18 marca 2020

Podczas kwarantanny dzieci się nudzą...

Nie da się ukryć, że obecna sytuacja w Polsce jest wyzwaniem dla każdego z nas, nie tylko sam fakt przebywania ze sobą cała dobę sprawia, że bez możliwości złapania oddechu, tzw. chwili dla siebie stajemy się sfrustrowani i dochodzi do konfliktów. Szczególnym problemem w tym czasie są przede wszystkim nasi najmłodsi, którym pomóc musimy w odnalezieniu się w obecnej sytuacji.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji organizacji czasu dla dzieci o charakterze nie tylko edukacyjnym, ale nieco nas odciążającym. Bo przecież nie jesteśmy robotami i chcielibyśmy trochę odpocząć.

1. Eksperyment "Bakterie"

Do eksperymentu potrzebujemy: talerz, woda pieprz oraz mydło w płynie (płyn do mycia naczyń)

Na talerz wlewamy wodę. Posypujemy wodę pieprzem, równo na całej powierzchni. Dotykamy wody palcem (nic się nie dzieje). Następnie moczymy palec w mydle i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. W momencie, gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz migruje w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał.

Wyjaśnienie

Cząsteczki wchodzące w skład drobin pieprzu zostają odciągnięte na skutek zmniejszenia napięcia powierzchniowego, gdyż siła od niego pochodząca działa wzdłuż powierzchni. Eksperyment ten posiada nie tylko walor edukacyjny, ale w ciekawej formie zachęci dzieci do używania mydła, zwłaszcza w obecnej sytuacji.


2. Zabawa w doktora

Ta zabawa da nam ok. pół godziny na to, żeby wreszcie poleżeć/posiedzieć. Oczywiście my jesteśmy pacjentami i poddajemy się w pełni lekarskiej woli naszych małych lekarzy. Może być to badanie stetoskopem/ otwieranie buzi/ wykonywanie pozostałych poleceń, Lub bardziej pracochłonne bandażowanie. Dzięki tej statycznej zabawie zyskamy siły na kolejne aktywności z naszymi pociechami.

3. Zajęcia plastyczne 2 w 1

Jak wiadomo, naszym dzieciom wszystko szybko się nudzi zatem jeśli mowa o zajęciach plastycznych proponujemy mix, który pozwoli nam w spokoju wypić kawę. Dla przykładu prosimy dziecko o wykonanie dowolnego rysunku, który następnie zostaje pocięty przez dziecko na mniejsze części i tworzy puzzle.

4. Worek skarbów

Czyli inaczej rzecz ujmując, wrzucamy do nieprzezroczystego worka wszystko, co mamy pod ręką, i dziecko przy pomocy jedynie dotyku ma za zadanie odgadnąć co to za przedmiot.

5. Malowanie po ciele

Jeżeli nie należymy do tych, co boją się bałaganu, a chcą trochę poleżeć i mają w zanadrzu kredki woskowe bądź farbki do ciała to ta zabawa jest dla Ciebie. Jednym słowem rodzic robić tu będzie za żywą kartkę;) bo przecież malowanie po papierze jest nudne :) najlepiej by były to plecy z racji największej powierzchni twórczej. A że po tej zabawie obowiązkowo czeka, nas prysznic to nawet higieniczniej biorąc pod uwagę zagrażający wirus.

6 Teatr cieni

Pokazywane na suficie różne kształty to super zabawa i nauka zarazem. Możecie zgasić światło i latarką podświetlać swoje ręce, ucząc przy tym dzieci nazw przedmiotów czy zwierząt, które ukazują się na ścianie jako cienie. A potem niech maluch sam naśladuje ułożenie naszych dłoni. Ta spokojna zabawa pozwoli nam na wyciszenie pociech i mniejszy problem z odpłynięciem w objęcia Morfeusza.

Jeżeli czujecie niedosyt, przedstawionych powyżej zabaw zapraszamy do powrotu do naszego artykułu o podobnej tematyce gdzie znajdą Państwo inne propozycje zajęć kreatywnych dla dzieci w domu.

http://twojatv.info/aktualnosci,5260.html

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

6 marca 2020

Parkomaty wyrastają jak grzyby po deszczu!

Nie da się ukryć, że obecnie zagęszczenie jest tak duże, iż znalezienie wolnego miejsca parkingowego graniczy z cudem. Skutkiem powyższego jest częste parkowanie w nieodpowiednich miejscach lub w sposób utrudniający ruch nie tylko drogowy, ale również pieszych na chodnikach. Nowe inwestycje w mieście w związku z prowadzoną działalnością, również nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.

zobacz materiał »
21 lutego 2020

Koronawirus? Nie! Mamy swój własny!

Zarówno w mediach, jak i w naszych prywatnych rozmowach koronawirus stanowił numer jeden. Spowodowało to przeoczenie problemu, jaki mamy. O czym mowa? Chodzi tu o popularną grypę.

zobacz materiał »
17 lutego 2020

Walentynkowe Morsowanie

Walentynki można świetować na różne sposoby i w różnych miejscach. Gorące Morsy z Jarosławia, Przemyśla, Sanoka i Rzeszowa świetnie się bawiły nad Zekiem w Radymnie.

zobacz materiał »
7 lutego 2020

Bezkarność pijanych kierowców

Ostatnie miesiące pozwalają nam twierdzić że jazda pod wypływem alkoholu stanowi plagę naszego kraju. Statystyki dotyczące samych świąt na terenie województwa podkarpackiego budzą trwogę. Na naszych drogach ujętych zostało wtedy aż 42 nietrzeźwych kierowców. Rodzi się pytanie ilu z nich udało się uniknąć kontroli?

zobacz materiał »
4 lutego 2020

„ZABAWA NA NAJGORĘTSZĄ PARĘ”

Regulamin: „ZABAWA NA NAJGORĘTSZĄ PARĘ”

zobacz materiał »