19 maja 2020

Kwarantanna dla Polaków pracujących w UE zniesiona

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. mówi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą zobowiązane do: przekazania na granicy informację nt. miejsca zamieszkania bądź miejsca, w którym będą przebywać a także numer telefonu. Informacje te będą przekazywane przez straż graniczna wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

Od 16 maja 2020 r. nie ma już obowiązkowej kwarantanny:

- po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych,

- służbowych,

- zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG,

- w celu pobierania nauki RP lub państwie sąsiadującym (w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci).

Zgodnie z omawianym rozporządzeniem z dwu tygodniowej kwarantanny zwolnione będą m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, rolnicy (posiadający gospodarstwo rolne po obu stronach granicy), pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, oraz uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Pracownicy przekraczający granicę będą mieli obowiązek udowodnienia, swojego zatrudnienia np. w Holandii.!!

Poniżej treść rozporządzenia

"Obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.3) ): 1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach; "

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

18 maja 2020

Projekt ustawy antyprzemocowej

Ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy przewiduje, że w przypadku sprawcy przemocy policja będzie mogła wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania lub zakaz zbliżania się. W sytuacji, gdy sprawca się nie zastosuje, grozić mu będzie kara finansowa lub areszt.

zobacz materiał »
15 maja 2020

Idziesz do dentysty? Dostaniesz po kieszeni!

Epidemia wszystkim daje się we znaki, niestety kolejne etapy odmrażania gospodarki niemile zaskakują wzrostami cen w wielu sektorach. Także usług dentystycznych czy stomatologicznych. Udając się do gabinetów po ponownym ich otwarciu, możemy być niemiło zaskoczeni. Nowe cenniki biją po oczach.

zobacz materiał »
14 maja 2020

Nowe zasady programu Czyste Powietrze

Pomimo pandemii koronawirusa nie ma żadnego zawieszenia w sprawie rozpatrywania wniosków z programu Czyste Powietrze. Zatem każdy z nas może wymienić swojego "kopciucha" lub ocieplić dom poprzez złożenie wniosku i otrzymać spore dofinansowanie na proekologiczne rozwiązania w swoim domu.

zobacz materiał »
12 maja 2020

Obostrzenia dla czworonogów?


Jak uważa FDA, w przypadku psów i kotów również niezbędne jest utrzymanie dystansu społecznego. Najnowsze badania w tej kwestii pojawiły się 30 kwietnia b.r. Podkreślić w tym miejscu należy, że nie istnieją żądne dowodu na istotną rolę zwierząt w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na świecie jest niewielki odsetek zwierząt nim zarażonych.

zobacz materiał »
11 maja 2020

Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetyczek – na zmienionych zasadach!

Jak z pewnością każdy użytkownik Facebooka zauważył salony fryzjerskie pełne nadziei otwierają już możliwości zapisu na zabiegi fryzjerskie oraz kosmetyczne. Dodając jednocześnie zasady, w jakich będzie się to odbywać, by zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo, jak i sobie samym.

zobacz materiał »