22 kwietnia 2020

Lasy znowu zostaną zamknięte?

Wprawdzie od poniedziałku 20 kwietnia zakaz wstępu do lasów spowodowany epidemią koronawirusa został zniesiony. A przepisy z nim walkę nie są już przeszkodą, by wybrać się do lasu. Grozi nam jednak widmo ponownego zamknięcia wstępu do części lasów i nie chodzi tym razem o COVID-19

Do ryzyka ponownego zamknięcia dostępu do lasów, na pewien okres przyczynia się obecna pogoda, stwarzając wysokie ryzyko zagrożenia pożarowego.
Niestety, jeżeli w dalszym ciągu będzie tak ciepło i słonecznie a przede wszystkim bez deszczu, to część nadleśnictw będzie zmuszona wprowadzić okresowe zakazy wstępu do lasów. Na chwilę obecną mimo wysokiego zagrożenia pożarowego żaden kompleks nie został zamknięty.

Jak możemy odnaleźć w ustawie o lasach, nadleśniczy z powodu dużego zagrożenia pożarowego może wprowadzić zakaz wejścia do lasu w określonym miejscu. Taka decyzja podejmowana jest na podstawie oceny lokalnych uwarunkowań.
Oczywiście o takim zakazie zostaniemy uprzednio poinformowani przez nadleśnictwo. Zakazy wstępu do lasów są oznaczane kolorem czerwonym na mapie banku danych o lasach.

Obecny rok jest wyjątkowo groźnym, jeśli chodzi o możliwość wystąpienia pożarów w lasach, co spowodowane jest brakiem wiosennych deszczów i wyjątkowo ciepłą i bezśnieżną zimą.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

21 kwietnia 2020

Termin składania deklaracji podatkowych przesunięty

Wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze złożyć formularza PIT w urzędach bądź w formie elektronicznej uspokajamy, jest jeszcze czas. Termin na złożenie Pit został przedłużony do końca maja. Choć w praktyce będzie można deklarację złożyć też 1 czerwca.

zobacz materiał »
19 kwietnia 2020

Bierzesz ślub w 2020 roku? Szykuj się na nowe zasady!

Nowe zasady czekają wszystkich planujących ślub w czerwcu 2020 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe formalności, przez jakie trzeba było przebrnąć, dotąd nie będą to miłe informacje. Przepisy bowiem mają być znacznie zaostrzone. I wszystko tak naprawdę będzie zależało od księdza.

zobacz materiał »
19 kwietnia 2020

Ceny znowu w górę?

Z powodu tak suchego marca, jak i pierwszej połowy kwietnia. Możemy się spodziewać, że scenariusz dla cen żywności nie będzie dla nas pozytywny, uwzględnia się w nim bowiem ryzyko wystąpienia suszy. Na razie wszystko niestety wskazuje na to, że ona wystąpi. A co za tym idzie, ceny żywności pewnie zostaną podniesione.

zobacz materiał »
15 kwietnia 2020

Maseczka ochronna- krok po kroku

Jak wiemy, już od jutra zobowiązani będziemy do stosowania w przestrzeni publicznej maseczek ochronnych. Ze względu na liczne braki maseczek nawet dla personelu medycznego prezentujemy propozycje samodzielnego wykonania takiej maseczki w domowych warunkach.

zobacz materiał »
14 kwietnia 2020

Powolny powrót do normalności ?

Już od 19 kwietnia możemy liczyć na stopniowy powrót do normalności. Jak podaje Łukasz Szumowski decyzje na temat "odmrożenia" gospodarki zostaną podjęte już w środę i czwartek. Decyzje te mają dotyczyć łagodzenia poszczególnych ograniczeń związanych z koronawirusem.

zobacz materiał »