31 marca 2020

Stop hejtowi i mowie nienawiści

Hejt, wykluczenie, niechęć, wyrzuty - z takimi reakcjami spotykają się osoby z koronawirusem lub podejrzane o to, że mogą być zakażone przebywające na kwaratannie domowej. Z jednej strony zauważalne są gesty ogromnego wsparcia i chęć pomocy tym osobom a z drugiej jednak pojawiają się nienawistne komentarze i pretensje.

Podstawowym źródłem hejtu, który teraz obserwujemy jest lęk w obliczu epidemii koronawirusa. Ten lęk powoduje, że zachowujemy się w sposób nieracjonalny i zniechęcający wobec osób chorych albo w kwarantannie. Przelewamy na nich naszą nienawiść i pogardę czyli najzwyczajniejszy hejt. To jest sytuacja anormalna i nasze zachowania też stają się odmienne.

Ta sytuacja na pewno nas zmieni. Nie będziemy już takimi samymi ludźmi

Czy hejt może być niebezpieczny? TAK Hejt jest tak samo niebezpieczny jak koronawirus!!! W sytuacji, gdy nasze poczucie własnej wartości i odporność na opinie innych jest słabsze, to hejt może doprowadzić do tego, że sięgniemy do rozwiązań ostatecznych. Ten rodzaj hejtu dobrze widoczny jest u nastolatków. Dorośli ludzie, najczęściej bagatelizują jakieś tam zdjęcie czy komentarz, ale jeśli tych komentarzy robią się setki – tak jak w przypadku osób z koronawirusem - to mogą pojawić się myśli rezygnacyjne.

PAMIĘTAJ: Jeśli ktoś nie może już kontrolować tych reakcji, to należy skontaktować się ze specjalistą.

Te nienawistne komentarze mogą doprowadzić do tragedii. Przywołajmy tu prof. Rokitę, ginekologa z Kielc, który popełnił samobójstwo, bo nie poradził sobie z ciężarem nienawistnego hejtu. 

Kto siedzi po drugiej stronie ekranu? Kto najczęściej pisze te komentarze? Kto jest hejterem?

W badaniach społecznych co czwarta osoba deklaruje, że ktoś ją zhejtował, a co 10 mówi że sama hejtuje. Stereotypem hejtera jest człowiek niezrealizowany, bez pasji, któremu nic nie wychodzi społecznie. Częściej są to mężczyźni. Dla jednych hejterów to jest filozofia życia i cały czas szukają zaczepki. Inni natomiast to hejterzy przypadkowi, którzy mieli np. przysłowiowy zły dzień w pracy, wracają do domu, włączają komputer i w Internecie dają upust swoim emocjom. Dodatkowo, internet daje nam poczucie anonimowości, bo trudniej to samo powiedzieć w twarz. Złudnie sądzimy, że nie da się nas zidentyfikować i pozwalamy sobie na więcej. Tak naprawdę każdy z nas może zostać hejterem. Szwajcarscy naukowcy udowodnili, że możliwość dopieczenia komuś budzi w naszym mózgu struktury odpowiedzialne za nagrodę i przyjemność. Biologicznie rzecz ujmując, hejt dla hejtera jest przyjemny.

Wprowadzone ograniczenia spowodowały, że zostaliśmy trochę zamknięci w czterech ścianach z bliskimi i rodziną. Chyba nigdy nie spędziliśmy ze sobą tyle czasu. Można to nazwać niezłym eksperymentem społecznym. 

W związku z narastającą falą hejtu oraz mową nienawiści i obraźliwymi komentarzami, które pojawiają się w sieci, apelujemy o zaprzestanie tych działań.

Uważamy, iż w tym trudnym dla wszystkich okresie, którego nikt nie był w stanie przewidzieć i należycie się przygotować, potrzebny jest moment spokoju, wyciszenia i refleksji oraz rozwagi. Nikt na pewno nie chce, aby fala hejtu i nienawiści doprowadziła do tragedii.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

26 marca 2020

Aplikacja "Kwarantanna domowa"

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. 

zobacz materiał »
26 marca 2020

Koronawirus wyjaśnienie SP ZOZ w Przeworsku

Oświadczenie dyrektora SP ZOZ w Przeworsku.

zobacz materiał »
26 marca 2020

Wielkanoc 2020 - inna niż wszystkie

Episkopat ogłosił zmiany

Tym razem znane obrzędy i msze będą odbywały się w innych okolicznościach.

zobacz materiał »
26 marca 2020

Pierwsza Komunia Święta - Odwołana!!!

Metropolita przemyski abp Adam Szal wydał kolejne zarządzenie dla wszystkich parafian z archidiecezji przemyskiej. 

zobacz materiał »
26 marca 2020

Całkowite zwolnienie z ZUS i specjalny zasiłek dla przedsiębiorców.

Znamy już szczegóły rządowej pomocy dla przedsiębiorców. Jeśli miesięczne przychody firmy nie przekroczyły 15 tys. zł, przedsiębiorca otrzyma nie tylko zwolnienie z ZUS, ale również specjalny zasiłek postojowy w wysokości 2 tys. zł.

zobacz materiał »