27 kwietnia 2020

Bezzwrotna pożyczka dla przedsiębiorców.

Sejm uchwalił nowelizację tarczy antykryzysowej. Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami każdy mikroprzedsiębiorca będzie mógł otrzymać bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł – wystarczy, że złoży odpowiedni wniosek i zachowa ciągłość działalności gospodarczej. Co ważne, z pomocy będą mogli skorzystać też samozatrudnieni, których wnioski były wcześniej odrzucane przez urzędy. 

5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki dla każdego mikroprzedsiębiorców

Pierwotnie mikropożyczka dla przedsiębiorców (również w wysokości 5 tys. zł) nie była aż tak korzystnym rozwiązaniem, jak próbowali przedstawiać to rządzący. Po pierwsze – przedsiębiorca był zobowiązany do zachowania takiego samego stanu zatrudnienia w firmie w okresie 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Tylko w takiej sytuacji pożyczka miała być bezzwrotna.

Po drugie – okazało się, że początkowo nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy mogli skorzystać z pomocy. Takie sygnały docierały do nas także od naszych czytelników. Chodzi o osoby samozatrudnione, których wnioski były odrzucane przez urzędy. Miało to być związane bezpośrednio z zapisem dotyczącym umarzania pożyczek – skoro przedsiębiorca nie mógł zmniejszyć stanu zatrudnienia, to musiał też jednocześnie zatrudniać co najmniej jednego pracownika. Tym samym samozatrudnieni zostali wykluczeni.

Teraz jednak rządzący postanowili poprawić dziurawe przepisy tarczy antykryzysowej. Pożyczka w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców ma objąć wszystkich mikroprzedsiębiorców (łącznie z zatrudnionymi), a dodatkowo przedsiębiorca nie będzie musiał przejmować się kryterium utrzymania stanu zatrudnienia. Razem z nowelizacją zostanie ono zniesione. Tym samym nawet jeśli przedsiębiorca zwolni kilku pracowników (i to np. tydzień po uzyskaniu pożyczki), nadal nie będzie musiał zwracać otrzymanych środków. Być może ustawodawca doszedł do wniosku, że pomoc w wysokości 5 tys. zł nie jest na tyle wysoka, by powstrzymać przedsiębiorcę przed redukcją etatów, jeśli w jego opinii jest to konieczne.

Jakie warunki trzeba ostatecznie spełniać, by otrzymać 5 tys. zł pożyczki dla mikroprzedsiębiorców?

Przedsiębiorca starający się o pożyczkę musi zatrudniać mniej niż 10 osób i uzyskać roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług nieprzekraczający 2 mln euro (lub suma jego aktywów nie może wynieść więcej niż 2 mln euro). Spełnione muszą być oba warunki. Dodatkowo o pożyczkę mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy założyli firmę przed 1 marca 2020 r.

Teoretycznie środki z pożyczki przedsiębiorca powinien przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. W praktyce jednak nie będzie musiał tego dokumentować, co sugerowałoby, że fiskus nie będzie sprawdzać, na co w rzeczywistości przedsiębiorca przeznaczył uzyskane środki. Przedsiębiorca, który chce uzyskać pożyczkę, nie musi też wykazywać spadku przychodu.

Aby pożyczka była umorzona, przedsiębiorca musi spełnić tylko jeden warunek – musi zostać zachowana ciągłość prowadzenia działalności gospodarczej. Po 3 miesiącach od zaciągnięcia pożyczki przedsiębiorca będzie musiał jedynie złożyć oświadczenie, że nadal prowadzi firmę.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

24 kwietnia 2020

Planowane zmiany dla kierowców – nie będzie lekko

Jak już pewnie zdążyliśmy się przyzwyczaić, przepisy kodeksu ruchu drogowego często się zmieniają. Nowości, jakie są zaplanowane, w 2020 r. dla wszystkich zmotoryzowanych raczej nikogo nie ucieszą.

zobacz materiał »
22 kwietnia 2020

Lasy znowu zostaną zamknięte?

Wprawdzie od poniedziałku 20 kwietnia zakaz wstępu do lasów spowodowany epidemią koronawirusa został zniesiony. A przepisy z nim walkę nie są już przeszkodą, by wybrać się do lasu. Grozi nam jednak widmo ponownego zamknięcia wstępu do części lasów i nie chodzi tym razem o COVID-19

zobacz materiał »
21 kwietnia 2020

Termin składania deklaracji podatkowych przesunięty

Wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze złożyć formularza PIT w urzędach bądź w formie elektronicznej uspokajamy, jest jeszcze czas. Termin na złożenie Pit został przedłużony do końca maja. Choć w praktyce będzie można deklarację złożyć też 1 czerwca.

zobacz materiał »
19 kwietnia 2020

Bierzesz ślub w 2020 roku? Szykuj się na nowe zasady!

Nowe zasady czekają wszystkich planujących ślub w czerwcu 2020 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe formalności, przez jakie trzeba było przebrnąć, dotąd nie będą to miłe informacje. Przepisy bowiem mają być znacznie zaostrzone. I wszystko tak naprawdę będzie zależało od księdza.

zobacz materiał »
19 kwietnia 2020

Ceny znowu w górę?

Z powodu tak suchego marca, jak i pierwszej połowy kwietnia. Możemy się spodziewać, że scenariusz dla cen żywności nie będzie dla nas pozytywny, uwzględnia się w nim bowiem ryzyko wystąpienia suszy. Na razie wszystko niestety wskazuje na to, że ona wystąpi. A co za tym idzie, ceny żywności pewnie zostaną podniesione.

zobacz materiał »