16 marca 2014

Koncert poświęcony pamięci ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki

Co roku na początku marca Ukraińcy na całym świecie obchodzą „Dni Szewczenkowskie", w ramach których organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne nawiązujące do życia i twórczości ukraińskiego wieszcza narodowego, a tegorocznym uroczystościom towarzyszy dodatkowa okoliczność - 200. rocznica urodzin artysty. Również w naszym mieście, w Centrum Kultury i Promocji od kilku lat cyklicznie spotyka się społeczność polsko-ukraińska na wydarzeniu muzycznym poświęconym Tarasowi Szewczence. Podczas niedzielnego koncertu w Sali Lustrzanej nawiązywano do zasług poety, który swoją twórczością przywrócił Ukraińcom pamięć historyczną oraz jego życia przypominającego na swój sposób historię Ukrainy. Szewczenko z 47 przeżytych lat aż 24 spędził w poddaństwie, 10 na zesłaniu, 3,5 roku pod nadzorem policji, a zaledwie 9 lat na wolności. Dlatego dla sąsiadów zza wschodnie granicy nie jest tylko poetą, ale uosobieniem walk narodowo-wyzwoleńczych w XIX w. - symbolem Ukrainy. 

Koncert w 200. rocznicę urodzin artysty zgromadził szeroką publiczność, obecni byli m.in. burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, sekretarz miasta Jan Biłas, burmistrz Nowojaworowska Wasyl Murawel, jego zastępca Ihor Oleksiv, Włodzimierz Bożyk - wieloletni przewodniczący jarosławskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz obecny przewodniczący Zenon Skuratko, Maria Tucka - prezes Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Tomasz Wywrót. W czasie koncertu historię wielkiego twórcy ukraińskiego w piosence i wierszu zaprezentowali artyści z Jaworowa - zespół wokalny Horłycia oraz z Przemyśla - dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza, Przedszkola nr 13 - oddział z ukraińskim językiem nauczania oraz kapela bandurzystów „Wesołe bandury" grająca na mało znanym instrumencie narodowym.

Uczestnicy spotkania odnieśli się także do obecnych wydarzeń w Kijowie i na Krymie. - Drodzy przyjaciele z Ukrainy. Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w Jarosławiu, czcić  pamięć i twórczość Tarasa Szewczenki, choć czas jest bardzo trudny. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie przejmują nas wszystkich w Polsce, także w Jarosławiu. Będziemy starać się jak najwięcej pomagać. Zapewniam, że u nas zawsze możecie czuć się bezpiecznie - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski. Z kolei burmistrz Nowojaworowska podkreślił, że twórczość Szewczenki - mimo upływu lat - jest ciągle aktualna, a sam Szewczenko na Ukrainie traktowany jest jak prorok. Podziękował za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz za wszelkie wsparcie pozwalające z nadzieją spoglądać w przyszłość. Wyrazy wdzięczności do burmistrza Andrzeja Wyczawskeigo skierowała również Maria Tucka - prezes przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Gospodarzowi miasta przekazała biografię T. Szewczenki pt.  „Noce ukraińskie albo rodowód geniusza" autorstwa Jerzego Jędrzejewicza. Ze wzruszeniem opowiadała o wszelkich przejawach solidarności z jakimi spotyka się w ostatnim czasie ze strony Polaków, także jarosławian.

Koncert nie jest jedynym wspólnie organizowanym wydarzeniem kulturalnym, które utrwala bardzo dobre relacje polsko-ukraińskie. W Jarosławiu odbywał się już Festiwal Pieśni i Tańca im. Stanisława Lutkiewicza, w 2010 r. jedna z ulic otrzymała nazwę tego znakomitego ukraińskiego kompozytora; znaczącym wydarzeniem był także w 2011 r. jubileusz 15-lecia koronacji cudownej Ikony MB „Bramy Miłosierdzia" w cerkwii greckokatolickiej, przy kórej działa jarosławskie koło Związku Ukraińców wPolsce.

TX: Małgorzata Młynarska UM Jarosław

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

11 marca 2014

Jubileusze Małżeńskie

11 marca br., w Sali Ślubów jarosławskiego Urzędu Stanu Cywilnego Jubilaci obchodzący Złote i Diamentowe Gody odebrali medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". To pierwsza w tym roku taka uroczystość, rok temu Prezydent RP przyznał to wyjątkowe odznaczenie 24 parom.

zobacz materiał »
27 lutego 2014

Akademia o "Żołnierzach Wyklętych"

Akademia o żołnierzach wyklętych

zobacz materiał »
21 stycznia 2014

Polecamy

Pielgrzymka dziękczynna do grobu św. jana Pawła II w Rzymie 20-25 czerwca 2014

zobacz materiał »
25 stycznia 2014

Transmisja na żywo VIII PODKARPACKIE TARGI ŚLUBNE

Transmisja na żywo planowo będzie trwała od godziny 10.00 do 18.00.

zobacz materiał »
10 stycznia 2014

Spotkanie Opłatkowe Krótkofalowców

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją jarosławscy krótkofalowcy zebrali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.

zobacz materiał »