18 maja 2020

Projekt ustawy antyprzemocowej


Ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy przewiduje, że w przypadku sprawcy przemocy policja będzie mogła wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania lub zakaz zbliżania się. W sytuacji, gdy sprawca się nie zastosuje, grozić mu będzie kara finansowa lub areszt.

Należy przede wszystkim zmienić sposób myślenia większości. Bo nie tylko przemoc fizyczna, ale także psychiczna czy ekonomiczna jest formą przemocy, którą sprawca może stosować w kierunku swojej ofiary.

Projekt ustawy ma zmienić również problematyczną dotąd kwestię, w której sprawca pomimo wyroku opuszczenia przez sprawcę mieszkania nie był egzekwowany w trybie natychmiastowym, w tej sytuacji sprawca mógł wrócić do ofiary, kontynuując proceder znęcania się.

Zgodnie z projektem ustawy ofiary przemocy domowej będą mogły nareszcie odetchnąć z ulgą. Ponieważ oprawca w momencie wydania decyzji przez policję będzie musiał opuścić dom i jednocześnie otrzyma zakaz pojawiania się w jego otoczeniu lub w miejscach przez policje wytyczonych ( w których ofiara mogłaby natknąć się na oprawcę).

Policjanci zostaną zatem zobligowani do decydowania w sprawie czy sprawca ma opuścić dom.
Odbywać się to będzie w zgodzie z przesłankami dot. Zagrożenia życia bądź zdrowia ofiary.

Pomoc w regionie gdzie jej szukać?

W Komendach Miejskich i Powiatowych Policji woj. podkarpackiego:

KPP Jarosław
asp. szt. Stanisław Lewandowski
tel. (16) 624 03 42 / fax (16) 624 03 19
e-mail: stanislaw.lewandowski@rz.policja.gov.pl

KPP Przeworsk
asp. szt. Daniel Pels
tel. (16) 641 23 53 / fax (16) 641 23 41
e-mail: daniel.pels@rz.policja.gov.pl
podkom. Krzysztofa Ciurysek - Fryc
tel. (16) 641 23 93 / fax (16) 641 23 41
e-mail: krzysztofa.ciurysek-fruc@rz.policja.gov.pl

W punktach interwencji kryzysowej:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu prowadzi Punkt Interwencji Kryzysowej

pod nr telefonu 16 624 63 27 lub 624 62 85 przyjmowane są przez pracowników PCPR zgłoszenia sytuacji wymagających interwencji.

Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „ Niebieska Linia” – tel. 812 00 02 dostępny przez całą dobę

Przeworsk
Bezpłatna linia telefoniczna 0 – 800 285 005
Zasięg: POWIAT PRZEWORSKI
Dyżury pełnią :
w każdy 1 i 3 poniedziałek miesiąca od godz. 15 do godz.16 psycholog,
w każdy 1 i 4 wtorek miesiąca od godz.15.30 do 16.30 prawnik,
codziennie od godz. 14.30 do godz. 15.30 pracownik socjalny.
Codziennie w godzinach urzędowych pracy PCPR przyjmowane są przez pracowników PCPR zgłoszenia sytuacji wymagających interwencji.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

15 maja 2020

Idziesz do dentysty? Dostaniesz po kieszeni!

Epidemia wszystkim daje się we znaki, niestety kolejne etapy odmrażania gospodarki niemile zaskakują wzrostami cen w wielu sektorach. Także usług dentystycznych czy stomatologicznych. Udając się do gabinetów po ponownym ich otwarciu, możemy być niemiło zaskoczeni. Nowe cenniki biją po oczach.

zobacz materiał »
14 maja 2020

Nowe zasady programu Czyste Powietrze

Pomimo pandemii koronawirusa nie ma żadnego zawieszenia w sprawie rozpatrywania wniosków z programu Czyste Powietrze. Zatem każdy z nas może wymienić swojego "kopciucha" lub ocieplić dom poprzez złożenie wniosku i otrzymać spore dofinansowanie na proekologiczne rozwiązania w swoim domu.

zobacz materiał »
12 maja 2020

Obostrzenia dla czworonogów?


Jak uważa FDA, w przypadku psów i kotów również niezbędne jest utrzymanie dystansu społecznego. Najnowsze badania w tej kwestii pojawiły się 30 kwietnia b.r. Podkreślić w tym miejscu należy, że nie istnieją żądne dowodu na istotną rolę zwierząt w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na świecie jest niewielki odsetek zwierząt nim zarażonych.

zobacz materiał »
11 maja 2020

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetyczek – na zmienionych zasadach!

Jak z pewnością każdy użytkownik Facebooka zauważył salony fryzjerskie pełne nadziei otwierają już możliwości zapisu na zabiegi fryzjerskie oraz kosmetyczne. Dodając jednocześnie zasady, w jakich będzie się to odbywać, by zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo, jak i sobie samym.

zobacz materiał »
7 maja 2020

Koniec mentolowych papierosów!

Przypominamy że od 20 maja, wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową. Jest to efektem implementacji dyrektywy tytoniowej. Mimo prowadzonej akcji informacyjnej trwającej od 4 marca to dla wielu palaczy zakaz sprzedaży tych papierosów może być zaskoczeniem.

zobacz materiał »