26 marca 2020

Całkowite zwolnienie z ZUS i specjalny zasiłek dla przedsiębiorców.

Rząd ogłosił założenia do projektu tzw. tarczy antykryzysowej. Wśród wielu rozwiązań, mających złagodzić gospodarcze skutki epidemii koronawirusa, znalazły się również propozycje dla najmniejszych firm, w tym dla osób samozatrudnionych.

Zwolnienie ze składek ZUS

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, przepisy tarczy antykryzysowej wprowadzają całkowite zwolnienie ze składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zwolnienie będzie przysługiwać przez 3 kolejne miesiące. Co ważne, potwierdziły się wcześniejsze informacje o tym, że ZUS nie będzie wymagał udowadniania spadku przychodów.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia, przedsiębiorca musi spełnić dwa warunki:

  • Działalność gospodarcza musiała być zarejestrowana przed dniem 1 lutego 2020 r. oraz
  • Przychód z działalności gospodarczej w miesiącu lutym 2020 r. nie przekroczył 3-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli kwoty 15 681 zł.

Co istotne, zwolnienie ze składek ZUS nie oznacza, że dla przedsiębiorcy będzie to okres bezskładkowy. Składki za te trzy miesiące pokryje bowiem państwo. To niezwykle istotna informacja, gdyż oznacza to, że przedsiębiorca przez cały ten czas jest osobą ubezpieczoną, której przysługują wszelkie świadczenia z ZUS. To zaś oznacza, że przedsiębiorcy zwolnieni ze składek, mogą wciąż ubiegać się m.in. o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi pozostającymi w domu. Szerzej o zasiłku opiekuńczym pisaliśmy w tym artykule.

 

Świadczenie postojowe

Oprócz zwolnienia ze składek ZUS, przedsiębiorcom przysługiwać będzie również specjalny zasiłek postojowy. Wysokość zasiłku wyniesie 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 2080 zł.

Nieco inaczej kwota ta będzie kalkulowana w przypadku osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej. W tym przypadku bowiem zasiłek wyniesie 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 1300 zł.

Obie kwoty są kwotami netto, które nie będą podlegać opodatkowaniu.

Zasiłek wypłacany będzie przez okres maksymalnie 6 miesięcy, ale jedynie w tych miesiącach, w których przedsiębiorca spełnia warunki do jego wypłaty. Aby otrzymać świadczenie postojowe, przedsiębiorca musi spełnić trzy warunki:

  • Działalność gospodarcza musiała być zarejestrowana przed dniem 1 lutego 2020 r.,
  • Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli kwoty 14 754,51 zł,
  • Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł przynajmniej o 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Przepisy tarczy antykryzysowej mają zostać uchwalone już w najbliższy piątek i zaczną obowiązywać prawdopodobnie już od 1 kwietnia. O wszelkich zmianach w zakresie zwolnień i świadczeń dla przedsiębiorców będziemy na bieżąco informować.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

20 marca 2020

Nauka zdalna podczas kwarantanny – Czy doszło do przesady?

Zbliża się weekend, każdy z nas normalnie odetchnąłby z ulgą na tę wieść, jednak obecnie, gdy nasze dzieci siedzą w domach nie jest to aż tak pewne. Zakres materiału do zrealizowania przez dzieci jest tak duży, że zapewne ani dzieci, ani rodzice tego weekendu nie odczują.

zobacz materiał »
21 stycznia 2020

Dzień Babci i Dziadka oczami Przedszkolaków

Dziś świętujemy Dzień Babci i Dziadka. W to szczególne święto mamy dla was szczególny materiał z przedszkolakami dwóch Niepublicznych Przedszkoli ''Smyk'' w Jarosławiu i ''Słoneczny Raj'' w Szówsku.

zobacz materiał »
6 stycznia 2020

Orszak Trzech Króli

Jakie hasło przyświecało tegorocznemu orszakowi? W ilu miejscowościach w kraju i na świecie zorganizowano pochód w tym roku? Czy wielbłąd, na którym przybył Król Baltazar jest odporny na mróz? Jakiego daru Dzieciątko Jezus oczekiwało najbardziej? Tego wszystkiego dowiecie się z materiału wideo!

zobacz materiał »
2 stycznia 2020

Mały ZUS i Mały ZUS Plus – dla kogo i na jakich zasadach?

Data wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus została przesunięta z dnia 1 stycznia 2020 roku o miesiąc. Zgodnie ze zmianą ostatniego paragrafu ustawy wchodzi ona w życie z dniem 1 lutego 2020 roku.

zobacz materiał »
2 stycznia 2020

Czy będzie opłacało się nas wyleczyć? Czyli zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Aby trochę ochłonąć od nieprzyjemnych zmian związanych z podwyżkami w nowym roku, chcemy przedstawić kilka pozytywnych zmian, jakie ten rok nam przyniesie. A mowa tu nowych sposobach wyceny świadczeń, realizacji recept, no i oczywiście o temacie spędzającym sen z powiek chorujących, czyli kolejkach do lekarzy.

zobacz materiał »