2 maja 2020

Flaga państwowa – garść historii i ciekawostek

Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W czasach PRL-u właśnie 2 maja władze nakazywały zdejmowanie flag po Święcie Pracy tak, aby nie były eksponowane w nieuznawane przez komunistyczne władze Święto Konstytucji 3 Maja.

Ale to nie jedyny powód ustanowienia święta flagi akurat 2 maja. Tego dnia obchodzimy święto polonii i Polaków poza granicami kraju i intencją ustawodawcy była możliwość manifestowania wspólnoty wszystkich Polaków.

A skąd się wzięły w ogóle barwy polskiej flagi? Okazuje się, że jest to po prostu odwzorowanie znacznie starszego od flagi naszego herbu, jakim jest Orzeł Biały, czyli wizerunek białego orła w koronie w polu czerwonym, który po raz pierwszy został użyty jako godło państwa w 1295 r. przez króla Przemysła II.

- Biel jest barwą Orła Białego, a czerwień jego pola tarczy; w tych samych barwach była Pogoń litewska przedstawiająca rycerza na białym koniu w czerwonym polu, herb Wielkiego Księstwa Litewskiego, drugiej części wspólnej Rzeczypospolitej. Ponieważ znak jest ważniejszą częścią herbu, biel znajduje się na górze, a czerwień pola na dole. Sama flaga pojawiła się bardzo późno, bo na przełomie XIX i XX wieku, a oficjalnie wprowadzono ją po odzyskaniu niepodległości, 1 sierpnia 1919 r.

Wygląd naszej flagi państwowej precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 r. Ustawa określa, że flaga państwowa to dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o przepisowej proporcji 5:8, przy czym biel znajduje się na górze.

W okresie PRL-u zwykli obywatele mogli wywieszać flagi tylko w święta państwowe, w inne dni było to zakazane. Obecnie zakazu nie ma, co nie znaczy, że nie ma w tej kwestii pewnych przepisów.
- Można ją wywiesić pod warunkiem, że zachowa się dla niej cześć i szacunek, czyli flaga jest czysta, nie podarta i w nie wyblakłych barwach, a tymczasem często widać flagi biało-pomarańczowe albo biało-różowe, jeśli zostały uszyte z niewłaściwej, prześwitującej tkaniny.

W ustawie jest też wyróżniona flaga państwowa z godłem. Wywieszając je na naszych balkonach, popełniamy błąd, bo taka flaga przysługuje tylko określonym podmiotom.

- Jest to flaga przysługująca wyłącznie polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom oraz statkom handlowym, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą. Wiele osób wywiesza flagę z godłem, uważając, że jest ładniejsza, nic bardziej mylnego - to właśnie biało-czerwona jest najpiękniejsza.

Jedni wywieszają je na drzewcach, inni przypinają do parapetu okna tak, aby flaga zwisała poziomo. Czy to wszystko jedno, jak wywiesimy flagę?
- W ustawie jest tylko ogólnie powiedziane, że symbolom narodowym należy się cześć i szacunek - mówi Jeziorowski. - Jest tylko sprecyzowane, jak należy wywieszać flagę w układzie pionowym, gdzie biel musi znajdować się po lewej stronie dla patrzącego.

Nie trudno o błąd, gdy flagę wywieszają osoby prywatne, często niezorientowane w zasadach, gorzej, gdy do nieprawidłowości dochodzi przy wywieszaniu flag na masztach urzędów, np. zgodnie ze zwyczajami flagę należy ściągać na noc i podnosić rano.

- Flaga jest znakiem i jako znak powinna być widoczna. Dopuszcza się pozostawienie flagi na maszcie, ale pod warunkiem, że maszt jest oświetlony przez całą noc. W innym przypadku należy ją zdejmować.

Kolejne trudności przynosi wywieszanie flagi narodowej wśród innych. W tym przypadku wszystko zależy od tego, ile ich jest. Przy parzystej liczbie polską flagę jako najważniejszą wywiesza się z lewej strony dla patrzącego, a przy nieparzystej umieszcza się ją na środku.

Ważne jest też, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której flaga dotyka ziemi.
- Na przykład przy wciąganiu jej na maszt przez żołnierzy, jeden ją podnosi, a drugi przytrzymuje, aby nie dotykała podłoża, bo to byłoby uchybienie. Położenie flagi na ziemi było przecież kiedyś znakiem poddania się.
Te zasady najczęściej są łamane przy wszelkiego rodzaju uroczystościach, gdzie otwarcie np. nowej placówki symbolizuje się przez przecięcie biało-czerwonej wstęgi. Po jej przecięciu jej części nie powinny opadać na ziemię – należy zadbać, aby ktoś je przytrzymał i zwinął.

Podobne flagi do Polskiej: 

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

28 kwietnia 2020

Gdzie z bólem zęba?

Blisko 1tys. gabinetów stomatologicznych w Polsce przyjmuje pacjentów w trybie pilnym! 

zobacz materiał »
27 kwietnia 2020

Program #ckipwsieci

#ckipwsieci – nowości Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu dla każdego internauty!

zobacz materiał »
20 kwietnia 2020

Anna Brzyska czwartą kadetką świata!

Uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego i zawodniczka Kolpingu Frac Jarosław Anna Brzyska nadal zajmuje miejsce w najlepsze "10" listy światowej do lat 15.

zobacz materiał »
20 kwietnia 2020

Informacja dla przedsiębiorców z powiatu jarosławskiego

Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu dysponuje pieniędzmi dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, samozatrudnionych i organizacji pozarządowych, zmagających się z gospodarczymi efektami epidemii koronawirusa.

zobacz materiał »
18 kwietnia 2020

„Wirtualne wędrówki po Podkarpaciu” - muzea i zabytki w formacie 3D

W czasie pandemii, gdy zwykłe podróże są niemalże niemożliwe, wyjściem pozostaje zwiedzanie wirtualne.

zobacz materiał »