19 kwietnia 2020

Ceny znowu w górę?

Z powodu tak suchego marca, jak i pierwszej połowy kwietnia. Możemy się spodziewać, że scenariusz dla cen żywności nie będzie dla nas pozytywny, uwzględnia się w nim bowiem ryzyko wystąpienia suszy. Na razie wszystko niestety wskazuje na to, że ona wystąpi. A co za tym idzie, ceny żywności pewnie zostaną podniesione.

Innym powodem wzrostu cen żywności mogą być spowodowane ograniczeniami wprowadzonymi w większości krajów Europy mających na celu przeciwdziałanie pandemii, w tym zamykanie granic. Utrudniło to rolnictwu dostęp do pracowników sezonowych.
Na Zachodzie już możemy zaobserwować: spadek podaży pracy, który spędza sen z powiek plantatorów. A to może dodatkowo spowodować obniżenie podaży owoców i warzyw pochodzących z importu a o za tym idzie-podnieść ich ceny.
Proces wychodzenia z kwarantanny może zadziałać dwojako. Stopniowe znoszenie obostrzeń oraz odmrażanie gospodarki może ułatwiać przepływy siły roboczej. Istnieje również możliwość zwiększania się popytu na warzywa i owoce, które w czasach epidemii nie stanowią artykułu pierwszej potrzeby. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć na chwilę obecną, który czynnik zadziała mocniej.

Jeżeli w dalszym ciągu obowiązujące obostrzenia dotyczące ograniczeń w handlu detalicznym będą się przeciągać, będziemy mogli spodziewać się, że liczba brakujących notowań cen w kwietniu będzie zdecydowanie wyższa niż w marcu br. Będzie to wymagało specjalnego podejścia do szacowania cen towarów i usług.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

15 kwietnia 2020

Maseczka ochronna- krok po kroku

Jak wiemy, już od jutra zobowiązani będziemy do stosowania w przestrzeni publicznej maseczek ochronnych. Ze względu na liczne braki maseczek nawet dla personelu medycznego prezentujemy propozycje samodzielnego wykonania takiej maseczki w domowych warunkach.

zobacz materiał »
14 kwietnia 2020

Powolny powrót do normalności ?

Już od 19 kwietnia możemy liczyć na stopniowy powrót do normalności. Jak podaje Łukasz Szumowski decyzje na temat "odmrożenia" gospodarki zostaną podjęte już w środę i czwartek. Decyzje te mają dotyczyć łagodzenia poszczególnych ograniczeń związanych z koronawirusem.

zobacz materiał »
8 kwietnia 2020

Zmiany w godzinach dla seniorów

    W późnych godzinach wieczornych we wtorek została opublikowana nowelizacja w Dzienniku Ustaw dotycząca rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca (o szczególnym obostrzeniu dla sklepów). Sprawa dotyczy dość kontrowersyjnych zdaniem niektórych godzin dla seniorów.

zobacz materiał »
2 kwietnia 2020

Biznes skażony koronawirusem

Biznes skażony koronawirusem

Statystyki pokazują, że biznes został skażony koronawirusem znacznie bardziej niż ludzie.

zobacz materiał »
28 marca 2020

Koronawirus: INFORMACJA

Duży przyrost zachorowań na Podkarpaciu

zobacz materiał »