19 kwietnia 2020

Bierzesz ślub w 2020 roku? Szykuj się na nowe zasady!

Nowe zasady czekają wszystkich planujących ślub w czerwcu 2020 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe formalności, przez jakie trzeba było przebrnąć, dotąd nie będą to miłe informacje. Przepisy bowiem mają być znacznie zaostrzone. I wszystko tak naprawdę będzie zależało od księdza.

Nowe zasady dotyczące ślubów kościelnych

Informacji na temat zaostrzeń doszukać się możemy na stronie episkopatu. Zapowiadane od czerwca 2020 zmiany dotyczące strony formalnej zawieranych małżeństw mają na celu zapobieganiu rozpadowi małżeństwa. Możemy tam doczytać na stronie episkopatu"Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Poza tym, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej".

Jak to ma wyglądać

Obecnie przygotowanie się do zawarcia związku małżeńskiego to nie tylko nauki przedmałżeńskie, lecz liczne rozmowy z księdzem, którego zadaniem jest ocena intencji narzeczonych. Ksiądz ma zatem prawo ocenić, czy przyszli małżonkowie mają właściwą intencję do zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a małżeństwo będzie wolne od wszelkich wad i pokus. Reasumując:
Ksiądz ma prawo do rozmowy o stanie zdrowia przyszłych małżonków (w szczególności w kontekście niepłodności i impotencji),
Narzeczeni nie otrzymają zgody na zawarcie małżeństwa w sytuacji, gdy któraś ze stron wyrazi chęć separacji w przyszłości,
Ślub będzie mógł odbyć się jedynie w parafii jednego z narzeczonych (gdy miejsce naszego zamieszkania zmieni się, będziemy zobowiązani udać się do nowej parafii już po 3 miesiącach .
Parafia w naszych rodzinnych stronach po przeprowadzce nie jest już naszą.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

19 kwietnia 2020

Ceny znowu w górę?

Z powodu tak suchego marca, jak i pierwszej połowy kwietnia. Możemy się spodziewać, że scenariusz dla cen żywności nie będzie dla nas pozytywny, uwzględnia się w nim bowiem ryzyko wystąpienia suszy. Na razie wszystko niestety wskazuje na to, że ona wystąpi. A co za tym idzie, ceny żywności pewnie zostaną podniesione.

zobacz materiał »
15 kwietnia 2020

Maseczka ochronna- krok po kroku

Jak wiemy, już od jutra zobowiązani będziemy do stosowania w przestrzeni publicznej maseczek ochronnych. Ze względu na liczne braki maseczek nawet dla personelu medycznego prezentujemy propozycje samodzielnego wykonania takiej maseczki w domowych warunkach.

zobacz materiał »
14 kwietnia 2020

Powolny powrót do normalności ?

Już od 19 kwietnia możemy liczyć na stopniowy powrót do normalności. Jak podaje Łukasz Szumowski decyzje na temat "odmrożenia" gospodarki zostaną podjęte już w środę i czwartek. Decyzje te mają dotyczyć łagodzenia poszczególnych ograniczeń związanych z koronawirusem.

zobacz materiał »
8 kwietnia 2020

Zmiany w godzinach dla seniorów

    W późnych godzinach wieczornych we wtorek została opublikowana nowelizacja w Dzienniku Ustaw dotycząca rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca (o szczególnym obostrzeniu dla sklepów). Sprawa dotyczy dość kontrowersyjnych zdaniem niektórych godzin dla seniorów.

zobacz materiał »
2 kwietnia 2020

Biznes skażony koronawirusem

Biznes skażony koronawirusem

Statystyki pokazują, że biznes został skażony koronawirusem znacznie bardziej niż ludzie.

zobacz materiał »