7 lutego 2020

Bezkarność pijanych kierowców

Ostatnie miesiące pozwalają nam twierdzić że jazda pod wypływem alkoholu stanowi plagę naszego kraju. Statystyki dotyczące samych świąt na terenie województwa podkarpackiego budzą trwogę. Na naszych drogach ujętych zostało wtedy aż 42 nietrzeźwych kierowców. Rodzi się pytanie ilu z nich udało się uniknąć kontroli?Sumienia brak?


Biorąc pod uwagę, że my jako pasażerowie nie odpowiadamy karnie za wpuszczenie osoby pod wpływem alkoholu sprawia że czujemy się bezkarni. I zgodzić się należy że w takiej sytuacji trudne było by udowodnienie winy pasażera, czy kompana zakrapianej imprezy. Ale gdzie w tej sytuacji nasze sumienie? Czemu nie myślimy o konsekwencjach jakie nasza pobłażliwość dla takich zachowań może przynieść? Odpowiedzmy sobie sami na pytanie czy w sytuacji gdy przymkniemy oko na kolegę / koleżankę wsiadających po imprezie do auta, będziemy mogli spokojnie spać gdy dojdzie do tragedii i śmierci niewinnych osób.


Wyjątek


„Zgodnie z art. 96 §1 pkt 3 Kodeksu wykroczeńWłaściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza: (…)do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (…) podlega karze grzywny.„


Kara za jazdę na „podwójnym gazie”


Przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu są niezwykle restrykcyjne, możemy bowiem:

  • otrzymać długotrwały zakaz prowadzenia pojazdu,
  • wysoką grzywnę,
  • znaleźć się w Krajowym Rejestrze Karnym,
  • otrzymać punkty karne,
  • możemy zostać poddani każe pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Wszystkie powyższe kary powinny być niejako straszakiem dla pijanych kierowców. Niestety statystyki pokazują, że w rzeczywistości tak nie jest. Smutnym wydaje się fakt że recydywiści po odebraniu prawa jazdy za jazdę pod wypływem alkoholu potrafią kontynuować ten proceder nawet bez uprawnień.
Dodatkowymi korzyściami dla takich osób jest warunkowe umorzenie postępowania, i stosowania wobec nich okresu próbnego trwającego od roku do trzech lat. Takie warunkowe umorzenie postępowania, pozwala na krótszy czas pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdem.


Prawo jest jednoznaczne – jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. Niestety surowe wyroki w tej kwestii to rzadkość.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

4 lutego 2020

„ZABAWA NA NAJGORĘTSZĄ PARĘ”

Regulamin: „ZABAWA NA NAJGORĘTSZĄ PARĘ”

zobacz materiał »
31 stycznia 2020

Spotkanie Noworoczne Władz w Przeworsku

Dziś odbyło się spotkanie noworoczne władz powiatu przeworskiego. Zapraszamy na krótką relację.

zobacz materiał »
21 listopada 2019

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przedstawiamy krótki filmik jak się przygotować na zimę, żeby jeździć rozsądnie i bezpiecznie.

zobacz materiał »
1 października 2019

Zapowiedź Modernizacji Dworca PKP W Radymnie

Konferencja w Radymnie. przedstawiciele władzy, oraz Polskich Kolei Państwowych zdradzili plany remontowe wobec tutejszego dworca

zobacz materiał »
26 września 2019

Kościół kontra polityka

Na konferencji, która odbyła się 24 września w Wiązownicy wójt odniósł się do słów proboszcza Radawy sugerujących jakoby głos na Mariana Jerzego Ryznara miał być grzechem.

zobacz materiał »