej "Pogórzanin" na ostatnią stację. 

zobacz materiał »