17 kwietnia 2017

Dla Ciebie POLSKO

W tak ważny dzień jak dziś myśli wszystkich Polaków krążą wokół dawnych, ciężkich czasów wojennych. Kiedy to każda godzina była walką o przeżycie kolejnej, gdzie za każdym rogiem czaił się wróg i w oczy zaglądała śmierć. My też pamiętamy dlatego mamy dla Was piękny, wzruszający, wyjątkowy i ponadczasowy film pt. ''Dla Ciebie Polsko...  '', którego premiera miała miejsce w maju 2017 r. w Kinie Ikar Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.
Jest to opowieść o okupowanym podczas II wojny światowej Jarosławiu.
Przybliża zdarzenia jakie rozegrały się 6 maja
w jarosławskiej szkole budowlanej. To zapis historii aresztowania i wywozu uczniów z tej szkoły do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, którzy zostali jego pierwszymi więźniami politycznymi.
Dokument powstał w oparciu o wspomnienia świadków tych zdarzeń i ich rodzin oraz zachowane dokumenty
z tamtego okresu.
Inicjatorem filmu był Roman Bury z Lokalnej Telewizji TwojaTV, który wspólnie z Iwoną Zelwach nauczycielką historii z Zespołu Szkół Budowlanych Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego oraz Jerzym Czechowiczem jarosławskim przewodnikiem i miłośnikiem historii przystąpili do zbierania materiałów jeszcze w 2016 roku.
Premierze Filmu towarzyszyła również wystawa fotograficzna, której autorami są Krzysztof Peszko, Jerzy Jurkojć i Jerzy Czechowicz.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

27 grudnia 2019

Zakończenie prac renowacyjnych w muzeum w Zarzeczu

II etap konserwacji zabytków w muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu dobiegł końca. 

zobacz materiał »
15 września 2019

O przyjaźni polsko-węgierskiej podczas sesji popularnonaukowej

uchodźstwo polskie na Węgry we wrześniu 1939 roku, w jego 80. rocznicę było tematem sesji popularnonaukowej która została zorganizowana dzięki  współpracy samorządu powiatowego z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Władysława Felczaka. Partnerem wydarzenia, które odbyło się 15 września, było jarosławskie Opactwo.

zobacz materiał »
16 listopada 2018

Jarosławskie. Drogi do Niepodległej

14 listopada w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyła się promocja publikacji pt. "Jarosławskie. Drogi do Niepodległej" powstałej w ramach projektu "Jarosławskie dla Niepodległej".

zobacz materiał »
11 listopada 2018

Niepodległość w przedszkolu Bojanowskiego

Przedszkolaki z Niepublicznego przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji setnej rocznicy Niepodległości przedstawiły program patriotyczny. 

zobacz materiał »
9 listopada 2018

Wolność! Niepodległość! Polska!

9 listopada na placu przed kościołem pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się widowisko historyczne.

zobacz materiał »