8 kwietnia 2020

Zmiany w godzinach dla seniorów

Zmiany w godzinach dla seniorów
  
   W późnych godzinach wieczornych we wtorek została opublikowana nowelizacja w Dzienniku Ustaw dotycząca rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca (o szczególnym obostrzeniu dla sklepów). Sprawa dotyczy dość kontrowersyjnych zdaniem niektórych godzin dla seniorów.

Jak to ma wyglądać?

   Godziny przeznaczone wyłącznie dla seniorów (czyli osób powyżej 65 r.ż.) obowiązujące od 31 marca we wszystkich sklepach, hurtowniach czy aptekach w godzinach od 10 do 12 zostają zmienione z dniem 8 kwietnia.
   Mianowicie nie będą one od tego dnia dotyczyły:
podmiotów prowadzących działalność opierającą się na handlu hurtowym,
aptek i punktów leczniczych (lecz wyłącznie w zakresie wydawania produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia, w sytuacji, gdy ma to związek z nagłym zagrożeniem życia bądź zdrowia.

Problemy wynikające z godzin dla seniorów

   Wprowadzone zmiany mają w pewien sposób ułatwić funkcjonowanie wyżej wymienionych podmiotów. Można uznać to za krok naprzód jednak wciąż niewielki, ponieważ rozporządzenie wprowadzone "na szybko" niesie za sobą szereg problemów.
   Problemów tych możemy się doszukać w samej weryfikacji osób uprawnionych z przepisowych godzin, jest to bowiem robione na oko" ponieważ sprzedawca nie jest uprawniony do weryfikacji naszych dokumentów.

   Inny problem dotyczy, paraliżu tych sklepów w godzinach wyznaczonych gdzie seniorów w zasadzie nie ma, a osób młodszych wpuszczać im nie wolno.A także sprawa wolontariuszy robiących zakupy dla seniorów, z którymi ze względu na nie jasny status sklepy nie wiedzą co zrobić.


   Ten początek zmian daje nadzieję na rozwiązanie problematycznej kwestii handlu. Może lepszym rozwiązaniem byłoby, jak podaje Maciej Ptaszyński zmiana godzin dla osób starszych na godziny priorytetowe, gdzie poza osobami starszymi wszyscy mogliby normalnie robić zakupy, z tym że osoby starsze obsługiwane by były poza kolejnością.

   Skróciłoby to czas pobytu osób starszych w sklepie, a ponadto nie paraliżowałoby sklepów na dwie godziny w ciągu dnia, gdzie często niewiele osób starszych z tego korzysta.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

2 kwietnia 2020

Biznes skażony koronawirusem

Biznes skażony koronawirusem

Statystyki pokazują, że biznes został skażony koronawirusem znacznie bardziej niż ludzie.

zobacz materiał »
28 marca 2020

Koronawirus: INFORMACJA

Duży przyrost zachorowań na Podkarpaciu

zobacz materiał »
27 marca 2020

PILNE: Koronawirus w powiecie jarosławskim!!!

PILNE: Trzy nowe zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu!!! 

zobacz materiał »
26 marca 2020

Egzamin ósmoklasistów online – znamy szczegóły

Już 30 marca i 1 kwietnia odbędą się egzaminy próbne dla ósmoklasistów. Z uwagi na obecną sytuację odbędzie się on przez internet. Arkusze egzaminacyjne zostaną udostępnione w te dni na stronach CKE oraz OKE.

zobacz materiał »
23 marca 2020

Będziemy dłużej pracować?

   W celu uchronienia firm przed masowymi zwolnieniami w momencie gdy rynek w zasadzie staną zorganizowane będą dopłaty do pensji z Funduszu Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych. Ponadto życie pracowników po kwarantannie również ulegnie zmianie.

zobacz materiał »