25 maja 2020

Szykują się mniejsze odprawy

W planowanej tarczy 4.0, o której wspominaliśmy w poprzednim artykule, mają zostać zmniejszone również wysokości odpraw wypłacanych pracownikom, by w ten sposób ulżyć firmom zmagającym się z koronawirusem.

Rykoszetem dostaną w ten sposób osoby przechodzące na emeryturę. Omawiane ograniczenie będzie także ich dotyczyć. Pracownicy przechodzący na emeryturę mogą stracić tysiące złotych!

Już w tym tygodniu sejm zajmie się czwartą częścią tarczy antykryzysowej, jeden z jej zapisów zakłada ustawowe ograniczenie wysokości odpraw wypłacanych pracownikom. Na chwilę obecną nie mogą one przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Kwota ta ma zostać zmniejszona, tak by odprawa przysługująca pracownikowi nie przekraczała 10-krotności pensji minimalnej, czyli 26 tys. zł brutto!

W tej chwili takich limitów kwotowych nie ma. Zgodnie z przepisami, pracownikowi przechodzącemu na emeryturę przysługuje co najmniej jedna pensja. W niektórych zawodach, (w zależności od stażu pracy) odprawa emerytalna wynosi od trzech do nawet sześciu miesięcznych pensji.

Jeśli tarcza w wersji 4.0 zostanie przyjęta, odprawa wyniesie maksymalnie 26 tys. zł!

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

20 maja 2020

Harmonogram egzaminów 2020

Jak zapowiadano, informacje o terminach tegorocznych egzaminów pojawiły się z odpowiednim wyprzedzeniem. Z uwagi na pandemię koronawirusa egzamin ósmoklasisty nie mógł odbyć się w pierwotnie założonym terminie. Istotne było bowiem to by przeprowadzić je w sposób nikogo nie krzywdzący, a zarazem maksymalnie bezpieczny.

zobacz materiał »
19 maja 2020

Kwarantanna dla Polaków pracujących w UE zniesiona

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. mówi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą zobowiązane do: przekazania na granicy informację nt. miejsca zamieszkania bądź miejsca, w którym będą przebywać a także numer telefonu. Informacje te będą przekazywane przez straż graniczna wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

zobacz materiał »
18 maja 2020

Projekt ustawy antyprzemocowej

Ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy przewiduje, że w przypadku sprawcy przemocy policja będzie mogła wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania lub zakaz zbliżania się. W sytuacji, gdy sprawca się nie zastosuje, grozić mu będzie kara finansowa lub areszt.

zobacz materiał »
15 maja 2020

Idziesz do dentysty? Dostaniesz po kieszeni!

Epidemia wszystkim daje się we znaki, niestety kolejne etapy odmrażania gospodarki niemile zaskakują wzrostami cen w wielu sektorach. Także usług dentystycznych czy stomatologicznych. Udając się do gabinetów po ponownym ich otwarciu, możemy być niemiło zaskoczeni. Nowe cenniki biją po oczach.

zobacz materiał »
14 maja 2020

Nowe zasady programu Czyste Powietrze

Pomimo pandemii koronawirusa nie ma żadnego zawieszenia w sprawie rozpatrywania wniosków z programu Czyste Powietrze. Zatem każdy z nas może wymienić swojego "kopciucha" lub ocieplić dom poprzez złożenie wniosku i otrzymać spore dofinansowanie na proekologiczne rozwiązania w swoim domu.

zobacz materiał »