5 czerwca 2020

Masz oczko wodne czy basen? - Uważaj na nowe prawo pierwokupu!

Uruchomienie od lipca programu Moja woda, ochrzczonego za sprawą słów Andrzeja Dudy mianem programu dopłat do oczek wodnych, ma na celu ograniczenie skutków oraz występowania suszy w Polsce. Niewiele z nas jednak wie, że skorzystanie z tej dopłaty niesie za sobą pewien niedogodny haczyk.
Według założeń programu każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, (przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.)
Jak mówił prezydent Andrzej Duda " Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko [wodne] było. Nie tylko domu jednorodzinnym, ale także domach wielorodzinnych, żeby jak najwięcej tych małych zbiorników wodnych powstawało. Ten program „Moja woda” to jest program dofinansowania tego typu inwestycji. W tym programie będzie dofinansowanie 85% kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. Zł"
Gdzie tu haczyk? Otóż wrócić należy do prawa zawartego w artykule 217 ust. 13, w którym to polskie prawo wodne przyznaje Skarbowi Państwa prawo pierwokupu gruntów pod stojącymi wodami śródlądowymi. Dodać w tym miejscu należy, że nie jest tu mowa jedynie o jeziorach etc, ale również o wszelkie wody, które znajdują się w zagłębieniach terenu powstałe na skutek działalności człowieka niebędących stawami.
Najprościej rzecz ujmując każdy, kto na swojej posesji posiada oczko wodne, stawik, sadzawke, a nawet basen zobowiązany będzie najpierw zgłosić się do starosty z pytaniem, czy nie chce jej nabyć.
Nie da się ukryć, że będzie to powodowało znaczne utrudnienia w sprzedaży działki. A omawiane prawo pierwokupu nie obejmuje wyłącznie gruntu pod oczkiem wodnym czy basenem, lecz całej nieruchomości, na której się znajduje.
W praktyce będzie to wiązało się ze sporządzeniem dwóch umów:
Na początku strony transakcji będą zawierać warunkową umowę sprzedaży, z którą następnie notariusz zwróci się do starosty, pytając, czy chce skorzystać z prawa pierwokupu, i będzie oczekiwał na odpowiedź. Jeżeli ta będzie negatywna, wolno będzie przystąpić do zawarcia umowy przeniesienia własności.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

3 czerwca 2020

Nie będzie nieklasyfikowanych uczniów?

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka kwarantanna w wielkim stopniu odbiła się na uczniach, którzy musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości związanej ze zdalną nauką. W związku z tym zaapelował on o promocję wszystkich uczniów do następnej klasy.

zobacz materiał »
29 maja 2020

Naruszone prawo do obrony? – Tarcza 4.0

Skierowana do komisji finansów czwarta tarcza antykryzysowa zmienia kodeks postępowania karnego. Jeśli tarcza zostanie przyjęta w obecnym kształcie, sąd będzie mógł w sposób zdalny połączyć się z podejrzanym, co do którego prokuratura wystąpiła o pozbawienie wolności.

zobacz materiał »
28 maja 2020

Laptopy z projektu "Zdalna Szkoła" trafiły do powiatowych szkół średnich

Sprzęt do edukacji zdalnej został przekazany najbardziej potrzebującym uczniom.

zobacz materiał »
27 maja 2020

Samowola budowlana w 2020 roku – nowe przepisy

Jeśli w 2020 roku planujesz postawić na swojej posesji garaż lub dobudować pomieszczenie gospodarcze bądź dopiero planujesz wybudowanie domu na niedawno zakupionej nieruchomości, w pierwszej kolejności zadbać musisz o niezbędne formalności. W przeciwnym przypadku organy administracyjne uznają Twój budynek za tzw. samowolę budowlaną, a w związku z tym musisz liczyć się z dotkliwą karą.

zobacz materiał »
25 maja 2020

Szykują się mniejsze odprawy

W planowanej tarczy 4.0, o której wspominaliśmy w poprzednim artykule, mają zostać zmniejszone również wysokości odpraw wypłacanych pracownikom, by w ten sposób ulżyć firmom zmagającym się z koronawirusem.
Rykoszetem dostaną w ten sposób osoby przechodzące na emeryturę. Omawiane ograniczenie będzie także ich dotyczyć. Pracownicy przechodzący na emeryturę mogą stracić tysiące złotych!

zobacz materiał »