25 lutego 2020

I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Bitwa na drobiowe smaki”

W dniach 24-25 lutego 2020 r. w Mielcu  odbył się I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Bitwa na drobiowe smaki”. Głównym celem konkursu była promocja mięsa drobiowego, obalenie mitów na temat szkodliwości drobiu oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych. Jest to ogólnopolski konkurs, którego głównym „bohaterem” jest kurczak. Został on wybrany nieprzypadkowo - projekt jest prowadzony przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Konkurs jest najważniejszą częścią kampanii „Zwalczanie mitów na temat szkodliwych właściwości mięsa drobiowego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  Komisję konkursową stanowiło 3 kucharzy i dietetyk która oceniała przygotowane przez uczestników potrawy pod względem poprawności technologicznej i  organoleptycznej.

 Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących reprezentowały uczennice klasy III Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych  – Kamila Dominik  i Dorota Hirna. Pierwszego dnia konkursu zadaniem 10 drużyn było przygotowanie przystawki i dania głównego z drobiu według własnego pomysłu i opracowanej receptury. Zespół z naszej szkoły przygotował "MUS Z WĄTRÓBKI/KONFITURA ZE ŚLIWKI WĘDZONEJ/CIASTECZKO KORZENNE/PUDER RÓŻANY’’, oraz "KURCZAK CYTRYNOWY/PURRE Z PIETRUSZKĄ /SOS Z CZARNEGO BZU/MUS Z KUKURYDZY Z NUTKĄ MANGO/OLIWA SMAKOWA". Potrawy te zyskały uznanie jury i zapewniły przejście do kolejnej tury konkursu.


Drugiego dnia konkursu, 6 zespołów przygotowywało danie główne z drobiu inspirowane daniem zaserwowanym przez szefa Łukasza Konika. Składnikami obowiązkowymi dania było: mięso drobiowe, czarna soczewica, sery: bursztyn i lazur  oraz szynka długo dojrzewająca. Podczas pracy uczniowie byli stale obserwowani przez Jury, które przydzielało punkty za tempo pracy, utrzymywanie porządku na stanowisku, przestrzeganie zasad higieny, uczciwe współzawodnictwo, postępowanie zgodnie ze sztuką kulinarną (w tym stosowanie zasad zero-waste), podział pracy w zespole oraz za walory organoleptyczne i wizualne prezentowanych potraw. Uczestnicy musieli zmierzyć się również z presją czasu i czujną obserwacją kamery. Drużyna z ZSSChiO przygotowała roladkę z fileta z kurczaka, nadziewaną lazurem, otuloną szynką szwardzwaldzką, purée z dyni z nutą imbiru, kaszotto z soczewicy z serem bursztynem, sos z brukselki na białym winie. Garnir dania dziewczyny wykonały z marchwi, pędów  groszku cukrowego i piramidki z  sera karmelizowanego na ogniu. Tak skomponowane danie pięknie prezentowało się na talerzu, degustacji wraz z komisją konkursową dokonywała nauczycielka i mentor uczestniczek Wanda Mazurek  wszyscy zgodnie stwierdzili że takie połączenie składników w efekcie finalnym było eksplozją smaku i kolorów.

Przygotowane dania miały bardzo wysoki poziom, ale zwycięzca mógł być tylko jeden!!!   Do etapu finałowego zakwalifikowała się tylko jedna drużyna, ale wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Nasze dziewczyny, jako wygrane dostały wspaniałe zestawy kutych noży, a szkoła profesjonalny sprzęt do pracowni gastronomicznej.

Uczestnictwo w konkursie było bardzo ciekawym doświadczeniem, pozwoliło zmierzyć własne siły i umiejętności. Wysoki poziom prezentowanych umiejętności kulinarnych oraz kreatywność uczniów wpłynęły na jakość serwowanych potraw, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń estetycznych i smakowych.Zdjęcia: ZSSChiO w Jarosławiu (archiwum starostwa powiatowego w Jarosławiu)

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

19 grudnia 2019

Wielkie święto w Szkole Podstawowej nr. 11 im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu

Na szkolnej hali sportowej zorganizowano obchody okrągłego jubileuszu istnienia szkoły...

zobacz materiał »
11 grudnia 2019

Stypendia fundacji im. H. i T. Zielińskich rozdane!

Na uroczystości odbywającej się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, stypendyści otrzymali wsparcie finansowe, mające ułatwić im przejście przez kolejny etap edukacji.

zobacz materiał »
16 grudnia 2019

Gwiezdne dziewczyny na jarosławskim rynku

Technik przemysłu mody jest jednym z zawodów dostępnych w ofercie dydaktycznej Zespołu Szkół Innowacyjnych. Zgodnie z tradycją, uczniowie kształcący się w tym kierunku mają za zadanie stworzenie autorskiej kolekcji odzieżowej. W tym roku inspiracją dla maturzystek z klasy 4 TPM były gwiazdy i kosmos, co zaowocowało kolekcją nazwaną, jakże by inaczej, "Gwiezdny kosmos".

zobacz materiał »
6 grudnia 2019

Uczniowie ZSSChiO na podium XIV Europejskiego Konkursu Kulinarnego

EKOGALA 2019 - Międzynarodowe Targi  Żywności Wysokiej Jakości i Produktów Regionalnych, w trakcie której odbył się konkurs miała miejsce w dniach 6 – 7 grudnia 2019 w budynku G2A Arena w Jesionce. Konkurs zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie pod patronatem Firmy PRYMAT. Patronat merytoryczny objęło natomiast Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników.

zobacz materiał »
29 listopada 2019

Festiwal E(x)plory w ZSTiO

Sale Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha stały się w zeszłym tygodniu areną zmagań uczestników Festiwalu E(x)plory. 

zobacz materiał »