24 kwietnia 2020

Planowane zmiany dla kierowców – nie będzie lekko

Jak już pewnie zdążyliśmy się przyzwyczaić, przepisy kodeksu ruchu drogowego często się zmieniają. Nowości, jakie są zaplanowane, w 2020 r. dla wszystkich zmotoryzowanych raczej nikogo nie ucieszą.

50 km/h przez całą dobę
Pierwsza ze zmian spowodowana jest dyktowana odciążeniem służb ratowniczych w sytuacji związanej z koronawirusem. Ma na celu zminimalizować ryzyko występowania wypadków na drogach a co za tym idzie odciągania służb medycznych i innych od obowiązków z zakresu przeciwdziałania epidemii. Zmiana ta ma dotyczyć wprowadzenia stałej prędkości na terenie zabudowanym przez całą dobę. Czyli dotychczasowe 60 km/h między godziną 23:00 a 5:00 po zmianie przepisów przestanie obowiązywać.

Piesi pod ochroną

Druga proponowana zmiana nakładać będzie na kierowcy obowiązek zatrzymania się przed przejściem, w momencie zauważenia w jego pobliżu pieszego. Dotychczas przepisy wymuszały zatrzymanie pojazdu w momencie, gdy pieszy znajdował się już na pasach. Kierowca zatem jeśli przepis wejdzie w życie, będzie zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do przejścia. Będzie to z pewnością problematyczne dla kierowców, ze względu na to, że nie każdy pieszy znajdujący się w pobliżu przejścia dla pieszych stoi w tym miejscu z zamiarem wkroczenia na nie, a obowiązek zatrzymania mimo to będzie obowiązywał.

Przekroczenie prędkości = utrata prawa jazdy

Obecne przepisy mówią o tym, że kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h mają odbierane uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. Proponowane zmiany mają zostać rozszerzone również na drogi poza terenem zabudowanym. Będzie to oznaczało, że np. poruszając się autostradą poza miastem z prędkością wyższą niż 190 km/h będziemy musieli liczyć się, z tym że stracimy prawo jazdy.

Więcej uprawnionych do korzystania z bus pasów

Ostatni projekt dotyczy poszerzenia pojazdów uprawnionych do poruszania się tą częścią jezdni o samochody, które przewożą 4 i więcej osób. Być może takie rozwiązanie częściowo odkorkuje miasta.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

22 kwietnia 2020

Lasy znowu zostaną zamknięte?

Wprawdzie od poniedziałku 20 kwietnia zakaz wstępu do lasów spowodowany epidemią koronawirusa został zniesiony. A przepisy z nim walkę nie są już przeszkodą, by wybrać się do lasu. Grozi nam jednak widmo ponownego zamknięcia wstępu do części lasów i nie chodzi tym razem o COVID-19

zobacz materiał »
21 kwietnia 2020

Termin składania deklaracji podatkowych przesunięty

Wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze złożyć formularza PIT w urzędach bądź w formie elektronicznej uspokajamy, jest jeszcze czas. Termin na złożenie Pit został przedłużony do końca maja. Choć w praktyce będzie można deklarację złożyć też 1 czerwca.

zobacz materiał »
19 kwietnia 2020

Bierzesz ślub w 2020 roku? Szykuj się na nowe zasady!

Nowe zasady czekają wszystkich planujących ślub w czerwcu 2020 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe formalności, przez jakie trzeba było przebrnąć, dotąd nie będą to miłe informacje. Przepisy bowiem mają być znacznie zaostrzone. I wszystko tak naprawdę będzie zależało od księdza.

zobacz materiał »
19 kwietnia 2020

Ceny znowu w górę?

Z powodu tak suchego marca, jak i pierwszej połowy kwietnia. Możemy się spodziewać, że scenariusz dla cen żywności nie będzie dla nas pozytywny, uwzględnia się w nim bowiem ryzyko wystąpienia suszy. Na razie wszystko niestety wskazuje na to, że ona wystąpi. A co za tym idzie, ceny żywności pewnie zostaną podniesione.

zobacz materiał »
15 kwietnia 2020

Maseczka ochronna- krok po kroku

Jak wiemy, już od jutra zobowiązani będziemy do stosowania w przestrzeni publicznej maseczek ochronnych. Ze względu na liczne braki maseczek nawet dla personelu medycznego prezentujemy propozycje samodzielnego wykonania takiej maseczki w domowych warunkach.

zobacz materiał »